[]

Kiracı ve kombi iliskisi

Merhaba,

9 yıldır kiracısı olduğumuz evin kombisi galiba bozuluyor. Bunu biz mi yaptirmaliyiz yoksa ev sahibi mi?

Diyelim ki arızası giderilemiyor yenisi alınmalı o zaman biz mi almalıyız ev sahibi mi?

Tesekkurler

 
evin demirbaşı olduğu için ev sahibi tabi.


 • ozdek  (09.07.19 21:37:59) 
9 yıllık kiracı bu soruyu nasıl sorabilir yahu?
Tabi ki ev sahibi?

 • damladamla  (09.07.19 21:38:14) 
eskiden oturduğum evlerden birinin lanet bir ev sahibi vardı. kombi bozuldu aradım, usta gönder yada ben yaptırıp kiradan düşeyim, dedim ama kabul etmedi. ben yaptırdım ama evden çıkarken kirayı eksik yatırdım. ama bu kira eksik dediğinde de bir kamyon küfür ettim. demirbaştır ev sahibi yaptırır. yaptırmıyorsa benim taktik işe yarar.


 • scudman1  (09.07.19 21:41:00) 
Ev sahibi yaptırır. Demirbaş sonuçta...


 • livaneli_kadir  (09.07.19 21:45:45) 
Ev sahibi ne yazıkki


 • all girls dream  (09.07.19 21:49:24) 
Bende ev sahibi yaptırır diyorum ama annem biz kullanıyoruz biz bozmuş oluyoruz diyor.


 • =)  (09.07.19 21:50:48) 
kombiyi siz bozduysanız siz yaptırırsınız, kendiliğinden bozulduysa ev sahibi.


 • hadsafhada  (09.07.19 22:41:36) 
yani sasiriyorum bunlari görünce.

her sene bakim yaptirmak zorundasiniz. bunu bilmeyen insanlari görünce sasiriyorum.

her sene bakim yaptirmis iseniz elbette ev sahibi. eger degilse bakimda görülüp giderilebilecek bir durumdur elbette siz ödeyeceksiniz.

9 senedir öyle duruyor ve bir kere bile bakim görmediyse yine siz ödeyeceksiniz. sansa bala son 1 sene icinde bir bakim gördüyse ev sahibi öder.

bu hic basit bir sey degil, göz ardi edilecek bir seyde degil. ev yansa mesela bakimsizliktan dolayi sigorta sizi suclu bulacak, gaz kacagi olsa biri zarar görse yine siz suclu olacaksiniz, hayat sigortasi parayi vermeyecek, ev sahibi bozulursa sorumluluktan kurtulacak.

nasil arabayi alip her sene canavar gibi calissa da sigortaya götürüyorsunuz kombide böyle iste.
 • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (09.07.19 22:53:10) 
mantik basit, evden cikarken yaninda alabiliyorsan sen karsilarsin. cikarken kalirsa ev sahibi. kombiyi cikarken evde birakacaksaniz ev sahibi alacak. yok cikarken sokerim diyorsan sen al.


 • crucio  (10.07.19 00:01:11) 
black fridayde +1

Kombinin yıpranma payını unutmamak gerekir.
Her yıl düzenli bakım yaptıysanız, ev sahibine zarf atıp, %50'ye ikna edebilirsiniz.
 • lemon cake  (10.07.19 06:01:44) 
ooo ev sahipleri doluşmuş buraya. kombi bozulursa veya evdeki su tesisatı sorun çıkarırsa veya evin çatısı akarsa vb.. ev sahibi yaptırmak zorundadır. kombinin her yıl bakımı mı yapılacak? ev sahibi yaptırmak zorunda. sen evi kiralıyorsun. ev ile birlikte demirbaşlar içinde kira adı üzerinde kira ödüyorsun. demirbaşların arızasını gidermek ev sahibinin sorumluluğunda. sizin mantığa göre ev yıprandığı için çökerse bakımını yaptırmadığı için kiracı evi yeniden yaptırmak zorunda kalacak :))) Sabah sabah iyi güldürdünüz.


 • freezetimes  (10.07.19 09:20:33) 
@freezetimes

Ev demirbasi ama yillik bakima tabii aletler kiraci sorumlulugundadir. Hic sigorta policesi okumadiniz sanirim. Sizin nasil kullandiginizi bilemez ev sahibi. Ev sahibi degilim bu arada tam tersi kiraciyim ve bu kurallari bilmeden kiraci olanlari anlamiyorum.

Kiraci kullandigi seyin bakimindan sorumlidur. Kombi masrafini gectim ölüm kalim olayi olabilir.
 • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (10.07.19 11:17:18) 
Kombi bakımı para tuzağıdır. Yasal olarak bakımı yaptırılması gereken bir cihaz değildir. Yapılmasının kombiye faydası yoktur.


 • fatalsoul  (10.07.19 12:13:24) 
@black fridayde bos kutuya talim eden adam

Sigorta poliçesi ile kira sözleşmesi arasındaki ilişkiyi anlamadım. Kiracı sadece kirayı ödemekle yükümlüdür, tutacağım evin sahibi "bak ben kombiye sigorta yaptırdım, bu poliçeye göre her yıl bakım yaptıracaksın ve giderleri de sen karşılayacaksın, bunu kira sözleşmesine ekliyorum" derse, size kolay gelsin der oradan uzaklaşırım. kullanıcının hatası nedeniyle kombide veya başka bir demirbaşda hasar oluşması durumunda servis/uzman tarafından bu durum rahatlıkla belgelenir ve masraf kiracıdan tahsil edilir, ama kullanıcı hatası yoksa yandı gülüm keten helva o kombiyi ev sahibi yaptırmak zorundadır. Hem hukuksal hem de etik açıdan. Kalın sağlıcakla...
 • freezetimes  (10.07.19 12:29:27) 
@black fridayde bos kutuya talim eden adam, araba kiraladiginda bozulursa sen mi tamir ettiriyorsun ya da bakimlarini sen mi yaptiriyorsun? kira bittiginde mal kimin elinde kalacaksa bakimlar ve yenileme ona aittir. kiraci verdigi para karsiligi urunu kullanir. bu kadar. kiracinin kusuru sebebi ile olan bozulmalar disinda yipranma, eskime, bozulma gibi durumlarda sorumluluk kiralayana aittir.


 • crucio  (10.07.19 14:38:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.