Duyurunun doktorlari yardim lutfen: kafami yardim

selamlar,

dun aksam 6'da, is cikisi cantami duzeltirken kafami duvarin kosesine vurdum ve kanadi baya, sonra kanama bir sekilde durdu sizinti seklinde kaldi ve 1.5 saat sonra tamamen kesildi.

sorularim: ne zaman dus alabilirim? ne zaman spor yapabilirim? ne zaman yuzebilirim? bir tehlike var midir?

not: avrupada saglik sistemi bitmis. ilk is doktora gittim fakat 7 saat acilde bekledikten sonra kavga edip ciktim. bir hemsire bakti yalnizca 1-2 dikis atilmasi gerek dedi, daha fazla duramayip eve geldim ve uyudum.

Anlamadim, avrupa bir ulke mi? Her yerinde saglik sistemi nasil ayni olabilir? Ki tek bir tecrubeyle nasil "avrupada saglik sistemi bitmis" gibi bir yargiya varilabilir?

Bulundugun yerde (Yani avrupa, lol) acilde triyaj sistemi varmis, senin durumunu acil veya onemli gormedikleri icin prioritize etmemisler. Bu normal bir sey. Kavga edince duruslari degismez.

Soruna cevaba gelince sadece 1-2 dis atilmasi gerekiyor demisse be kanama durmussa ve de baska herhangi bir semptom yoksa hayatina normal bir sekilde devam edebilirsin. Al dusunu. Eger yara rahatsiz edecek gibiyse uzerine bant yapistir.
  • hot potato  (08.06.19 11:21:44)
haha aynen acik yarayla 7 saat bekletecek kadar "prioritize" etmemisler, onlar hakli, bireyin sucu var beyin kanamasi gecirmem gerekiyordu ki tedavi gorebileyim.

ulke almanya, ilk tecrubem degil ve acikca bir kaynak problemi var. bir sure sonra acliktan yasadigim mide bulantisini ve sersemligi beyin kanamasina yorabiliyorsun, ilk 3 saate kadar ben de rahattim ama 7 saat net bir iskencedir.

cevap icin tesekkurler.
  • renkli hayalet  (08.06.19 11:36:50 ~ 11:37:22)
birincisi doktora görünmen lazım, çünkü yara kapanırken yara içine kafadaki saçlar girmiş olabilir enfeksiyona sebep olabilir. ikincisi her yaraya dikiş atılacak diye bişey yok, staples de atılabilir.

eğer doktora gidemiyorsan, yarayı da göremediğini farzediyorum, birisinden yarayı inceleyip pansuman yapmasını isteyebilirsin, oksijenli su ve batikonla, ayrıca antibiyotik merhem de sürersen iyi olur. türkiyede furacin'in olduğu gibi.

iki kuruşluk yara bile enfeksiyon kaparsa acayip can sıkıcı olabilir. o yüzden sen acele etme, çok mecbursan eğer, pansuman + yara üzerini antibiyotik merhemle kapattıktan sonra kafanı ıslatmadan yıkanabilirsin.

doktor değilim, zaten doktor olsaydım buradaki cahil kesim tarafından çoktan kafama kaldırım taşıyla vurulmuştu.

tam olarak şu kesimden bahsediyorum : www.eksiduyuru.com
  • Fodera  (08.06.19 11:40:11 ~ 11:47:15)
kusura bakma da daha prioritize olamamışsın gelmiş burada avrupa'yı yeriyorsun. prioritize olsan yine bi şey demeyeceğim.

cevaba gelince, kendini yine de 2 haftaya kadar bi kontrol et derim. baş dönmesi algıda bulanıklık vesaire olmasın. doktor değilim yazmadan duramadım.
  • ssiradanbirigibi  (08.06.19 12:03:44)