[]

internet günlük yaşamda bizleri yormuyor mu

sürekli insanlar arasında tartışma, birbirini küçük düşürmeye çalışan yazılar yazma (bizim ülkemizi baz almıyorum sadece), reklam olmasa dahi devamlı bir yerlerden fışkıran resimler, videolar...

hem kullanıyoruz ama hem de şikayet ediyoruz. instagram'da hoşumuza gitmese de insanları takip etmek istiyoruz. twitter'da bu yine ne saçmalamış da yazmış diyoruz. facebookta ya haz etmediğimiz insanların yorumları ya da üye olduğumuz gruplarda insanların gereksiz yorumları, youtube' da beğendiklerimizin yanısıra beğenmeyip de izlediğimiz ve aslında ona nasıl tıkladığımızı da hatırlamadığımız videolar / kanallar, haber sitelerinde clickbait haberler ve tuhaf tuhaf haber yorumları vs vs.

ben böyle yapmıyorum / takip etmiyorum / okumuyorum / sosyal medyayı çok güzel kullanıyorum, instagramda üç tane gezi hesabı takip ediyorum diyenler elbette olacaktır ama genelleyerek konuşuyorum.

sitelerin renklerinden tutun da, gerçek hayatta tanısak zerre bir kelimesini umursamayacağımız insanların fikirlerine sinir olup cevap yazmak gibi işlemlerin tamamı bizi çok yormuyor mu artık?

günlük / haftalık boş vaktimizin aslında hiç de azımsanmayacak bir kısmını verimsiz harcadığımızı o esnada fark etmiyoruz. fark ettiğimizde de dönüp aynısını yapmaya devam ediyoruz. hep böyle mi gidecek bu durum? nasıl bir noktaya evriliyor internet?

 
Aynı soru daha önceleri cep telefonları için söylenebilirdi artık aşıldı ya da kabullenildi, hukuki tabirle mütemmim cüz yani bütünleyici parçası gibi oldu insanların. Aynı durum internet için de üstten bir kaç kuşak silinince gerçekleşmiş olacak ve senin sorun da muhtemelen yapay zeka ile ilgili bir başka soruya dönüşecek.


  • candanag  (16.06.19 00:53:21 ~ 00:53:48) 
benim için en olumsuz tarafı merak duygumu köreltmesi. insanı yaşatan meraktır. örnek mesela hiç görmediğim bir ülkeye gezmeye gidiyorum, yürüyorum caddelerinde sanarsın evden çıkıp üsküdara inmişim gibi bir his. niye çünkü mahalle aralarına kadar daha önce gördüm internette.


  • heidi'nin dedesi  (16.06.19 01:50:25) 
Yoruyor ve nereye gittigini de kimse bilmiyor. Bir nevi devrimi yasiyoruz; cep telefonunun, internetin ve sosyal medyanin hayatlarimiza girmesi gorece cok kisa bir sure icerisinde oldu. Insanlar gunde onlarca, bazen yuzlerce defa telefonlarina bakip saatlerini sosyal medyada geciriyorlar. Zaten bu servisler de bunun icin tasarlaniyor: Facebook ya da instagram feedinin bir sonu olmamasinin, Youtube'un surekli yeni ve senin ilgini cekebilecek videolar onermesinin arkasinda senin ilginden ve zamanindan maksimum payi alma arzusu var... Benzer seyleri insanlik farkli donemlerde yasadi aslinda; bol enerjili gidalara ve sekere erisimi kisitli olan insan bir anda bol kalorili gidalara erisim saglayinca obezite diye bir seyle tanistik, kendimizi yemekten alikoyamadik cunku sekere yapisan sineklerden pek farkimiz yoktu. Endustriyel devrimde de aynisi oldu; petrol, plastik, komur, sera gazlari kullandik; verimlilik yuksekti, issizlik azaldi, mal ve hizmetler ucuzladi; herkes memnundu ama sonra bir baktik ki ozon tabakasi delinmis, denizler kirlenmis, buzullar erimis...


  • salihdt  (16.06.19 09:46:36) 
ben böyle yapmıyorum / takip etmiyorum / okumuyorum / sosyal medyayı çok güzel kullanıyorum


  • dafuq  (16.06.19 10:53:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.