[]

fazla ısınan laptop - ilkel yöntemlerle soğutma

speccy dalga geçmiyorsa eğer şu an işlemci 75 küsür santigrat derece, ram ise 65. sadece chrome, skype falan açık... 15-20 dk oyun oynadığımda inanılmaz kasmaya başlıyor, ikisi de 100'ü geçiyor.

ben dört yahut daha fazla ayak üstüne bu bilgisayarı sabitlesem altı boş kalacak şekilde, altına da tamamen buz tutmuş bir kap (bilgisayarın altına sadece kabın kenarları temas edecek, oraları da boşluk olmayan yerlere denk getireceğim) koysam buz/su yüzünden bilgisayarı elime alır mıyım?

su içine girmez de nem yüzünden falan bir sorun yaşanır mı? soğutucular hiçbir halta yaramıyor. bilgisayarın içini temizletmek gerek aslında ama güvenemiyorum teknik servise falan, veriyorsun 16gb ram 8 gb olarak dönüyor.

youtube'da da altına buz koymalı videolar var aslında ama çok sakat geldi bana, adam basbayağı buz kutusunun üstüne koyuyo. 10-12 derece düşürüyo da ama neblim o buz çok durmaz zaten, su olup üstüne o sıcakla buharlaşırsa cihazın içinde oksitlenme neyin yapmayacak mı?

saçma bi fikir mi bu, vazgeçmek mi lazım?

 
işlemci macununu değiştirmen lazım. Çok zor değil kasayı kaldırırken bir şeyler kırmamaya özen göster yeter. uzun süreli 100 derece falan zaten bilgisayarını öldürür kısa zamanda.
Yaz geldiği için ısınmalar normal.

  • bahoho  (12.06.19 16:37:07) 
Siz biraz abartmışsınız olayı. Bilgisayarın içini açın. Fanları ve termal boruları tamamen demonte edin. Fanın ve termal boruların özellikle fandan hava çıkan yerlerindeki tüm tozları temizleyin. Ardından zaten termal borular birleşikse işlemci ve grafik kartı üzerindeki termal macunu temizleyin ve iyi marka ile yenileyin. Termal macun kullanırken düzgün kullanmaya dikkat edin. Her yerine sürmeyeceksiniz sadece ortasına damla şeklinde koyun üzerine boruları geri koyduğunuzda zaten yayılır o. Tüm bu işlemler bitince oldukça kayda değer bir değişim olur. Ardından ThrottleStop uygulaması ile işlemci ve grafik kartını undervolt yapın. Internette çokça rehber mevcut bunun için. Bilgisayarınızın geldiği hale şaşıracaksınız.


  • synthetic a priori  (12.06.19 16:56:54) 
iyi de sorun benim bilgisayardan anlamıyor olmam zaten. içini açarsam bir daha toparlayamam. bozar mıyım, kırar mıyım bilmiyorum. o yüzden sordum buzla falan yapsam çok mu saçma olur diye. fanları ve termal boruları demonte edecek bilgisayar bilgim olsa burada niye "bilgisayar ısınıyor, buz koysam olur mu" diye soru sorayım allah aşkına.


  • der meister  (12.06.19 17:11:13 ~ 17:11:45) 
Saçma fikir. Yapamıyorsanız, araştırın, gidin bir bilgisayarcıya, abi patronun bu bana zimmetli deyin gerekirse, başında bekleyin. Zaten 15-20 dakikalık bir iş.


  • windowsguvenlikduvari  (12.06.19 17:16:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.