[]

amazon'dan şapka alsam gelir mi ?

bilmiyorum bu işleri.

45 dolarlık, 'deliver to turkey' yazıyor.

gelir mi bir yere takılmadan ?

 
artık 1 dolarlık alışveriş bile yapsan gümrüğe takılıyor. gümrük işlemleri de devlet dairesi işleri gibi birkaç gün sürebiliyor. uzak dur derim.


  • karjalainen  (11.07.19 09:44:40) 
gümrüğe takılma durumunda senin yapacağın bir şey yok. gümrükte vergi çıkarılıyor. 5.20 tl + aldığın ürünün %20si şeklinde. yaklaşık 10 dolarlık bir vergi çıkar yani. internetten ya da kapıya getiren postacıya ödeyebiliyorsun.

geliş süresi de 1 hafta kadar uzayabiliyor bu işlemler dolayısıyla.
  • ayin yazari  (11.07.19 09:46:32) 
Tamamen şans işi abi, @karjalainen'in dediği gibi 1 dolarlık ürün takılır ama senin 45 dolarlık şapka gelebilir. Bunun kesin bi' öngörüsü yok. Tavsiyem 45 dolara acımıyorsan al bekle derim, gelirse ne mutlu.


  • Beherit  (11.07.19 09:48:44) 
amazon tarafından satılıyorsa sorunsuz gelir, gümrükteki işlemleri amazon sizin yerinize yapıyor.
diğer satıcılara bulaşma bence, gönderirim dese bile gümrük işlemleri sana kaldığı için sıkıntı yaşayabilirsin.

  • gaza gelen  (11.07.19 09:50:37) 
gecen hafta amazon'dan siparis verdik bu hafta geldi. (satici amazon olsun dendigi gibi. aliexpress'ten alanlar 2-3 aydir bekliyor)


  • brkylmz  (11.07.19 09:53:17) 
bilen bilmeyen yorum yapar...

gümrüğe takılma diye bir olay yok. daha 2 hafta önce amazon.com'dan laptop aldım. gümrük vergisini verdikten sonra ve türkiye'ye kargo ile girişi yasak olan( telefon, parfüm gibi) şeyler almadıktan sonra parasını verip her ürünü alabiliyorsun.

eskiden vergi muafiyeti olan ürünler vardı, artık yok. birkaç gün süren devlet dairesi işi de hiç duymadım. kendi başıma da gelmedi.

bir defasında aliexpress'te ultrasonik temizleyici aldım onun için gümrük vergisi ödedim. ptt'ye gidip yaptım onu. 20 dk sürdü.
  • bir ileti paylastim  (11.07.19 10:22:14) 
amazon zaten size en son asamada vergiyle birlikte toplam fiyati verir. onu odersiniz sizin yerinize amazon gumruk islemlerini halleder. size de bir yere takilmadan gelir. gelmezse de amazon yardimci olur.


  • tanaka  (11.07.19 10:30:58) 
gelir gelir.

zaten ödeme ekranına gelince görürsün, amazon otomatik olarak ödeyeceğin gümrük vergisini de hesaplıyor ve bunu ödemeye katıyor. yani ürün gümrüğe geldiğinde sen zaten çoktan ödemiş oluyorsun gümrük vergisini. bir daha bir şey istemiyorlar. hatta amazon bu gümrük vergisini fazla fazla hesaplayıp senden fazla para alıyor başta, sonra 1-2 ay içinde fazla tutarı hesaba geri gönderiyorlar.

ben 7 kiloluk kocaman çift kişilik bir kamp sandalyesi + birkaç ıvır zıvır aldım. toplamda 200 dolara yakındı. 1 haftada geldi. 2 ay sonra durduk yere hesabıma 13 doları geri yatırdıklarını söylediler. gümrük vergisi iadesiymiş.

satıcı amazon'du benim aldığım ürünlerde. diğer satıcılar olunca ne oluyor ben bilmiyor.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (11.07.19 10:34:16 ~ 10:34:50) 
al tabii ki. daha yeni UK'den bir siparişim oldu. 7 günde elime geçti ve İzmir'deyim.
UKIM'e de girdi ayrıca, vergisini de ödedim.

Çin'den alışveriş yapmıyorsun bir sorun olmaz hiçbir şey. Diğerleri çatur çutur geliyor valla. 120tl'ye 27tl vergi ödedim
custom declerations kısmına gerçek fiyatını yazdırmayı unutma yoksa işin uzar. Fiyatı düşük yazdırınca bizimkiler anlıyor ve senden kredi kartı ekstresi istiyor, sonra bekle allah bekle
  • awareim  (11.07.19 15:00:53 ~ 15:01:40) 
yukarida bi arkadas bilen bilmeyen falan demis de,

gumrukteki yigilmadan sebep urunlerini aylardir alamayan insanlarin actigi hali hazirda bir baslik mevcut:

eksisozluk.com

dedigim gibi amazon genelde ups'le calistigi icin ve gumruk bedelini bastan odedigin icin islemler cok hizli ilerliyor.
  • brkylmz  (11.07.19 15:04:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.