Baslangic Gitari

merhabalar,
yas ilerlemis olsa da elektro gitara baslamaya karar verdim. ilk gitarimi alacagim. amfi olarak line 6 spider v modelini begendim. gitar icin de jackson js22 dkam modelini dusunuyorum. yorumlar ve incelemeler cok olumlu. alinir mi, bu fiyatta su daha iyi olur der misiniz?

Aslında çalacağın tarz önemli gitar seçiminde fakat yeni başladığını söylemişsin. Bu durumda tarzın tam belli olmayabilir. Alacağın gitar metal müzik için daha uygun görünüyor. Yani drive tonlarında daha başarılı sonuç verecektir. Tabii ki clean şarkılar da çalabilirsin ancak gitarın üzerinde single manyetik olmadığından bir fender strat veya telecaster gitara göre sönük kalabilir clean tonda. Başlangıçta bunu tam fark edemeyebilirsin ama zaman içerisinde tarzın değiştiğinde ton arayışın da başlayacaktır. Bu yüzden ben senin yerinde olsam HSH(humbucker-single-humbucker) manyetikli bir gitar bakardım. Böylece gerek drive tonlarda, gerekse clean tonlarda yelpazem biraz daha geniş olurdu. Belki de gelecekte blues çalmak isteyeceksin mesela. Dolayısıyla HSH seçimli bir gitar bir süre daha götürür.

  • gozyakansakiz  (05.06.19 02:44:39)
200 dolar civarinda oneriniz olur mu marka olarak? mesela squier strat standart var hss dizilimli, bu tercih edilebilir mi? yahut epiphone strat?

  • ohtararan  (05.06.19 03:14:20)
Ben bundan 10 sene önce Ibanez grg170dx ile başlamıştım. Şu an piyasada bu gitar var mı bilmiyorum ama ufak tefek akort kaçırma haricinde aktif olarak yıllarca kullandım. Halihazırda o fiyat aralığındaki çoğu gitarda ufak tefek akort kaçırma problemi olur. Şimdi başlayacak olsam yine grg170dx alırdım. Eğer bu gitar piyasada yoksa bile Ibanez'in HSH manyetikli giriş modelleri kesin vardır. Ayrıca ikinci el olarak çok rahat bulabileceğin bir gitar. Önemli olan nokta; sıfır veya ikinci el fark etmeksizin gitarı almadan önce kesinlikle görsel kontrol, perde kontrolü, sap kontrolü ve manyetiklerin/potansların çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli. Kısaca gitarı denedikten sonra almalısın.

Squier'in ise üst modelleri fena değil ancak giriş modellerini denediğimde pek tatmin olmadım açıkçası. Tabi kişiden kişiye değişir, kulak neticede.

Epiphone'un ise üst modelleri şahane. Giriş modellerini ise tercih etmezdim. Şu an Epiphone Tribute Plus kullanıyorum bu arada. Eğer istersen grg170dx ile aldığım demo kayıtları özelden atabilirim.
  • gozyakansakiz  (05.06.19 03:41:23 ~ 03:53:13)
ibanez grx55b nasildir bir bakmaniz mumkun mu rica etsem. yeni basladigim icin neye dikkat etmem gerek bilemiyorum. fiyatina gore cok iyi diyenler var, single manyetik cok zayif diyen de var, sirf bu yuzden karar degistirdim.

  • ohtararan  (05.06.19 03:55:22)
Şimdi grx55b modeline baktım Youtube'dan. Başlangıç için uygun görünüyor bence. Manyetik geçişlerinde ton değişimi oldukça fark ediliyor. Bu da eşittir ton yelpazesi demek. Ben olsam gidip müzik mağazasında bu gitarı denerdim bi. Tabi oradaki yetkili sana farklı seçenekler de sunacaktır. Onları da değerlendirmeyi ihmal etme. Bütçene uygun, kulağına sıcak gelen kusursuz bir gitar almaya çalış. Sen çalacağın için hoşuna gitmeyen bir gitar seni soğutabilir bile. Biz buradan ne kadar yorum yapsak da hep bir boşluk olacak. Bu yüzden kararı en iyi kulakların verecektir.

  • gozyakansakiz  (05.06.19 04:20:23)
yaş kaç sorması ayıp, ben 40 küsur yaşımda başladım.

  • 9  (26.06.19 19:26:50)