[]

kilomu beğendiremiyorum

22 yasindayim. 168 boyum var.

cocuklugumdan beri uzun ve de cok zayiftim. metabolizmam cok hizliymis. doktora gittim diyet denedim. sonuc alamadim. pilavin yaninda ekmek yiyen bir insandim ama yine de kilo alamazdim. 15 yasimdan 21 yasima kadar 48 kiloydum. kisa bir sureligine 42ye bile dusmuslugum olmustu.

bu surekce okuldakiler, arkadaslari, ailem, akrabalarim, herkes bana cok zayifsin, yemek ye, her tenefus kantindesin yediklerin nereye gidiyor, ciroz, iskelet, kuru got, ucube, cit kirildim, tutsam kirilcan, safinaz, ölü gelin vs akliniza ne kadar hakaret gelirse soyluyorlardi.

psikolojimin bozulmasinda ve depresyona girmemde onemli bir yeri oldu bu laflarin. antidepresana basladim ve 1 yilda 10 kilo aldim.

yani artik 168 boya 58 kiloyum. diyetisyenlerimin de benim de hedefledigimiz kilodayim.

simdi de ayni kisiler bana şişko oldun, hayvan gibisin, dana gibi olmuşun, duba gibisin, ay şu göbege bak, gotun sepet gibi olmus, benden şişkosun (bunu diyen benle ayni boy ve 65 kilo) vs vs akliniza ne kadar hakaret gelirse diyorlar.

ben ne yapayim?

her gun soyluyorlar. gunde 3938494 kere soyluyorlar. diyorum ben normalim artik. ama anlatamiyorum.

 
spora başvur


 • bir soru sorcam  (12.06.19 13:42:07) 
sorun dış görünüşünde değil, konuşan insanlarda. sorunu halletmeden, zor...
müthiş bir vücuda sahip olduğunda başka şeyleri eleştirmeye başlarlar. seni olduğun gibi beğenebilecek insanları bulman gerekiyor.

 • benim bir ismim var  (12.06.19 13:44:20) 
2 3 arkadasim var simdi normal oldugum soyleyen. ama onlar da zayifken hakaret ediyorlardi. 2 kuzenim ve de kardesim normal kiloya ulastigimu soyluyorlar.

ama annem teyzelerim kuzenlerim akrabalarim amcalarim vs herkes sisko diyor.
 • batlegolas  (12.06.19 13:46:57) 
cevrendeki insanlari degistir. sorun kilonda degil.


 • JohnOakley  (12.06.19 13:47:38) 
ailemi de mi degistireyim...


 • batlegolas  (12.06.19 13:48:27) 
Yakın boy ve kilolardayız, bana şahanesin diyorlar:)

Kimseye "beğendirmek" zorunda da değilsiniz, bence önce bu anlayıştan başlayın.
 • dreamnesiac  (12.06.19 13:50:00) 
168 boya 58 kilo normal gayet. bana da gece gündüz çok zayıfsın diyorlar ama umrumda değil. sen nasıl mutluysan öyle kal. kendini kimseye beğendirmek zorunda değilsin.


 • tabirimekruh  (12.06.19 13:50:54) 
Bence bu seninle alakalı. Herkese böyle şeyler söylenmez mesela, kendine neden hakaret ettiriyorsun ki? Bir duruşun, tepkin, tavrın olur kimse sana tek kelime edemez. Sen izin vermişsin, etrafına abuk sabuk insanlar toplamışsın.


 • aquarium  (12.06.19 13:54:48 ~ 14:01:56) 
Aynaya bak, uzerine kiyafet guzel oturuyorsa ve iyi gorunuyorsan sallama hicbirini. Sisman olup olmadigini biliyorsundur zaten. DIyetisyenin hedefledigi kilodaysan sisman degilsindir zaten.
168 boya 58 kilo dusununce gayet iyisin. Bir sey diyenlere "sktir git gayet de tas gibiyim" de. "sktir git" tarzi bir ifadeyi eklemeyi unutma, yoksa olmaz.

 • stavro  (12.06.19 14:01:48 ~ 14:02:16) 
Senin tek suçun bu insanları konuşturmak. Neden senin kılın onların derdi olsun ki?
Ayrıca anne baba dışında teyze, kuzen amca siktir et salla gitsin onlar aile değil hayatımızı mahvetmeye kendilerini adamış motivasyon kiricilar.
Haaa anne baba sürekli bunu diyebilir mi tabii ki hayır. Onlara da tavrını net bildir.
Yoksa yeme bozukluğu başlar. Bunları taka taka
 • kirmizipilotkalem  (12.06.19 14:11:17) 
vücut yapını bilemiyoruz, her yer ince ama göbek mi var? 168'e 58 çok iyi kağıt üzerinde. kilo yoksa neden kilolu diyorlar sence, senin fikrin ne? her gün söylemelerinin sebebini samimi bir şekilde sen söyle.


