Türklerden önemli bilim adamı var mı?

Müslümanlar dünyaya çivi çakmamış vs. diyoruz ama burada türkçülük yapan kişilere özellikle soruyorum, türk ırkına mensup, tarihe geçmiş önemli katkıları bulunmuş bilim adamları var mı?
Mimar sinan (bilim adamı statüsünde değil tabii ama hadi onu da katalım)
Piri reis
dışında öyle agım şahım bir özelliğe sahip birini bilmiyorum. Varsa buyurun söyleyin -ki mimar sinan ve piri reisin de türk ırkına mensup olup olmadığını bilmeyerek söylüyorum.
Belki son zqmanlarda aziz sancar ve remziye hisar olabilir.

(bkz: ali kuşçu)

edit:

(bkz: mustafa inan)
(bkz: cahit arf)
  • ravenclaw  (12.06.19 16:27:24 ~ 16:39:08)
ali kuşçu var.

  • beni sen öldürme  (12.06.19 16:28:18)
  • orijinal nick bulamadim  (12.06.19 16:59:42)
  • levpontryagin  (12.06.19 17:07:59)
üstekilere ek olarak;

(bkz: oktay sinanoğlu)
(bkz: türkan saylan)
(bkz: mete atatüre)
(bkz: Naşide Gözde Durmuş)

aklıma gelenler bu kadar
  • draconas  (12.06.19 17:12:59)
Müslümanlar dünyaya çivi çakmamış mı? :) Biraz 7-12. yy. bilim tarihi okursanız bu konuda ufkunuz açılır diye düşünüyorum.

  • levent bilgen  (12.06.19 17:52:34)
Mimar Sinan'ın Ermeni asıllı olduğu söyleniyor. Rum olduğunu söyleyenler de var.

Modern zamanlarda tabi ki önemli Türk bilim adamları var ama muhtemelen bizim nüfusumuzda ve ekonomimizde olan bir ülke için sayısı oldukça düşük sayıda maalesef.

Geçmiş açısından Müslümanların bilim ve teknolojide önde olduğu bir devir vardı Orta Çağ'da ama o zaman bile aslında Antik Yunan metinlerini çevirmenin üzerine pek bi şey eklememişler.
  • nundu  (12.06.19 19:04:33)
@levent kendinden çok eminsin fakat müslüman diye sayacağın farsi bilim adamları deist. Sadece islam coğrafyasında yaşamışlar.

@nundu evet emeviler ve abbasiler zamanında. İmamı gazaliye kadar sürdü.
  • neysene  (12.06.19 21:19:29)
Çok var. Türkiye'den kurtulup medeni ülkelere gidenler roketleyip büyük bilim insanı olabiliyorlar. Mesela Aziz Sancar. Örnekleri çok...

Ama Türkiye'de yetişmiş son 500 yılda çok insan yok maalesef. Olmasını da beklemiyorum.

edit: bu konudaki düzeyi şuradan anlayabilirsin; daha Türk kimdir, her Müslüman Türk müdür konularını işliyoruz. Bilimde de düzeyimiz yaklaşık bu. Kalvenist Macar İbrahim Müteferrika'yı Türk diye bize yutturmaya çalışan anlayışın durumu bu, maalesef...
  • babilbaligi  (13.06.19 08:52:28 ~ 13:10:16)
Aslına bakarsanız bu sayılanlar hep cumhuriyet dönemi, 50 senelik bir zaman dilimi belki de (bir ikisi hariç).

Sonuçta Türk ırkı cumhuriyetle başlamadı.
  • neysene  (13.06.19 12:23:48)
el cezeri ilk otonomu yapan kisi olarak biliniyor.

  • jimicik  (13.06.19 12:40:51)
Türkan Saylan'da son zamanlarda biraz fazla gündemde olsa da
Cüzzam hastalığı ile ilgili dünyada sayılı kişilerden

Şu "Kanıt" dizisinin yüzü bir kadın var
Sevil Atasoy
onun için şu an yaşayan en iyi adli tıp ve olay yeri inceleme uzmanı diyorlar
  • Corc  (13.06.19 12:51:37)
Musluman probogandasi yapmak derdinde degilim ama yaniliyorsun, levent bilgen hakli.

  • stavro  (13.06.19 12:52:00)
"Müslümanlar dünyaya çivi çakmamış..." "türk ırkına mensup, tarihe geçmiş önemli katkıları bulunmuş bilim adamları var mı?" Ne analitik tez ama. Kitaplar dolusu kütüphaneler taradın, tezler okudun, bilmem kaç dilde kataloglar taradın ve bu çıkarımları yaptın da masumane bize de soruyorsun... Vah vah... Kardeş bu faslı uzatırsam kötü şeyler yazıcam. Bu klişe aşağılama dilin çok rahatsız edici. Bu konuda bir şeyler öğrenme isteğinde samimiysen bir kaç şey önereyim sana. Prof. Dr. Fuat Sezgin´in dünyaca ünlü, 18 ciltlik Arap-İslam Bilimleri Tarihi adlı eseri. Türkçe'ye tercümesi henüz bitmedi. Ama araştırmacı kimliğinden tahminle söylüyorum Almancan vardır senin. O kitaba bir göz atıver. Okumaktan, araştırmaktan sıkılan biri olduğundan tahminle de Gülhane Parkındaki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni öneriyorum. İçeride dolaşmak bile bu konuda bir kanaat sahibi olmana yetecektir. Hıristiyan Oryantalistler kadar bile olamadınız ya kendi coğrafyanıza karşı... Yazık, çok yazık...

  • erdoyil  (13.06.19 19:21:59)
  • bushido77  (06.07.20 01:12:49)