Burnum cok az koku aliyor

Merhaba,
Derdini sikeyim butonu yok ama olan varsa versin.
Burnum kendimi bildim bileli az koku alir. Yani ayak kokusu, ter kokusu vs icin iyi ama cicekleri bile burnuma sokmadikca kokusunu fark edemiyorum. Sebebini hic arastirmadim ama belki tedavisi vardir. Sizin boyle bir sorununuz var mi? Eger olsa tedavi dusunur muydunuz? Aslinda cok sikayetci degilim. Cool da bir sey ama guzel kokulari kaciriyorum gibi geliyor. Belki bu durumu cozsem ilk metrobus yolculugumda kendime kufredicem. Bilemedim ne yapsam sizce? Cok az koku alip kafam rahat yasamak mi yoksa yanindan gectigim ciceklerin kokusunu duyabilmek mi? Belki yemeklerden aldigim keyfi de arttirir...

ben de oyleyim ya. parfum denemeye gittigimde iskence cekiyodum. ama sigara icmedigimden kokusunu aninda aliyorum mesela. keske pis kokulari da alamasam. goz sagliginiz nasil peki? benim cok iyi durumda ornegin, ailede tek gozluk takmayan benim. biri dengelemek icin boyle oldugunu soylemisti, evrimsel bi aciklamasi vardi sanirim.

  • pide  (11.06.19 21:21:20)
İki burun ameliyatı sonrası karşılaştığım sorun. Ameliyatlarda koklama yeteneğimi katletmiş olmalılar. Kesif olmayan kokuları pek duymam.
Faydasını da zararını da çok gördüğüm bir durum.
Ya kokuyorsam veya kıyafetim kokuyorsa da farkında değilsem düşüncesi insanı temizlik takıntılı yapıyor.
  • Mirket  (11.06.19 21:21:34)
@pide gozlerim 1,25 miyop lens kullaniyorum. Onun disinda bir sey yok ama cok sukur.

@Mirket evet bi de o kendin kokma durumu var. Yaz kis roll on kullanirim bu konuya takintiliyim. Esimle tanisali 10 yil oldu, 10 yildir bir kere bile ter koktugun olmadi dedi bana gecen gun konusu acilinca. Demek ki iyi gidiyorum
  • matilda  (11.06.19 21:24:30)
Hobilerimi dusundugumde cok kotu hissettim kendimi. Tedavisi varsa kesinlikle dusunurdum.

  • buf-e kür  (11.06.19 22:13:02)
Korkutmak gibi olmasın fakat aynı sorunu babam yaşadı ve burun kökünde tümör olduğunu öğrendik mr çekilmesi sonucunda.

  • bigcaptain  (11.06.19 22:41:27)
@bigcaptain, sonradan oluşma durumunda altta bir sebep aramak gerekli zaten. Alzheimerin de en öncü belirtisidir.

@matilda benim durumumun sebebini bilip umudum olmadığından kovalamadım ama bir tedavisinin olduğunu da duymuşluğum var. Hapşırmayı çok severim mesela. Hapşırmanın şiddetine bağlı uzunlukta birkaç saniyeliğine koku duyum açılıyor benim. Çok şey kaçırdığımı düşünüyorum öyle zamanlarda.
  • Mirket  (11.06.19 22:53:08)
@bigcaptain tesekkurler ama hep boyleydi yani dogustan boyleyim.

Tekrar @Mirket senin durumun benimkinden beter ya. Ben o kadar kotu durumda degilim. Cok gecmis olsun..
  • matilda  (11.06.19 23:33:48)
burun ameliyatı olmadan önce de çok az koku alıyordum sonrasında da çok az koku alıyorum.Genelde sinüziti olan insanlarda gözüken bir şey bu.Kötü kokuları da çok çok az aldığımdan ben bu özelliğimi seviyorum.KBB'ye gitmeni öneririm.

  • Varolus sancısı  (12.06.19 00:02:34)
Seninle aynı durumdayım. Kokuları bir şekilde duyuyorum ama ya en son ben duyuyorum ya da hiç duymuyorum. Duyduğum zamanda belli belirsiz seviyede duyuyorum. Burnumun içinde kıkırdak eğriliği vardı. onun için ameliyat oldum. O ameliyat ile birlikte burnumun içindeki konka denilen zımbırtıları da küçülttüler. İyileştikten bir süre sonra koku duyumda pozitif bir gelişim vardı. Daha sonra eski haline döndü. Sonrasında bahar alerjisi gibi oldum doktor içeriğinde kortizon olan bir iğne yazdı. Ameliyattan sonra da bu ilacı vurmuşlar. Hapşırma olayını baskılıyormuş. İlacın içinde bulunan maddelerden biri atıyorum kortizonun bir yan etkisi koku hassasiyetini arttırıyomuş. O iğneyi vurulduktan sonra bildiğin limitless filmindeki eleman gibi oldum. Algılarım açıldı resmen. Koku alma konusunda limitless oldum. Sokakta yürürken evlerde pişen yemeklerin kokularını bile alıyordum. İlacın etkisi geçtikçe eski haline döndü. Keşke o ilacın o etkisi kalıcı olsa. Hayat bence o şekilde daha güzel.

(Not: yemek yemekten zerre keyif almayan biriyim. Yemek yerken sıkılıp kalkan bir insanım. Koku duyumun zayıf olmasına bağlıyorum)
  • draconas  (12.06.19 08:17:52)
Ben yemek yerken zevk aliyorum ama daha iyi koku olsam daha mi zevk alirdim acaba merak ediyorum gerci o zaman da cok kilo alabilirdim.
Cogu kisinin aksine daha iyi koku alabildigimi hissettim. Bence pek sikayetci olmamak daha iyi :)

  • matilda  (12.06.19 08:33:17)
burada yazılanların aksine inanılmaz yüksek bir koku alma duyum var. kesinlikle tavsiye etmem. en azından güzel kokuları burnunuza yaklaştırarak alabiliyorsunuz, bununla yetinin bence. diğer türlüsü hayatı çekilmez kılıyor çok zaman.

  • bidakikanizialicam  (12.06.19 16:04:07)