Sürekli istifa etmeyi düşünmek

Finans alanında çalışan beyaz yakayım. Günün her saati istifa etme düşüncesi var aklımda. Başka yere geçsem orada da çok mutlu olamayacak gibi hissediyorum. Şu an aldığım paranın üstünde almam da zor gibi. İşi bırakıp göt gibi ortada kalmak da istemiyorum bir plan yapmadan.

Soru: ben napiyim? :(

neden istifa etmek istiyorsun?

  • Jesus Christ  (13.06.19 13:26:41)
böyle mutsuz yaşanmaz, bas istifayı

  • vladimirdökümov  (13.06.19 13:28:35)
İş tatmini falan yok. İş yaparken bugüne kadar neden bu kadar okudum ben aq bunun için mi diyorum. Onun dışında mesaisi falan fazla. İşten çıkmadan yarım saat önce mesai yapıyoruz deniyor ve kalmak zorundasın. Böyle olunca plan yapmak vs. rüya gibi. Ama daha çok iş tatmininin kötü olması ve geleceğimi kötü görmem. Ek olarak beyaz yakalı olarak çalışıp ölmek de bana zor ve yıpratıcı geliyor.

  • mg3929  (13.06.19 13:29:09)
hocam önce iş bulup sonra istifayı basabilirsin, ama şu ortamda iş bulmadan yapma bence. farklı bir çalışma ortamında iyi ki bu bölümde okudum falan diyebilirsin. çalışma ortamı çok etkiliyor gerçekten.

  • kraldan cok kralci  (13.06.19 13:37:15)
hangi alanda mutlu olacağınızı düşünüyorsanız ona göre bir plan yapın.
bilmiyorsanız devam edin. zira iş değiştirmek isteseniz bile hali hazırda işi olan birinin şansı daha yüksektir.
eğer radikal bir değişikliğe gidecekseniz; örneğin ben bunu istemiyorum arkeolog olmak istiyorum diyorsanız şunu google'layın. "istifa mektubu nasıl yazılır" :)

kolay gelsin
  • ilkot  (13.06.19 13:38:19)
ücretsiz izine çıkabilirsin ya da güzel bir tatile, istifa etme kesinlikle.

inan bende senin gibiyim, işsiz kalınca dahada mutsuz olacağım için akşama kadar şafak sayıyorum.

bir de mesai sonrası motivasyonunu arttırıcı şeyler yap, hemen eve kapanma, yoksa hayatın hep iş gibi oluyor :/
  • redeath  (13.06.19 13:41:13)
öyleyse size naçizane yol haritası teklifi yapayım. işten istifa etmeyin, bu arada R programını öğrenin (finansal-ekonomik verileri R ile işlemeyi öğrenin). peşinden isveçe iş başvurusu yapıp aylık en az 15.000 euro başlangıç maaşıyla isveçe taşının.

yapılmışı var. hatta o arkadaş iş başvurusu da yapmamıştı, iş teklifi ona gelmişti

edit: ve ayrıca o arkadaş öyle top üniversitelerden de mezun olmamıştı. iç anadolunun doğusu, doğu anadolunun batısındaki bir taşra üniversitesinden mezundu.
  • yemrem  (13.06.19 13:56:50 ~ 13:58:51)
hocam öyle bir dünya yok, yarım saat kala kalıyoruz dediklerinde planım var diyip çık 3-5 defa yapsan en azından onlar seni atarlar sen niye istifa ediyorsun ? tazminatını alırsın en azından.

  • atacaksinfinke  (13.06.19 13:58:15)
İşini sevmiyorsan kazandığın parayı güzel ezmiyorsun demek ki. Güzel harcarsan, çalışmak için can atarsın.

  • roket adam  (13.06.19 14:26:08)
Yorucu, rutin iş hayatının getirdiği mutsuzluk bu ki kendin de başka bir işte yine böyle olacağını söylüyorsun. Tek yolu hayata renk katmak. Hafta sonlarını iyi değerlendirmek olabilir mesela. Çalışırken gelecek haftasonunu düşünmek sıkıcı haki kırar, motivasyon verir.

  • alko ikarus  (13.06.19 14:29:34)
bence seni bu mesailer mahvetmiş. ben de beyaz yakayım ve bana da ara sıra geliyorlar böyle. dönem dönem yoğunluk oluyor bizde ve işlerimizin arttığı, eve 9-10'larda geldiğim dönemlerde hayattaki her şeyden nefret ediyorum. aklıma sürekli yarın istifayı basıp dağ başına yerleşip organik tarım yapma fikirleri doluşuyor :D mesai yapmayınca ama bariz çok mutluyum ve hiçbir şeyden şikayet etmiyorum.

iş tatmini bende de yok. bu konuyu bi ara kafama takıyordum. sonra dedim ki sadece para kazanmak ve kazandığın parayı işten arta kalan zamanlarda yemek için bu işe geliyorsun, iş dediğin seni tatmin etmek zorunda değil. parası iyiyse, üstüne bir de çalışma ortamında kafa dengi birileri varsa ve huzurla çalışıyorsan önemli olan o. ben de isterdim köpek gezdirerek bu hayat standardını yakalamayı, ama mümkün değil. eğer ailelerimiz çok zengin değilse mecburen bu gibi yerlerde çalışacağız. A şirketi olmasa B şirketi olacak. yapılacak en iyi şey; işten arta kalan zamanlarımızı maksimize etmeye ve o zamanlarda da maksimum verimi almaya çalışmak. yaşasın kapitalizm :)

bence sizin mesailer bu kadar çoksa yapabileceğin iki şey var; birincisi müdürünle konuşup bu zorunlu mesailerden baydığını uygun bir dille söyle. ben geçen sene müdürüme demiştim. "100 işimiz varsa mesai yaptığımızda geriye 99 işimiz kalıyor, bu işler böyle mesaiyle bitecek gibi değil. üstelik mesaiye kalınca ertesi günkü performansımız da düşüyor. bence zorunlu mesaiyi kaldıralım" demiştim. gerçekten işe yaradı. en azından bizim departmanda artık mesailer tamamen çalışanların keyfine kalmış durumda. kimse mesai yapıcaz demiyor. çok işi olan, yetiştirmek isteyen kalıyor, isteyen çıkıyor.

ikincisi, müdürünle konuşmana rağmen baktın olmuyor, ya da müdürün bu tarz konuşulacak birisi değil; o zaman iş değiştir. başka yere geçsem orada da çok mutlu olamayacak gibi hissediyorum diyorsun ya, mesaili çalışmayan bir yere kapak atarsan bu fikrin değişecektir bence.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (13.06.19 14:56:33 ~ 14:57:25)