[]

Kedinin 1. Kattan düşmesi daha yüksekten düşmesinden daha mı tehlikeli?

Sb
 
6. Kattan düşüp öleni gördüm


  • JackDanielSparroww  (08.06.19 12:33:47) 
Ben dört ayak üzerine düşecek pozisyona girme fırsatı bulamadıkları için tehlikeli olabilir diye duymuştum. Ondan sormak istedim.


  • beni sen öldürme  (08.06.19 13:17:44) 
kedi 1 metreden sırt üstü düşse bile hızlıca dört ayak üstüne dönebiliyor. üzerine etki edecek ivme sürekliliğinin minimum olduğu durum en az tehlikeli durum diyebiliriz.


  • goodz  (08.06.19 13:22:20) 
Hocam benimki birinci kattan düştü, sol ayağının üstüne basamıyor ve sol gözünün altında da kan var. Eski yaşadığım şehirdeki veterinerime danıştım baya yardımcı oldu. Burada da doğru düzgün veteriner yok. Bana göre baya ağır yaralandı birinci kata göre. Bir sürü kişiden duydum " dördüncü kattan düştü hiçbir şey olmadı kedime" vs şeyler. O yüzden merak ettim


  • beni sen öldürme  (08.06.19 13:33:39) 
Bir nesne düştüğünde, esas olarak üzerinde hareket eden iki kuvvet vardır. Yerçekimi alanına (Dünya üzerindeki 9.8 N / kg) ve nesnenin kütlesine bağlı olarak aşağı doğru yerçekimi kuvveti vardır. Diğer kuvvet hava direnç kuvvetidir. Hava direnci, nesnenin hızıyla birlikte artan ve her zaman nesnenin hareketi olarak ters yöne doğru iten bir kuvvettir. Nesnenin yalnızca aşağı yönde hareket ettiğini varsayarsam, kuvvetlerin toplamını y yönünde (düşey yönde) şöyle yazabilirim:

Fnety=-mg+1/2(ro)ACv^2

Hava direnci kuvveti için ro, havanın yoğunluğu, A nesnenin alanı ve C, şekle bağlı bir katsayıdır. Nesne ilk düşmeye başladığında, hızın sıfır olacağını, toplam kuvvetin sadece -m * g (serbest düşen bir nesne gibi) olacağını göreceksiniz. Bir not daha: Bir kedinin kesit alanını tahmin edebilirim, ancak sürükleme katsayısı biraz daha zor olacaktır. Hız, net kuvvetin sıfır olduğu noktaya yükseldiğinde (çekim kuvveti ve hava direnci kuvvet dengesi), nesne sabit bir hızda hareket eder.

Fakat bir kedinin bir binadan düşen hızını nasıl bulursunuz? Bu kadar basit bir problem değil, çünkü net kuvvet düşerken değişiyor. Gerçekten, hızı bulmanın tek yolu sonlu zaman adımlarına bölmektir. Bu zaman adımlarının her biri sırasında kuvvetler yaklaşık olarak sabittir, böylece hareket hesaplanabilir. Zaman adımları ne kadar küçük olursa, hesaplama o kadar iyidir. Ancak, ne kadar fazla zaman adımına ihtiyacınız olursa o kadar fazla hesaplama yaparsınız.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki 5 ile 9 kat arası kediler için en tehlikeli katlardır. 9 kat üstünden düşen kedilerin ölme ihtimali yukarıda açıkladığım şekilde daha düşüktür. Ayrıca kedinin düştüğü zeminin sertliği esas etkenlerdendir. düşüp ölmeyen kediler çoğunlukla site bahçesindeki toprak zemine düşenler.
  • goodz  (08.06.19 13:50:27 ~ 13:50:59) 
11. Kattan düşüp ölmeyen kedi haberi vs okudum az önce, dediğiniz gibi 5-9 arası daha tehlikeli demek ki. Toprak, çim zemin faktörü de çok önemli tabii.

Bizimki betona düştü maalesef :( veterinerin dediklerini yaptım/ yapacağım.

Sizlerin de önerilerine açığım.
  • beni sen öldürme  (08.06.19 14:29:43) 
Büyük ihtimalle bir şeyi yoktur ama veterinere görünmesi iyi olur.


  • Fusha  (08.06.19 18:13:14) 
Veterinere goturun, ic kanama olabilir, damagi yarilmis olabilir


  • oscar  (09.06.19 03:58:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.