[]

İslam'ın Altın Çağı denilen zamandaki İslam vs şimdiki İslam

kabaca 7-14. yy.lar arasında yaşanan İslam dönemine İslam'ın Altın Çağı deniyor kaynaklarda biliyorsunuz.

o dönemde insanları bilimsel çalışmalara güdüleyen şey neydi?

vardır mutlaka bir dayanak. bunu çok merak ediyorum.

bir soru daha: bu çağ İslam'ın ortaya çıkışına çok daha yakın. sanırım -mantıken- o yıllarda insanlar İslam'a çok daha uygun yaşıyorlardı doğru mu?

bu da bizi direkt olarak "İslam bilimsel çalışmaları teşvik eder"e götürmüyor mu?

eğer haramdıysa neden o çağda şimdiye kıyasla çok daha fazla bilimsel gelişim yaşandı?

İslam'ı şimdiki çağdakiler mi daha yanlış yaşıyor yoksa o çağda yaşayanlar mı daha yanlış yaşadı?

14. yüzyıla kadar her şey yanlıştı da sonradan mı düzeldi?

sanırım şu anda kendi naciz fikir dünyamda cevabını en çok merak ettiğim soru bu.

(Gazali olayını biliyorum.)

 
gazalinin etkisinde kalıp yan gelip yatmaları bence.


 • dismainpula  (05.06.19 22:48:36) 
altin cagin sebebi yunan dusuncesiyle tanismalari arti fetihlerle falan zenginlesmek.


 • 000000  (05.06.19 23:00:06) 
o dönem çok fazla bilimsel araştırma falan yapılmadı, bugün atıyorum mısır'ın bile birkaç yıllık research çıktısı 11. yy abbasi hilafetinden çok daha fazladır. ama o dönem avrupa ile fark yoktu veya ortadoğu bir miktar daha refah içerisindeydi, altın çağ demeleri biraz son 2-3 asırdır doğu'nun batı'ya kıyasla geri kalmışlığının sonucu yani. tabii din de henüz tam ortodoks hale gelmemişti, mısır'da fatimiler azınlık bir mezhebin üyeleri olarak daha tolaranslı bir yönetim sergilemek zorundaydı, abbasiler çok baskıcı ve yobaz olamıyorlardı çünkü islam toprakları rum-pers-türk gibi gayri müslim toplulukları da kapsamaya başlamıştı, dahası hem mısır'da hem ispanya'da kendisini halife ilan eden hükümdarlar vardı. yani rekabetçi ortam her zaman daha verimli sonuçlar doğurmuş o zaman da.

ayrıca ibn-i sina, ibn-i rüşd, farabi gibi adamların çalışmalarını şimdiki bilimsel yayınlar gibi görmeyin, böyle anlatanlar ya islamcı yobazlar ya da bu yobazlara inanan saf takım. ibni sina aristo ve platon'u karşılaştırırken bile aristo'nun bilgiyi sıradan insanlara anlaşılır bir dille aktarmasını küçümser, ona göre bilgi böyle sıradan tebaaya kolayca verilmemeli vs vs. ortaçağ insanının düşünce tarzı bayağı değişik kısacası.
 • slhmlr  (05.06.19 23:07:46) 
O yıllarda insanlar İslama çok daha uygun yaşıyorlardı. Elbette her zaman kötü örnekler olur bu kaçınılmazdır ama İslam toplumlarında samimi Müslümanların sayısı bir hayli fazlaydı ve samimi bir Müslümanın iyi ahlaklı bir insan olmaması düşünülemez; hayvana dahi kötülük yapamaz, ibadetlerinde riya yoktur, hiçkimsenin kalbini kırmamaya çalışır, bol sadaka verir vs.

İslamiyet ilime her zaman teşvik etmiştir bu konuda pek çok hadisi şerifte ilk kaynaklarda bulunabilir. İlimde, teknolojide, askeri alanda her zaman en ilerde olmayı isteyip, hatta bugünümüzün bırakın önceki günden geri olmasını aynı olmasını bile kabul etmeyen bir inançtır. 14.yy kadar da Müslümanlar hem ahlak olarak hem medeniyet olarak hem askeri teknik, techizat olarak hem ilim merkezleri olarak dünyada başka eşi olmayan bir topluluktu. O zaman kazanılan savaşlar, dünyanın geri kalanının mide bulandıran hali, yapılan tercüme faaliyetleri gibi şeylerden bu dediklerim açıkca görülüyor.

