Laptopta düşük telefonda yüksek çıkan speedtest sonucu

Selamlar, laptopu yeni aldım ve 32 mbps hız almam gerekirken bu hızı alamıyorum. Hatta sürekli dalgalı 3, 11, 18, 22 mbps gibi sürekli farklı sonuçlar alıyorum ama genelde düşük.
Aynı zamanda hız testini telefonda uygulama ile yaptım. Her yapmamda 28 mbps çıktı. Vodafone'u arıyorum her seferinde sorun çözüldü mesajı geliyor ama laptopta durum aynı.

Laptopta sıkıntı olabilir mi?

olabilir tabii, belki kablosuz ağ kartı sorunludur.
sürücülerini falan güncellemeyi deneyin, laptop üreticisinin sayfasından da kartın çipset üreticisinin sayfasından da sürücüleri indirip deneyin bir fark olacak mı diye.
fark olmazsa kablosuz ağ kartı hakkında araştırın biraz, bilinen sorunları varsa internette bir çok sonuç görürsünüz hakkında.
  • gkhncnzdgn  (15.06.19 10:32:42)
olabilir, benim de lenovo laptop'un wireless kartı bk gibi, telefon diğer laptoplar sınırlara yaklaşırken benimki yarı süratte kalıyor. alternatif aradım ama bulamadım. kabloyla denersen hattan mı laptoptan mı çözersin.

  • kimlanbu  (15.06.19 10:54:49)
1) Laptopta VPN, proxy vb olabilir
2) Telefonun wifi cipi laptop'unkinden daha yeni teknolojileri destekliyor olabilir (802.11a/b/g/n/ac vb)
3) Laptop'un wifi karti daha dusuk frekansta calisiyor olabilir (2.4Ghz vs 5.0Ghz)
4) Driver sorunu olabilir
  • crown  (15.06.19 10:54:56)
Ornek benim laptop eski oldugundan 5ghz alamiyor. Ama telefon 500mb kadar cikiyor.
Denildigi gibi 5ghz olayindan olmasi muhtemel.

  • logisticsmanager  (15.06.19 10:56:40)
Sorun olmayabilir aslında, hız testi yaparken LAN kablosu ile bağlanıp öyle test etmeniz önerilir. Hatta WiFi ile bağlı bütün cihazların bağlantısını kesmeniz gerek. Wireless'ın dalgalı, inişli çıkışlı hız göstermesinin bir sürü nedeni var. Kablo ile dahi stabil bir hız elde edemiyorsanız modem, ISS, altyapı sorunundan dolayı dalgalanma olabilir.

  • Beherit  (15.06.19 11:28:04)
O zaman eve gidince lan kablosu ile deniyorum, sorun olmazsa wifiden bağlanıp driverlerı güncelliyorum. Yine düzelmezse sorun wifi kartı mı oluyor?

Ürün lenovo thinkpad x240 bu arada, dediğiniz hızları destekliyor mu bilmiyorum.
  • six packsiz  (15.06.19 11:57:51)
laptop'ta arkaplanda calisan cok daha fazla uygulama olabilir, test yaparken agi baska hicbir cihaz/uygulamanin kullanmadigindan emin olman lazim. ayrica laptop 2.4ghz'e baglanmis, telefon 5ghz'e baglanmis olabilir. bu da hizina etki eder.

  • crucio  (15.06.19 13:09:02)
lenovo x230 sahibi olarak cevap vereyim.

benim wifi karti da 5 ghz desteklemiyor. modemimde 2.4 ve 5 ghz olarak iki farkli isimle internet yayabiliyorum. iPad'im hepsini gorurken, laptop'um sadece 2.4 ghz olani goruyor.

kabloyla 47 mbps olan internet bilgisayarimda max 15. eziyet.
  • yoggi  (15.06.19 15:25:28 ~ 15:26:10)
Selamlar wifi kartına baktım 5ghz destekliyor ancak modem arayüzünde 2.4 ghz seçeneği var. Modem destekliyorsa bu ayarı nasıl yaparım bilen var mı?

Modem huawei hg658c V2.
  • six packsiz  (16.06.19 13:30:33)
herkes 5ghz demiş de, interferanstan uzaklaşmak dışında onun pek bir faydası olmaz. 5ghz ağ içindeki hızı arttırır, adsl hızına gözle görülür pek etkisi yoktur, hatta modemden uzaklaştıkça 5ghz zayıflar, 2,4 ghz daha geniş alanda çeker.
interferans olup olmadığını anlamak için siz telefonunuza wifiman uygulamasını kurup hangi kanalların daha az kullanıldığına bakıp modemin yayın yaptığı kanalı ona göre değiştirin, en az kullanılan kanala geçin. o kanalda da iyi hız alamazsanız suçu karta atabiliriz. laptop yeni olduğuna göre anten kablosu falan bir tamir esnasında çıkartılmış olamaz diye düşünüyorum, dolayısıyla kartta problem olabilir.

  • gkhncnzdgn  (17.06.19 04:33:44)