[]

kedi tırmalaması

arkadaşlar bugün akşamüstü bir kahve zincirinde içeride gezinen sevimli bir arkadaşımızı severken tırmalandım. pek önemsemedim ama arkadaş muhabbetlerinde kime lafın gelişi bahsetsem mevzudan herkes beni aşı olmaya yönlendirdi. bence her gün binlerce insan sokak kedileri tarafından tırmalanıyordur ama aldığım feedbackler beni biraz gerdi.

yarın öğlen filan bi doktora uğrayıp belki aşı olmayı düşünüyorum. bildiğim kadarıyla bu tarz aşılar için ilk 24 saat yeterli, acele etmemi gerektiren bi durum yok.

şeyi merak ediyorum, evimde de bi kedi arkadaşla yaşıyorum, aşıları tamam, kuduz aşısı yaklaşıyor sadece 1 yılı doldurmak üzere. benim olacağım aşı (ki sonuçta güçsüz virüs) kendi kedimin beni ısırması vb. durumlarda onun için bi tehlike teşkil eder mi?

iyi akşamlar.

 
kedi tırmalamasında da kuduz aşısı takvimini uyguluyorlar, bir de tetanoz da uyguluyorlar. hatta bir de kedi tırmalamasından geçen başka bir hastalık daha var. kedi tırmığı enfeksiyonu idi sanırım adı. ekşide okumuştum onu da. o bölgeyi iyice sabunlayın, batikon falan varsa temizleyin ve vakit kaybetmeden acile gidin.


  • omonia  (06.06.19 01:10:38) 
bu saatte ve bayram günü biraz zor ama yarın öğle saatlerinde gideceğim. cafedeki arkadaşlar her gün tırmalandıklarını ve problem yaşamayacağımı belirttiler aslında ancak bi şüphe düştü. bir de kendi kedime karşı dikkat etmem gereken bir şey var mı merak ediyorum.


  • eksisozlukokuryazari  (06.06.19 01:23:00) 
illerde belli hastanelerde kuduz aşısı oluyor. o yuzden gitmeden önce şehrinizdeki hastaneleri arayıp giderseniz dolaşmazsınız. kedilerinizin aşılarını aksatmayın, ama sizdeki aşının ona bir zarar vereceğini sanmıyorum. yine de bir bilene sorun tabi.


  • omonia  (06.06.19 01:32:03) 
uc gun once ayni durum benim de basima geldi, buraya sordum acile git dediler, acile gittim hemen asi baslattilar, vir tetanoz dort kuduz asisi, uc asim tamamlandi, sen de gec olmadan git, bir sey olmaz muhtemelen ama icin rahat eder, merkezi buyuk hastane acillerinde vardir asi, oralara basvur


  • exlibris  (06.06.19 02:25:20) 
Ya arkadaşlar tırmalama ile kuduz geçmez, tükürük yoluyla geçer. Kedinin tükürüğünün tırnak arasında kalması lazım sizi tırmalarken. Bu da düşük bie ihtimal. Ya geçenlerde kedinin biri elimi mahvetti, kanadı. Gidip yıkadım sadece.


  • cemallamec  (06.06.19 11:26:29) 
Aynı durum geçen yıl geldi başımıza. Eşimin elini tırmaladı.

Her ilde kuduz aşısını yapan belirli hastaneler var. Biz İstanbul’da haseki’ye gittik.

Tetanozu yaptılar, kuduz yapmadı. kediyi 10 gün takip edin eğer görüyorsanız sıkıntı yok ama 2 gün üst üste görmezseniz hemen gelin başlatalım dediler. Çünkü hayvanlar kuduz olunca ışığa aşırı duyarlı hale geliyor ve etrafa çıkmıyorlar karanlık bir ortamda yalnız kudurarak ölüyorlar. O yüzden etrafta görünmediği zaman hayvanın kuduz olma ihtimali artıyor.
  • sylr  (06.06.19 13:36:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.