Depresyon Serotonin eksikliğinden kaynaklanıyorsa nedenSerotonin verilmiyor

Mevcut tedavilerden minimum fayda gören biri olarak madem depresyon serotonin eksikliğinden kaynaklanıyorsa Serotonin in kimyasal formülü de bilindiğine göre neden İlaç olarak serotonin yapılıp hastalara verilmiyor?
Tamam Serotonin Kbb'yi geçemiyor o zaman Serotonin öncüsü neden verilmiyor?
Bu konuda bilgisi olan cevap verebilir mi?

Bir maddenin miktarını arttırmak için ya üretimi arttırırsın/dışarıdan verirsin ya da yıkımını azaltırsın. Serotonin eksikliğini gidermek için SSRI'lar kullanılıyor. Yani selektif serotonin gerialım inhibitörleri, yani serotoninin salındıktan sonra hücre içine alınıp yıkılma işlemini önlüyor böylece ortamdaki miktarı azalmamış oluyor. Aynı hesap.

  • glutamin  (19.07.19 19:55:05)
Bu mekanizmayı kullanan ilaçlar hali hazırda var. Doğrudan serotonin vermeye gerek yok, geri alımını engellersen düzeyi artar. Lakiiin, beyin çok karışık bir organ, depresyonun tek sebebi serotonin eksikliği değil, hatta serotonin eksikliği sebep mi sonuç mu tam bilinmiyor denebilir. Hastalığa dahil olan bir kaç farklı mekanizma, bir kaç farklı hormon/nörotransmitter var.

  • Trene çelme atan adam  (19.07.19 21:18:01)
depresyonun tek kaynağı serotonin eksikliği değil. bu nedenle kimi zaman işe yaramıyor.
acayip sosyal teoriler bile var konuyla ilgili. bireylerin özgünlüğü tedavi yöntemlerini de çeşitlendiriyor.
ifx0.com
  • kadirrr  (19.07.19 21:31:06)
neden demire proton katılıp altın yapılmıyor?

  • nickini degistiren yazar  (19.07.19 23:12:04)