 • Jesus Christ  (12.06.19 14:15:22) 
İnsanın bazen ailesine de ters çıkması gerekiyor. Böyle diyenlere ağzının payını verseniz kimse bir daha hiçbir şey diyemez. Terbiyesizler ya, siz neden onlara kendinizi beğendirmek zorunda olasınız ki?


 • inawen  (12.06.19 14:15:33) 
Birebir aynı yollardan geçmişiz.
Geçmişimde deli gibi yemek yer kilo almazdım hatta o dönem kilo almak için doktora başvurmayı düşünmüştüm.
Yaş ilerledikçe kilo almaya başladım zamanla daha da fazla aldım.
Şu an kilolu sınıfındayım.

Şükürler olsun ki etrafımda sizinkiler kadar kaba insanlar yok (kullandıkları kelimeler çok kötü). Buna rağmen şu an her gören çok kilo aldın kilo vermen lazım deyip duruyor. Annem, halam, kuzenim...
Geçen yıl amcamın baskısı yüzünden (her gördüğünde laf sokması, iğnelemesi) doktora gidip ideal kiloma kavuştum ama doktor kontrolü bitince yine durduramadım kendimi ve daha fazla kilo aldım.

Şimdi her gören yine çok kilo aldığımı söylüyor ama onların dediklerinden çok kendi halime bakıyorum ben.
Aynaya baktığımda gerçekten zayıflamam gerektiğini bu kiloda mutlu olmadığımı biliyorum. Bu yüzden de yeniden bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Eğer kendi halinden memnunsan diğerlerinin dediklerini boşver.
Bir kere ben mutluyum böyle siz karışmayın dersin sert bir şekilde bir daha kimse bir şey demez zaten.
 • mutekebbir  (12.06.19 14:18:15) 
Çevreni değiştir. Ailene haddini bildlr.


 • (s)AINT  (12.06.19 14:59:45) 
Sorun çevrenizdeki insanlarda +1

Diyelim ki gerçekten çok zayıfsınız ve sağlıksız bu durum, bu sözde endişe böyle dile getirilmez ki. Çok zayıfsın kilo al gibi cümlelerin temelinde, genel olarak kıskançlık, çekememezlik, konuşmuş olmak için konuşmak ve düşünememek var.

Çevrenizdeki insanları ciddiye almayarak başlayın. Önemli olan sizin ne düşündüğünüz, başkalarının ne düşündüğü değil. Profesyonel olarak bu işle uğraşan biri normal diyor size, siz çevrenizdekileri dikkate alıyorsunuz.

Biraz da ters cevap verin. Benden şişkosun diyene mesela yapıştırın cevabı. Pis bir gülüş atın, ne bileyim, tamam ya sen mutlu olacaksan senden kilolu olayım ayıp ediyorsun, deyin; alaycı olun azıcık en kötü ihtimalle.

Bir de "götün sepet gibi olmuş" diyen biriyle muhatap olmaya zaten gerek yok. Yani şu cümle kendini ele veriyor her anlamda.
 • windowsguvenlikduvari  (12.06.19 15:10:19 ~ 15:42:37) 
Merhaba. Aynısının bir benzerini yaşayan biriyim. Kilom hep olması gerekenden azdı. Yukarıda yazdığınız kelimeleri hiç sekmeden duydum. Bazıları çevrenizi değiştirin falan yazmış, o işin öyle olmadığı çok iyi biliyorum. Yeni girdiğiniz çevrede bile bir iki diyalogdan had bilip 'yaa sen de çok zayıfsın niye böylesin :))' yorumları hemen gelmeye başlar. Artık insan o kadar bıkıyor ki ben çok dalgaya vurmaya başlamıştım, öneririm. Sert yapabileceğiniz biriyse karşınızdaki sert, dalga geçebileceğiniz biriyse onun başka bir özelliğini yüzüne vurmak gibi tavırlar takınmaktan çekinmeyin. Milletin ağzının torba olmamasının acısını herkes çekiyor. Fakat bu aslında standart aralıkta olmakla alakalı. Cüce birisine 'ya sen çok kısasın' diyen yoktur di mi? Obez birine 'ya fıçı gibisin' diyecek de yoktur. Yani yorumu yaptığında kendisine utanç verecek bir durum olmadığının kendisinin de farkında o kişi. Aslında senin normal olduğunu o da biliyor ki utanmadan bu yorumu yapabiliyor. Ben normalim diye kendini açıklamaya çalışmak zorunda değilsin.

