İngiltere'de ev alma ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlar

merhaba.

eşim ingiltere'ye çalışmaya gidecek. belli bir süre geçtikten sonra da ben yanına gideceğim. uzun vadede hedefimiz orada bir ev sahibi olmak.

"o işler o kadar kolay değil" temalı cevaplardan ziyade, mortgage sistemi ile ya da başka bir yol ile parasını buradaki kredi sistemi gibi ödeyip ev alabilmek için hangi şartları taşıyor olmak gerekli? kulaktan dolma bir bilgi aldım ancak pek inanası gelmedi. şöyle ki; sallıyorum evin değeri 300bin pound, kendi belirlediğin bir ön ödemeden sonra aylık ödeyeceğin taksitler ile evin kredisini tamamlayana kadar kullanım hakkı sende, mülkiyet ise bankada oluyormuş. ön ödeme de 3-5 bin bile yetiyormuş vs.

bu konu hakkında bilginiz var mı?

(eşim bulgaristan göçmeni olduğu için çifte vatandaşlığı ile oraya gidip sonra beni davet edecek)

Soruya cevap değil ama mortgage ile ev alan iki tanıdığım var. Detayları bilmemekle birlikte gayet yapılabilir bir şey, hatta ben de yapmayı düşünüyorum. Eğer orada çalışıp pound kazanıyorsanız yapması Türkiye’den daha kolay gibi geliyor.

  • reyals  (18.06.19 11:14:23)
tam emin degilim ama hollanda'daki sistem ile benzerdir muhtemelen. minimum 10 yil maks. 30-40 yila kadar mortgage alabiliyorsun. cift olarak yillik brut kazancinizin maksimum 5.5 katina kadar mortgage cekebiliyorsunuz. pesinat olarak elin degerinin %5'ini odemek yeterli. sizin durumunuzda eger ikinizin beraber yillik brut kazanci 60000pound ise 15000pound pesinat odeyerek 300000poundluk ev alabilirsiniz. odeme duzeni vs bankadan bankaya degisir. hollanda'da ulkede en az 6ay ikamet ettikten sonra mortgage kullanabiliyorsunuz.

ayrica: lmgtfy.com
  • crucio  (18.06.19 11:15:18 ~ 11:16:39)
@reyals ve @crucio bilgiler için çok teşekkür ederim. google aramamı yapmıştım ama birinci elden bilgi alma şansım var mı diye buraya sormak istemiştim.

bir sorum daha var eğer bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim. oraya gittikten sonra ilk birkaç yıl 60bin pound sınırına ulaşabileceğimizi zannetmiyorum açıkçası. ikimiz birlikte belki 40bin olur. bahsedilen mortgage sistemi ile 5.5 katın üzerine çıkamamak bankadan bankaya değişiyor mu yoksa fixed bir olay mı bu? oraya gittiğimde kira ödemek yerine mortgage ödemeyi tercih ederim eğer şansım varsa. o açıdan soruyorum.
  • winston  (18.06.19 11:32:05 ~ 11:33:02)
Yazdıklarınız içinde yanlış bir bilgi yok ama burada atladığınız nokta alabileceğiniz mortgage kredisi üst limiti.

Yani 300bin'lik ev için 3-5bin ön ödeme yapayım derseniz, 295bin çekmeniz gerekecek. Ancak bu krediyi banka size vermek için yıllık gelirinize bakacak. UK için yıllık gelirinizi girince maksimum ne kadar kredi çekebileceğinizi gösteren bir sürü site var ama bu İrlanda için yıllık gelirinizin 3.5 katı.

İngiltere'de de benzerdir diye tahmin ediyorum. Hızlıca bir baktım, yıllık geliriniz 65bin ise £211,300 - £293,000 aralığında kredi çekebiliyorsunuz.

Ancak unutmayın ki eğer yıllık gelirinizin yettiği üst limitte kredi çekerseniz en yüksek faiz oranından geri ödeme yapıyorsunuz.
  • crown  (18.06.19 11:35:47)
ingiltere'de ev gayet alinabilir bir sey, ozellikle bizim gibi essek misali calismaya alismis insanlar icin.

1. ilk bilmen gereken sey (bence) evin degerinin %10unu nakit olarak verebilmek. bu olmadan da oluyor ama sartlar zorlasiyor ve haliyle ne kadar artirirsan o kadar kolaylasiyor.

2. annual gross maasinin 5 kati mortgage alabiliyorsun. yani yillik maasin £60.000 ise £300.000 (+ %10 nakitin).

3. gocmenlere ilk yilinda mortgage veren tek bir banka var HALIFAX. Ilk yilinda sana kredi vererek risk aldiklari icin faiz oranlari yuksek oluyor.

4. iyi bir mortage plani almak icin 3,5 yil burada yasamis/para kazanmis olmak avantaj sagliyor.

5. ev alma sureci cok uzun surebilen bir sey. bugun bi ev begenirsin, mortgage, broker, landlord derken 7-8 sonra ancak eve girebilirsin. ev peynir ekmek gibi satilmadigi icin zaten insanlar anlayisli bu sureler icin.

6. ingiltere'de ilk evini alacak kisiler icin HELP TO BUY diye bir sistem var. Bu temelde daha az mortgage almani ve devlete borclanmani sagliyor (detaylar surada www.helptobuy.gov.uk).

7. ev alirken dikkat etmek gereken turkce tabiri ile 'toprak sahibi' durumu var (bu yuzden bazi evlerin fiyatini cok ucuz gorebilirsin) bazi evler topragi ile birlikte satiliyor, bazi evler satiliyor topragini kiraliyorsun (freehold/leasehold).

baska sorun olursa yanitlarim
  • try again fail again fail better  (18.06.19 11:36:04 ~ 11:38:57)