[]

yurt dısında calısan türkler

ucuz is gücü mü oluyorlar yoksa yapılamayan işleri mi yapabiliyorlar? türk insaat sirketleri ile calısanları veya geçici görevlerle gidenleri kast etmiyorum.

edit: ucuz is gücü ile demek istedigim "beyaz yakalıların ucuz iş gücü" mü? beyaz yakalıyken gidenleri düsünerek demistim.


 
Mesleğine ve yerine göre değişiyor. Danimarka İsveç olarak özellikle Türk yerlerinde ucuz iş gücü olarak çalışıyorlar(çalışıyoruz). Kaçak çalıştıyor patronlar işçi de razı oluyor iş olsun para olsun diye. Restoranlarda garson, aşçı, bulaşıkçı, temizlikçi çok var böyle.

Öte yandan bazı ülkeler mühendis alıyor, Hollanda ile irtibatta bir arkadaşım ve onun alanında 20 kişi getirmişler sadece bu sene. Onların ihtiyaçları var bizde de çok insan var nitelikli olanlar da çıkıyor.

Bir de kendi imkanlarıyla tutunanlar var, master vs için gelip iş bulabilenler. Diğer adaylara göre şirket bir artı görüyor demek ki. Bazen de network yardımcı oluyor.
  • senolll  (12.07.19 02:05:14) 
beyaz yakalıların ucuz iş gücü olmuyorlar. Onlar daha çok Hintli, Çinli.
Biz Avrupalıdan ucuz, Hintliden pahalı oluyoruz.
Yapılmayan işleri yapıyoruz.
  • ebabil curnatasi  (12.07.19 05:17:23) 
beyaz yakalilarin ucuz is gucu ne demek? beyaz yakalilarin yapmak istemedigi ayak islerini yapan beyaz yakalilar mi nedir?


  • cooperr  (12.07.19 07:22:08) 
@cooper, baskasinin o pozisyona ve o tecrubeye 70bin brüt isteyecegi ise 50bin brüt ile ise girmek gibi.


  • bulamadim bir sey  (12.07.19 10:51:45) 
ucuz iş gücünü bilemeyeceğim ama ingiltere'de olan arkadaşlarm beyaz yakalı Türklerin hintlilerden daha çok tercih edildiğini söylemişti.normalde türkiye'de manyak gibi çalıştığımız için iş takibinde, işi bitirişte iyi gözüküyormuşuz.


  • hononu  (12.07.19 11:08:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.