14.yydan sonra ne değişti peki? Aslında bu gerçekten çok önemli ve belki üzerine çok uzun konuşulması gerecek bir soru ama benim gördüğüm en önemli birkaç etkeni söylemeye çalışayım. İlki ticaret yollarının değişmesi ve coğrafi keşifler. Ticaret yollarını elinde tutan güce dolayısıyla paraya ve nihayetinde gelişime sahip olur, ek olarak yeni toprakların, yolların keşfi ve zengin kaynakların bulunması bir de reform hareketleri, Rönesans ile birleşince batının yükselişi kaçınılmaz oldu. Bu süreçte kendi yanlışlarımız, eksiklerimiz de oldu elbette, belki o süreçlerde birkaç kritik öneme sahip savaş kazanılmış olsa veya revehate kapılmayıp geleceğin denizcilikte olacağı öngörülse bu süreç hiç yaşanmayadabilirdi.
 • kabain  (05.06.19 23:16:43) 
o donemdeki islam alimi denilen sahislaron cogu dinsizdi.ibni sina, ibni rusd filan ya muhammedi, ya kiyameti, ya yaratilisi vs. inkar etmistir. bu yuzden yakin zamana dek onlara kafir denilirdi ama halki islamdan uzaklastirmamak icin bunlari islam alimi diye pazarlamak disinda ellerinde bir sey kalmayinca, muslumanlar bu limana siginir oldu.

ayrica, bunlarin yaptiklari bilimin %90 i antik yunandaki eserlerin cevirileriyle olmustur.
 • cay sigara  (06.06.19 00:03:30) 
İlk çağdan beri düşünen gelişen sistemler koyan batının birden karanlık bir dinle istila edilip ortaçağı yaşaması. Meydanın müslümanlara kalması

Rönesans ve reformla dinden kurtulup yeniden hızla yükselmesi ve islam toplumlarının buna uymaması.

Müslümanlar iyiden ziyade batı çok kötüydü.
 • efruz  (06.06.19 01:48:23) 
o yıllarda insanlar islama çok daha uygun yaşıyorlardı diyen net yalan söyler! bırakın bu kendi vicdan çıkarımlarınızı tarihi hakikat gibi sunmayı artık.

dünya tarihinde aklın özgür kaldığı her dönemde bilimsel gelişmeler yaşanmıştır. bu dönemsel oluşan ekoller de belli bir zaman aralıklarında usta-çırak misali belli nesiller boyunca bilime katkı sağlayan insanları peşi sıra çıkartır. ancak o coğrafyada yaşanacak ansızın ortaya çıkacak siyasi gelişmeler neticesinde de birdenbire kesintiye uğrayabilir.

misal vermek gerekirse; bilmenin, bilginin edinilmesinin ve geliştirilmesi fikrinin ilk tohumları yaşadığımız topraklarda atılmıştır. bir pratik ortaya konulmuştur. Ionia olarak adlandırılan Ege kıyılarında o zamanın bilim insanları olan filozoflar hem şimdiki batı felsefesinin temellerini hem de bilginin birikimli olarak geliştirilmesi fikrini ortaya attılar.

peki neydi bunun olmasını sağlayan? dünyaya özel amaçlarla gönderilmiş kimseler miydi bu insanlar? hayır. sadece şartlar bir araya gelmişti. sürekli savaşır haldeki medeniyetlerin aksine o dönemde bu insanlar savaşmaya mecbur bırakılmamıştı. devlet onlara dokunmamıştı. bir araya gelmelerinin önü kesilmemişti. okulları başlarına yıkılmamıştı. muhteşem bir iklimde, can tehditi olmadan kendilerini ilime vermek için muhteşem bir fırsat yakalamışlardı. hocalık edenler, onlardan sonra gelen öğrenciler bunu belli bir süre için devam ettirebilmişlerdi. akıl özgür kalmıştı. farklı fikirler tartışma zemini bulmuştu. insanın yeni fikirler üretmesine yönelik içinde barındırdığı potansiyelin zincirleri kırılmıştı. ancak yine belli bir süre sonra o huzur dolu topraklar tekrar savaş arenasına döndü maalesef. o okullarda kayıt altına alınabilenler ise bir şekilde yoluna başka coğrafyalarda yine aklını kullanarak ilim üretmek isteyen insanlar tarafından devam ettirilebildi.

