Neden çalışamıyorum? bende ne ters gidiyor ?

ingilizce çalışacağım misal; kitabı okurken gidiyorum sözlüğe takılıyorum,gidiyorum film açıyorum.sonra zorluyorum kendimi kitabı gene açıyorum bu sefer kafam aşağı gidiyor göbeğimle oynuyorum ,kollarımı kaslarımı geriyorum.gene tutmaya çalışıyorum odaklanıyorum kitaba aklıma başka şeyler geliyor.sanki beynimde bir cihaz var ders çalışacağım zaman devreye giriyor ve beni ders çalışmaktan saptırıyor.
ne yapmam gerekir ?

hayır sınavım felan yok. sadece kendimi geliştirmek için ingilizce çalışmak istiyorum.ama niye beynim beni alıkoyuyor.bir fakir cahil işe yaramayan biri olmak mı kodlanmış dünyaya gelirken dnalarıma yoksa çocukken yapılan aşılarla genetiğimi bu yönde mi değiştirdiler ?

  • trablon  (06.06.19 14:25:41)
tembel olmak istemiyorum işte anlatamıyor muyum? ben değişmek istiyorum,bilgiye aç haldeyken neden bilgiden kendimi kısıtlayan bir bedenim var anlamıyorum .anlam veremiyorum ...

  • trablon  (06.06.19 14:34:41)
interneti kapattır. zaten sıkıntıdan mecbur kalacaksın. yeterince zaman geçip disiplin haline getirince yine açtırırsın.

  • selam  (06.06.19 14:39:03)
pratik yapacaksiniz bu kadar. gelismemis bir kasiniz gibi dusunun bu huyunuzu. bazi insanlar oturup calisir. sizde bu kas gelismemis. nasil ki bacak kol kaslarimizi gelistirmek icin antrenman yapariz, siz de konsantrasyonunuzu gelistirmek icin antrenman yapacaksiniz. farkli teknikler deneyeceksiniz, imkan varsa tablet telefon birine verin ders calisma surecinde, pomodoro deneyin vs. Bu kadar kolay sapabiliyorsaniz, bu konuyu gelistirmek icin calismaktan baska pek bir alternatif yok. Hergun deneyerek, hergun antrenman yaparak gelistireceksiniz. belki aliskanlik kazanmakla ilgili yazilar okuyup bunu uygulamaya calisabilirsiniz; temel olarak en basit adimdan baslayip hergun bir tik arttirmak olarak, ilk gun bir dakika calismak, ikinci gun iki dakika vs.

  • kassiopeia  (06.06.19 14:40:12)
ders çalışmaya dair motivasyonunuz düşük gibi görünüyor. günümüzde telefonlar bilgisayarlar bu kadar cazipken ve 73537210 yılımız ders çalışmakla geçtiğinden motivasyonun var olması büyük bir olay zaten.

yapılması gereken ise isteğin gelmesini beklemeden çalışmaya başlamak. anladığım kadarıyla siz başlıyorsunuz ama devamı gelmiyor. tam bu noktada sizi devam etmekten alıkoyan her ne ise uzak tutun. telefonu kapatın, göbeğinizden elinizi çekin,(kasları germekte çok sorun yok, ama süreyi uzun tutmayın)... eliniz istemsizce gidecektir telefona göbeğe kol kıllarına vs. bunu fark ettiğiniz anda kendinizi durdurun ve kitaba geri dönün.

bir de bunu yaparken kendinize süre tutun. başlarda sadece 15-20 dakika süreyle çalışın, sonrasında bu süreyi artırabilirsiniz. bu da motivasyonunuzu artırmaya yarayacaktır.

kolaylıklar dilerim ^^
  • serbest gezen koala  (06.06.19 18:21:50)
konsantrasyon eksikliği olabilir. pomodoro tekniği falan dene. 25 dk koronometre kur odaklanmaya çalış. süreyi kısaltabilirsin de. 15 dk falan olabilir.

  • black mamba  (06.06.19 18:40:30)