[]

üniversite not ortalama hesabı

buradaki derslerin durumuna göre ortalama hesabı yapabilir misiniz?

ben yaptım 2.18 buldum ama sistemde 2.05 olarak gözüküyor. ben mi hatalı hesapladım emin olamadım

eksiup.com

 
Harflerin 4lük sistemde kaça denk geldiğini yazmadan nasıl hesaplansın? Her okul harf aralıklarını kendi belirliyor.


  • ManikD  (19.06.19 00:38:06) 
Hocam tam hesaplamadım ama CGPA ve GPA farkından kaynaklanıyor olabilir. Cumulative GPA'de kaldığınız dersler de dahil edilirken GPA'de son aldığınız dersin notu dahil edilir.


  • E.  (19.06.19 00:39:27) 
Ders Sayısı: 9 ders
Dönem Toplam Kredi Sayısı: 30,00 kredi
Dönem Ağırlıklı Krediler Toplamı: 61,50
Dönem Ağırlıklı Not Ortalaması: 2,05

akts'ye bakılır
  • avatar is back  (19.06.19 00:40:44) 
@Manik D.
doğru haklısınız
yönetmelikten ilgili kısım şurada
eksiup.com

@E.
sizin dediğiniz gibi olsa ortalama daha da yüksek çıkmaz mıydı? ben kaldığım dersleri 0 yazarak hesapladığımda 2.18 buldum

edit: @avatar is back, doğru. sizin dediğini gibi yapınca 2.05 çıkıyor. teşekkür ederim
  • cliff lee burton  (19.06.19 00:47:18 ~ 01:04:20) 
@cliff

Hocam önceden aldığınız ve ff veya başka bir harf ile kaldığınız ama sonra başka bir harf notuyla geçtiğiniz ders aritmatik ortalama alırken paydaya 1+1=2, paya 0+aldığınız harf notu olarak giriyor. Bu yüzden sistem CGPA veriyorsa anlaşılabilir. Yani siz GPA hesaplıyor olabilirsiniz ama belki sistem CGPA raporluyordur.

Resimdeki geçtiğiniz derslerden birisinden daha önce kalıp tekrar aldınız mı? Bunun dışındaki tüm durumların hesaplanması için okulunuzun harf notu ağırlıklarını yazmanız lazım.
  • E.  (19.06.19 01:03:30) 
@E.
hocam hesaplama akts kullanılarak yapılıyormuş. o şekilde hesaplayınca problem ortadan kalktı. yönetmelikte "kredi" ifadesini görmek karışıklığa yol açtı.

tüm cevaplar için teşekkürler
  • cliff lee burton  (19.06.19 01:07:00 ~ 01:10:12) 
  • ManikD  (19.06.19 01:09:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.