bu model tarihin her döneminde aynı şekilde yaşanmıştır. duyuruda bahsedilen yüzyıllar arasında bu sefer başka ilim insanları kendileri için uygun çalışma zeminini yakaladılar. islamın felsefi yönü bunun içerisinde büyük bir motivasyon yaratmış olabilir. ancak bunu herhangi başka bir inanış da yaratır. atadan gelen bir kültür de. islamın yasaklayıcı, ağır cezaları olan yani sosyal hayatı dizayn etmeye çalışan yönü görmezden gelinmiş o dönem. belli kimselerin isyanında da dile gelmiş. gerçekte olan biten şuydu ki akıl yoluyla doğaya evrene dair bilgi edinebilmiş bir üstadın öğrencileri, bu pratiği kültür olarak devam ettirebilirse bilimsel çalışmalar aynı şekilde belli bir süre için devam edebilir. son derece olağandır. bu gelişmelerin İslam kaynaklı, İslam'ı doğru yaşadıkları için böyle olması ile alakası yoktur. bunun söylenmesi akla aykırıdır. insana hakarettir.

kısaca cevap vermek gerekirse tamamiyle aklın özgür kaldığı dönemlerin ortaya çıkması ile alakalı. gerisi fasa fisodur. sekülerizmden başka kurtuluşumuz yok!
 • dantealighieri  (06.06.19 07:06:43) 
araplar hep araptı


 • inekadam  (06.06.19 09:07:00) 
@dantealighieri yalancılık ile itham ettiğiniz için soruyorum, geçmişte islamiyetin bugünden iyi yaşanmadığına dair deliliniz, kaynağınız nedir acaba? Yoksa ideolojilerinizin, düşüncelerinizin ışığında kendi arzuladığınız yönde bir çıkarım mıydı?

Seyehatnameler, hatıratlar, çeşitli kitapların toplum yapısını anlayabileceğimiz pasajları veya o günün toplumunu anlayabileceğimiz hangi kaynak olursa açıkca görülüyor ki 7-14.yy arası Müslüman toplumun(büyük bir kısmı) islamın temel ilkelerine prensiplerine uymada bugünden çok daha ileri olduğunu görüyoruz. Yani kul hakkına dikkat etmede, ibadetleri yapmada, zekat-sadaka vermede, güzel ahlaklı olmada veya islamın emri olan aklınıza ne gelirse ilk 7 asırdaki Müslüman toplumda yaşayanların ekseriyeti bunları gözeten kimselerdi. Ayrıca bugün İslamiyet o kadar çok yaşanmıyor ki, islamın az biraz yaşandığı bir zaman ile hele ilk asırlar ile asla kıyas kabul etmez.
 • kabain  (06.06.19 09:11:17) 
@dantealighieri +1


 • hepbiarayisicinde  (06.06.19 11:32:27) 
@kabain, ideoloji değil. aklını kullanan herkesin varacağı bir gerçeklik. iç dünyanda toz konduramadığın tamamen kişisel manevi duygularınla olayları yorumlamak değil yani. aklını kullanmak. okumak. nasıl okumak? karşına gelen bilgi her ne olursa olsun, farklı kaynaklardan okumak ve kıyas yapmak. akıl süzgecinden geçirmek. bunu yaparken kendini manevi sanrılarından uzak tutmak. şimdi bu bir.

ikincisi, delilim ve kaynağım kitabın ta kendisi. bir kitap, bir okuyosun yaradılışa dair, insana dair muazzam güzellikte ifade edilmiş sözler, devam ediyosun okumaya o da ne? kadının şahitliği erkeğin yarısı kadarmış meğerse. şuna helalmiş buna helalmiş. başka? erkeğin cennette göğüsleri yeni tomurcuklanmış kızlarla ödüllendirileceğini görüyosun. e bu kadar detaya ne gerek vardı? e ne güzel gidiyoduk halbuki. ne güzel sözler okuyorduk nereden çıktı şimdi? böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? bir dakika insani hislerin izleri olmasın yoksa bunlar? o güzel sözlerin söylenildiği ilham seneler içerisinde dönem dönem ortadan kaybolunca artık tamamen insani, daha doğrusu erkeksi hisler devreye girmiş olmasın? kuranda kadının durumu nedir? bir bir ortaya konulduğunda apaçık ortaya çıkmıyor mu kitabın kimin kelamı olabileceği mesela? evet O vicdanlı bir insandı. toplumdaki yanlışlara yüreği el vermiyordu. önüne geçmek istedi. hak yenilmesini, mazlumun ezilmesini engellemek istedi. ancak o sadece bir insandı. ve ortaya koyduğu herşey kendi zihninin ürünü idi. ve o zihin işte yeri geldi erkeksi hisleriyle konuşmak zorunda kaldı. kendini ele verdi.

