[]

Yazılımcı derdi

Ey yazılıma gönül vermiş insanlar! Zaman zaman "ben bu işte o kadar da iyi değilim, acaba başka iş mi yapsam" dediğiniz oluyor mu? Kendimden şöyle örnekler vericem:
- Yıllardır web programlama işleri yapıyorum ama sıfırdan bir html yazayım deyince, style'ı nasıl ekliyorduk hatırlamıyorum. src miydi link miydi href miydi vs.
-Geçen bir mülakata gitmiş bulundum, html ile xhtml farkı nedir dedi adam. Aklıma gelmedi o an. Mal gibi kalakaldım.
-Yurt dışında bir yerlere başvuru yapmaya hiç cesaretim yok, online kod yaz deseler ezbere nasıl yazıcam?
Sorun bende mi? Size de benzer şeyler oluyor mu?

 
web developer olarak 1. madde gayet normal. Ben de karıştırıyorum çoğu zaman webden bakıyorum çok sık eklediğimiz bir şey değil style her projede bir kere ekleniyor sonuçta ve çoğu zaman kopyalanıyor bir yerden.

ezbere kod yazma konusunda sıkıntın olmaması gerekiyor diye düşünüyorum ama. syntax hatası yapabilirsin ama yine de ana fikirde kodu çıkarman gerekiyor aslında. Ha tabi bir sürü kütüphane var bugün her bir iş için ama kendim yazmak daha zevkli kullanışlı geliyor çoğunu bana.
Yazarken zevk alıyor musun o önemli? bunun ne kadarlık kısmını iş ne kadarlık kısmını zevk olarak görüyorsun onu bir sorgula bence.

Ayrıca her zaman yeniliğe açık olmalıyız ve her şeyi bilemeyiz. stackoverflow bunun için var zaten günde binlerce soru soruluyor.
  • ayin yazari  (01.07.19 10:55:37) 
hocam zaten şöyle bir durum var; türkiye'den interneti çek kod yazma oranı %50 düşer. tabi bulunduğumuz yerlerin bize olan katkısı, kişisel ve mesleki gelişim vs. vs. bunları da es geçmemek lazım. mesele ezbere kod yazmak değil nasıl kod yazacağını bilmek bana göre.


  • datnet  (01.07.19 11:15:16 ~ 16:27:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.