3d Baskı, Lazer ve Freze Cnc Merkezi

Merhabalar. Halihazırda çalgı üretimi üzerine çalıştığımız bir atölyemiz mevcut. 80x120 cnc routerımız, ahşap işleme üzerine bilumum elektrikli elektriksiz cihazımız mevcut. Önümüzdeki aylarda kendi ihtiyacımız doğrultusunda ekipmanımıza 3d yazıcı ve lazer cnc makineleri eklemeyi düşünüyoruz. Kendi işlerimiz dışında bu makineleri boş yatırmak istemiyorum. Bu sebeple, özellikle Makina mühendisliği, mimarlık öğrencilerine ve makerlara yönelik baskı, kesim, imalat hizmetleri sunmak istiyorum.

Ekşi Duyuru gibi çeşitli görüşleri bir arada barındıran bir platformda fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi almak istedim. Ne diyorsunuz olur mu bu iş? Batar mıyız, çıkar mıyız? :D Bu alanlarla ilgili arkadaşların baskı merkezleri / kafeleriyle yaşadıkları tecrübeler, tavsiyeler nelerdir? Herkesin en ufak fikir kırıntısına dahi açığım.

Sevgiler, saygılar.

Hackerspace diye bi grup var. Bu arkadaslarla bi iletisime gecin.
3d print ile ilgili gruplarin forumlari fb gruplari varsa buralarda reklaminizi yapin.
Fiverr tarzi siteler varsa (tr icin) ilan verip kucuk isler icin bi adres olursunuz.
Hobi, rc araba veya ucak forumlari da marketing icin bir adres.

3d print icin 3d parca modelleme, STL formatinda cizim olusturma gibi konularda is olursa benle iletisime gecebilirsiniz. Makine muhendisiyim ama suan baska bi alanda uzmanlastigim icin hobi olarak bu tip cizim isleriyle ugrasmaya calisiyorum.

Bol sans
  • sttc  (10.06.19 22:40:29)
Merkezi bir yerde uygun fiyatli bikac yer disinda ogrenciler tercih etmiyor lazercileri. Ama 3d makine cok yaygin degil. Sosyal medya uzerinden reklaminizi yaparsaniz ogrencileri cekersiniz. Bir de dakikasi 1 tl gibi kampanyalar oluyor lazer makineleri icin hobisi olanların tercih etmesini saglayabilir. 3d printer mantikli gorunuyor. Lazer belirsiz cunku sadece lazer icin calismiyorsaniz sizin surekli ilgilenmeniz ve bilgisayardan duzeltmelerle vs. ugrasmaniz gerekir. Herkes kesimini lazer dosyasi olarak hazirlamayi bilmiyor.

  • cilekesgargi  (10.06.19 23:15:43)
Lazer kesim makinesi dogru ayarlarla engrave yapabiliyor. Ozellikle ahsap uzerinde guzel sonuc cikiyor. Ayrica focal point ayari degisitirilip odak bozularak airbrush gibi karartma yapabilirsin.

Bazi dugun davetiye tasarimlari gormustum, lazer kesimle yaratici bisiler cikabilir.
  • sttc  (10.06.19 23:25:50)