islam'ın güzel yaşanması, kötü yaşanması diye birşey yoktur. islamın her şerhine uyulursa kadının ikinci plana atıldığı, huzursuz, gergin sıkıntılı topluluklar ortaya çıkar. bak resim şu anki islam ülkeleri. tekrarlayalım. islam'ın güzel yaşanması diye birşey yoktur. eğer belli bir dönemde insanlar hak hukuk gözettiyse, yardımlaşma vuku bulduysa o insanlar kültürlerine islamda ve başka birçok inanışta yer almış güzeli öven davranışları almışlar demektir. bu kadar. var olan insanların sergilediği davranışlardır. insanlar islam da dahil olmak üzere herhangi bir kaynaktan belli bir davranış biçimini pratik edinip bunu yaşayışına katabilir, harmanlar, kültürüne katar. ya da belli bir kısmını katar. ancak sonuç olarak varılan nokta kültürdür sadece. kültür! kültür islamdan da eskidir diğer tüm inanışlardan da.

bugün örneğin avrupa'nın önde gelen ülkelerinde insanlar emeklerinin karşılığını tastamam alıyorlarsa, işsiz kaldığında, sağlığı bozulduğunda devlet kol kanat getiriyorsa, velhasıl dünya üzerinde bunu başarabilen toplumlar çıkabiliyorsa bu çok çok uzun senelere dayanan güzel bir kültürün geliştirilmesinden ibarettir sadece misal. bir göstergedir. sonuçtur. ne diyeceğiz yani onlar aslında müslüman ama haberleri mi yok diyeceğiz? :) hani nerede islam? nereden edinmişler devlet kademesinde toplumunu düşünen insanları var edebilmenin bilgisini? yoksa yönetimdekiler de toplumun bir parçası olduğunu ve toplumun refahını gözetmenin kendi dahil herkes için iyi olacağını mı görmüşler tüm insanlık tarihine bakarak? akıl süzgecinden geçirerek?

sekülerizmden başka kurtuluşumuz yok.
 • dantealighieri  (06.06.19 18:21:46 ~ 18:22:19) 
Tıp açısından söyleyeyim o zaman içinde ameliyat malzemeleri geliştirilmiş,bazı hayvanlarda ufak çaplı ilaçlar denenmiş,simya ile uğraşılmış kimya gelişmiş,vücut anatomisi hakkında araştırmalar yapılmış.
Bunları yapanların ortak özelliklerini söyleyeyim.hepsi bu çalışmaları matematik ve fizik haricinde çalışanlar hepsi gizli saklı yapmış uygulamalı bilimler.çünkü o zaman içinde yakalansalar cezası idam.büyük ihtimal bu adamlar o zaman için ya dini umursamıyorlardı ya da dinsizdi.
En basit örnek islamda ölü üzerinde çalışmak ölünün organlarını kesip biçmek haramdır.yasaklanmıştır.büyük ihtimal mezarlıktan ölü çalıp yapıyordu.
Simya büyücülük olarak geçiyor gene yakalansa cezası ölüm.
Yani o zamanın dinsizlerini şimdi islam alimi olarak kabul ediyor müslümanlar.tıpkı zamanında pantolon getirenin kavuk yerine fes getirenin gavur padişah seçilip sonradan büyük osmanlı padişahı ingilizlere diz çöktüren adam olarak anılması gibi.
Bilimi geliştiren adamlar her zaman döneminin en farklı en uçuk kaçık ve yasaklı işlerni yapanlar olmuştur.sobayla konuşan adamı din piri olarak gören hacı hoca tayfasının muhtemel dolduruşlarına gelmeyin.
 • birdposing  (06.06.19 18:45:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.