takip etmeyen, umursamayanlar, kazıklananlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

etrafınızda mutlaka vardır böyle biriler.

örneğin cep telefonu hattında adama 80-90 tl fatura geliyor baktığınızda 4gb internetli paket falan kullanıyor. taahhüt falan yok öyle ödüyor her ay. halbuki iki sms gönderse 30-40 tlye düşecek fatura. taahhüt verme korkusu da değil yani senelerdir aynı operatörde.

atıyorum adam yeni bir televizyon almış. nerden aldın, kaça aldın diye soruyorsunuz teknosa'dan gidip 3000 tlye almış mesela. halbuki aynısı internet sitelerinde 2500 tl.

buna benzer olaylar. ne düşünüyorsunuz?

İlk duruma çok yorum yapamam ama ikinci durum için bir ürün alırken özellikle mağazadan almayı tercih ediyorum sonuçta kargodan hıyar çıkması pek de olası

  • eylul  (21.07.19 12:24:35)
üşeniyoruz, ihtiyacımızı gideriyoruz ve uğraşmak istemiyoruz, bunu yaparken ödediğimiz fazladan para hayatımızı olumsuz yönde etkilemiyor. Etkileyebilecek ürünlerde ise araştırıyoruz bakıyoruz.

ben kendi adıma bir ürün X lira ise saf görüp bunu X * 10 fiyatına satmaya çalıştıkları zaman uyuz oluyorum.
  • selam  (21.07.19 12:30:04)
sanirim benim bu, hatta ilk ornegi birebir yasiyorum, senelerdir yurtdisindayim ve gidip hattimi degistirsem ya da bir paket alsam muhtemelen cok daha az para odeyecegim halde, sacma sapan rakamlar oduyorum turk hattimin acik kalmasi icin.

onun disinda televizyonu falan arastiririm ama bazi seyleri arastirsam daha ucuza, daha uyguna bulabilecegimi cok iyi bildigim halde yapmiyorum ya da yapamiyorum.

nedenine gelirsem baska endiselerim bunun onune geciyor cunku. dunyayi kurtarmiyorum ama yogun calisiyorum, onun icin harcayacagim vakti oyle ya da boyle baska bir sey icin kullaniyorum, ilk etapta vakit bulamiyorum ikinci basamakta sanirim arastirmaya harcamamayi 'tercih ediyorum', ve kafami bir de onunla mesgul etmemenin konforunu da verdigim parayla satin aliyorum. cunku, basta da belirttigim gibi ne yazik ki kafami mesgul eden, enerjimi alan baska endiselerim var, ve bu endiselerim nedeniyle ya erteliyorum ya da dedigim gibi anlik bir seyse, mesela bir sey almaksa o an icin, o konforu satin aliyorum aradaki farkla. hayat yaptigimiz tercihlerden ibaret sonucta, sizden daha iyi ya da daha kotu bir seyi tercih ediyorum asla diyemem elbette ama ben o tercih hakkimi, o irade gucumu baska bir seyi arastirmak, yapmak, tercih etmek icin kullaniyorum.

son olarak, umursuyorum, kaziklandigimi da biliyorum :) bazi konular icin hatta birisi dese ki kassiopeia git bunu al, ben senin icin arastirdim, sana en uygunu bu, bu hatti sec vs. hic dusunmem yaparim, cok da muhtesem olur :)
  • kassiopeia  (21.07.19 12:35:37)
Bu kadar ince düşünüp kılı 40 yarmak sadece senin hayatından götürür. 10 lira kazanırsın ama giden güzel günlerin olur.

Insanın sahip olabileceği en yüksek özgürlük, bir konu hakkında fikri olmamasıdır.
  • JohnOakley  (21.07.19 12:36:33)
İhtiyaç giderip uğraşmak istememek +1
Didik didik araştırmayı sevmiyorum kafam rahat ediyor.

  • ruhen hastayim ben  (21.07.19 12:36:46)
maas: 15000 tl
calisma saati: 150 saat/ay
saatlik ucret: 100 TL
arastirma suresi: 2 saat (ortalama)

arastirilacak urunun/hizmetin, piyasadan yuzde %50 fazlasina satin alındığını kabul edelim.
Bu durumda, 600 tl 'lik bir harcama icin arastirmaya girilirse emek ancak amorti edilir.
Bu entry 30 TL'ye mal oldu.
  • komnoktatere  (21.07.19 12:39:33)
in time filmini izle.
zamanın nasıl en değerli, maddiyat olduğu kafanda canlanabilir.

