[]

android tableti ekransız çalıştırmak?

tableti komple fişden çalışan bir hale getirip görüntüyü hdmi üzerinden harici bir monitöre aktaran bir hale getirmeye çalışıyorum. birnevi andorid box olacak işte.

yeni ya da custom android rom falan yüklemek mümkün değil. ekranının yarısı çalışmıyor zaten. otomatik görüntüyü hdmi olarak verme işini falan çözdüm. tek sorun ekranın flex kablosunu çıkarınca alet boot olmuyor. raspberry de hdmi ye black screen verdiği zaman 0 1 falan birşeylerle ayarlıyordur. andorid de de böyle basit bir çözüm var mı acaba?

ekran karta bağlı olmasada boot olsun direkt?

 
marpoz.blogspot.com

şöyle bişey varmış ama son sürüm androidlerde aynı kernel modülü duruyomudur bilmem
  • nahtoderfahrung  (09.06.19 17:09:29) 
hdmi standartına bakmak lazım öncelikle. ancak cihazlar o kablodaki pinlerden birinden bir sinyal gönderip diğerinden alıyorlar böylece monitor/ekranın takılı olduğunu anlıyorlar. bu pinleri tespit edip birbirlerine bağlaman lazım ki ekran takılı sansın, tersi de olabilir, ekran o pinlerden birine akım gönderiyordur böylece cihaz ekran takılı olduğunu anlıyordur, bunun için hdmi pinlerine ve standartlarına bakman lazım.

bu kaar uğraşıp bir yerlere gelebildiğine göre bence bu bilgiyede ulaşabilirisin, benim bulduğum (link'i aşağıda) çözüm standart hdmi output'u vga'ya çevirip çıkışlarına direnç bağlayarak çözmüş ama bu adapter'ın yaptığı işi (hdmi'i vga'ya çevirme) nasıl yaptığını anlayıp (büyük ihtimalle pinlerin sıraları değişiktir, bazıları vga!da zaten yoktur bu nedenle kapatılmış yada kısa devre yapılmıştır) yapıp yine ekran takılı gibi davranmasını sağlayabilirsin.

edit: link'i unutmuşum ya la; www.geeks3d.com

edit2: vga ile hdmi'in sinyalizasyonu farklı imiş fena sallamışım üstte. dolayısı ile adapter basitçe pinleri kapatma yada kısa devre yapmıyor sanırsam.
  • selam  (09.06.19 17:22:29 ~ 17:27:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.