Sadece kilo değil, boy, saç, okul, evlilik, iş güç gibi konularda da herkes herkese bol bol yorum yapıyor. Türk toplumu bu. İleride bu yorumlar evlenmicen mi, çocuk yapmican mi gibi yorumlara dönecek. Hiç makyaj yapmazken 'azcık kız gibi ol, kendine bak' diyen, makyaj yapınca da 'ya senin makyaja ihtiyacın mı var ne güzel cildini bozuyosun' diye atarlanan bir annem var benim de. Son aylarda ben de olmam gereken kiloma çıktım. Sürekli 'ye azcık ekmekle ye çok zayıfsın' diyen kadın şimdi 'tamam abartma kilo alma daha fazla' demeye başladı :) bilmiyorum daha almaya devam eder miyim? Ama bu durumda tavrım moduma göre değişiyor. Bir öyle bir öyle konuşmasını yüzüne vurunca 'ya sen bana ne bakıyon :))' diyo, ama sonra yine aynı. Yapcak bisey yok. Bu yaptığın şeyi kendi isteğinle mi yoksa aldığın yorumlarla mı yaptığının farkını anlamakla alakalı. Kendini hangi şekilde sevdiğini ve beğendiğini ayırt ettikten sonra aldığın yorumların sinir bozuculuğu daha da azalıyor. Hatta eleştirileri daha iyi bir insan olma yolunda pozitif bir şey olarak kullanmaya bile başlayabiliyosun.

Tuğla gibi yazdım yaa.. Yani özetle, başlık 'beğendirmek' ya. Baştan hatalısın. Çünkü amuda kalksan da beğenmezler. Yani sen naap, kendini beğendirmekten vaz-geç.
 • noisette  (12.06.19 15:13:21) 
destekleriniz icin hepinize tesekkur ederim... takmamayi ve uyarmayi deneyecegim...


 • batlegolas  (12.06.19 15:35:24) 
Birinci sorum sen niye insanların dediklerini bu kadar çok dikkate alıyorsun?

İkinci sorum neden diyetle kilo alırken spor yapmadın? Çünkü kilon boyuna göre çok ideal.

Bu sorulara vereceğin yanıtlar aslında senin aradığın cevaplar olcak :)
 • superfluid  (12.06.19 16:10:43) 
@john oakley ve windowsguvenlikduvari +99999


 • rahip janick  (12.06.19 16:28:18) 
sen hayatına baksana, bırak millet ne derse desin. kendini iyi hissediyorsan kimseyi buna ikna etmek zorunda değilsin.


 • lcha  (12.06.19 16:46:22) 
Böyle acımasız kelimeler kullanan insancıkları bir düşünün ne kadar dikkate alınacak kimseler olabilirler ki? Yapacağınız şey dikkate almamayı öğrenmeniz. Sonra duvara söylemiş hissi ile kalıp kendiliğinden susacaklardır.


 • eksi sozlugun tatli insani  (12.06.19 16:48:27) 
Fotograf atarsan mesajla çok objektif yanıtlayabilirim. Kilo yeterli bir kriter değil tek başına. 1 kilo kas/protein ile 1 kilo yağın hacmi arasında çok fark var. Belki spor yaparak aynı kiloda kalıp yağ oranını düşürüp çok daha zayıf gözükmen mümkün olabilir.


 • benim adim kerim hepinizi severim  (12.06.19 17:56:11) 
168-58'le nasıl böyle sözler duyuyorsun anlamadım, ya çevren victoria secret mankenleri, ya tartın bozuk.


 • pofudukayi  (12.06.19 18:34:44) 
165 boyum, ben 47 kiloyken bile basenin var cnm senin diyen insanlar vardı çevremde. konuşacaklar, hep konuşacaklar, susmayacaklar. dalga geç. kilolusun diyene aynen ya senin gibi oldum biraz boğazımı tutayım de bas kahkahayı.


 • harekatamiri  (18.06.19 16:52:02) 
Kıskanıyorlar şekerim :( He he de geç, akraban veya patronun falan değilse de temelli çıkar onları hayatından.


 • '  (18.06.19 17:20:19) 
1 yilda 10 kilo degisim cok hizli bir degisim degil aslinda, muhtemelen sarkma, asiri yaglanma olmadan almissinizdir o kilolari.

Hicbir sey yapmayin, duymazdan gelin. Kendinize "normalim" diyorsaniz, cok buyuk bir is basariyorsunuz. Demek ki simdi memnunsunuz halinizden. Sizin bu konuda onceden takintili oldugunuzu bilerek, bunun uzerinden bosbogazlik yapiyorlar.
 • buf-e kür  (18.06.19 17:49:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.