  • aslindasorunumpsikolojik  (21.07.19 13:00:26)
benim büyük halam aynen böyle.

geçen hediye elektrik süpürgesi almış bana bosch'un en pahalı, güçlü modellerinden biri al sultanahmet camisini süpür öyle bir şey. ben tek yaşayan adamım napıcam bu kadarını diyorum olsun olsun der. mesela acıktık ne yiyoruz dersin gider dört kilo kuyu kebabı falan getirir.. tv'nin kumandası bozulur bi koşu gider en yakın mağazadan 38959 ekran lcd tv kapıp gelir.

kendine haline bıraktık.
  • heidi'nin dedesi  (21.07.19 13:05:49 ~ 13:07:50)
Takip etmeyen olarak konusayim. O kadar ayrintiyla ugrasamiyorum abi ben.
Faturalarimi otomatik odeme ile oderim ornegin, bakmam kac gelmis kac ödemişim diye kolay kolay. Aklima gelmiyor ki acip bakayim neye ne kadar fatura ödüyorum. Her seyi tek tek inceleyecek kadar bagli değilim lan hayata. Kredi karti ekstresine de cok yüklü gelmedigi muddetce acip bakmam, ne geldiyse oder gecerim.
Cunku ugrasamiyorum abi. Bu kadae ayrintiyla uğraşacak kadar zamanim yok. Max60-70 sene omrum var zaten.

Urun alirken de, ne bileyim araba falan alacaksam oturur arastiririm da bir filtre kahve makinasini 30tl pahalıya alsam nolur. Hayat kisa, her halti oturup araştırıp takip edemem.
Arastirmadan kahve makinasi alarak 30tl karsiliginda kafa rahatlığı satin almis oluyorum atiyorum.
Kafa yormak istemiyorum basit seylere.
Cep telefonu alacam mesela, tech guru bir arkadasa sorarım bu paraya ne alayim diye, onerdigi seye bir goz atar alir gecerim. Milyon tane telefon modeli var, hangi birini karsilastiracam, aksam 5bucuga kadar calisiyirum ben. En kotu ihtimalle dandik telefon almis olurum, dunyanin sonu degil yani. Gibi gibi.
  • stavro  (21.07.19 13:26:38)
Useniyoruz, o kadar programli planli degiliz, bunu yapmaya calisirken afakanlar basiyor. Mesela benim dikkatim daginik, karsilastirma filan yaparken asiri soguyorum alacagim seyden. Bazen hic almiyorum o yuzden, param da yok diye. Ama maddi sikintim olmasa (zenginlikten bahsetmiyorum) hic sallamam yemin ederim. Atiyorum otel mi bakicam, bir iki bakar tutarim yani mesela bu tatil organize eden kisiler icimi asiri bayiyor tatile bu kadar kendimi yorwcaksam ne anlami kaldi tatilin. Ya da her seyin indirim zamanini bilenler var, kredi kartlarinin tricklerimi takip edenler filan, farkindayim bana gore baya kardalar ama cok sikici be abi, eksik kalsin diyorum o yüzden.

Ve bu konu kesinlikle yetistirmeyle alakali benim anam babam da boyle.
  • red g  (21.07.19 13:26:41)
Yuksek maas alanlari (15.000+) bi kenara birakacak olursak bu durumu ben de anlamiyorum acikcasi.

Ozellikle hayat sartlarinin bu denli agir seyrettigi, serbest piyasa nedeniyle fiyat farklarinin abarti duzeyde oldugu bir ulkede.

Adam benim yari maasimi bile almiyor ama bu urunu 1000 lira pahali almissin dediginde burun kiviriyor. Onunla mi ugrasicam diyor. Baktiginda ugrastigi cok onemli seyler de yok yani.

Ben de didik didik en uygununu bulur nerdeyse yari fiyatina alir cikarim. Bu huyumdan memnunum acikcasi, para kolay kazanilmiyor.
  • msb  (21.07.19 13:36:57)
Bir de "satin alirken arastirmiyorum cunku en onemli sey 'zaman'" diyen arakadaslara su kisa videoyu izlemelerini oneririm.

youtu.be

Sonucta siz bir sey satin alirken bunun karsiligini parayla degil, o parayi kazanirken harcadiginiz omrunuzle oduyorsunuz. Cebinizden ne kadar yuksek bir tutar cikarsa da o denli goturuyor omrunuzden.
  • msb  (21.07.19 13:51:06)
Senin için 500 lira çok önemli bir parayken onun için umursanmayacak bir miktar olabilir. Herkes ortalama çalışan gibi 3000-5000 bandında yaşamıyor.

  • i ve been mistreated  (21.07.19 14:01:06)