[]

Andorid tableti 3.7V batarya yerine 4.5V ile fişe takmak

Bayağı kırık dökük bir android tablet var elimde. Çalışıyor. Bataryasını söküp anakartın üzerindeki +- ye direkt 5V vererek çalıştıran videolar izledim. İşin normali bataryadaki kontrolücyü söküp 3.7 civarı bir V verip çalıştırmak evet. Ancak elimde voltaj regulatörü yok. Sadece çıkış voltajını değiştirebildiğim bir adaptör var. Ve ayarları 3V - 4.5 V - 5V - 6V - 7V - 9V.. diye gidiyor. 3V-4.5V arası bir şeye ayarlayıp ölçümler yaptım ya 3V verdi ya 4.5V arası olmadı.

Özetle sorum şu 3.7V bataryanın bağlandığı yere 4.5V ile adaptörle beslesem tablet çalışır mı yoksa komple kartımı yakarım? Ne dersiniz?


 
o pilin tam dolu voltajı 4.2 civarı. muhtemelen 4.5 ile çalışır.


  • orpheus  (08.06.19 18:10:22) 
Devre üzerindeki entegrelerin çalışma voltajına bağlı. Şu şekilde kontrol edebilirsin. Açarsın devreyi, üzerindeki entegrelerin adını okursun. Daha sonra internetten datasheet'lerini bulup, datasheet'lerini okursun. Datasheet'lerde çalışma voltaj aralığı yazar.

Hadi diyelim entegreleri yakmadın. Şöyle bir durum da olabilir. Sen devreye daha yüksek voltaj vereceğin için, bazı dirençlerin üzerindeki güç artabilir. Bu da tabletin ısınmasına yol açabilir.

Bunların hepsi ihtimal dahilinde. Devreyi incelemeden, hesap yapmadan şu şu olur demek yanlış olur.

Edit: Bu arada 4.5 voltu 3.7 volta indiren bir "buck converter" yapılabilir. İnternetten bu konu ile ilgili tonlarca devre bulabilirsin.
  • vhdl  (08.06.19 19:08:05 ~ 19:11:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.