[]

Yeni gelecek iktidar ÖTV'den neden vazgeçsin?

Bu yıl için hedeflenen 756,5 milyar liralık vergi gelirinin yaklaşık;
-219 milyar lirası KDV’den
-170 milyar lirası ÖTV’den
-166 milyar lirası Gelir Vergisinden
-90 milyar lirası Kurumlar Vergisinden
-111,5 milyarlık bir kısmının da diğer vergilerden toplanması beklenmektedir!

twitter.com

bu kadar büyük paradan neden vazgeçsin ki? bunlarla sonsuza kadar yaşayacağız. hiçbir iktidar adayının da "ötv kalkacak" dediğini hatırlamıyorum.

umut yok değil mi?

 
"hedeflenen" işte o, o ötvlerle kimse araba almıyor, telefon almıyor falan almıyor filan almıyor. normalde toplayacağını da toplayamayacak. vazgeçiş olması zor tabi ama düzenleme şart


 • vladimirdökümov  (03.06.19 18:48:08) 
Yok, yeni vergi icat olacak muhtemelen.

Yeni neslin 25-30 sene öncesinden bihaber oluşudur, böyle fantastik indirim ve bolluk beklentilerinin sebebi.
 • point me at the sky  (03.06.19 18:54:01) 
Düzgün bir hükümet önce vergilerin hakkını verir, daha iyi eğitim, sağlık vs. Ülke kalkınınca da vergiler düşer.


 • skayas  (03.06.19 19:25:55) 
Ötv avrupa birligi müktesabat sureciyle tanistigimiz bir vergi.

Turkiye'deki vergi probleminin sorunu, gelire bagli toplanamiyor olusu.

Dolayli vergi kaleminin bu kadar buyuk bir pay olusturdugu bir devlet vergi toplayamiyor demektir. Sorunun cozumu otvyi kaldirmakta degil, gelir vergisini adil toplamaktan geciyor.
 • belki lazim olur  (03.06.19 20:18:45) 
skayas +1. az vergi odeyecince zenginleyecegini sanmak sig bir yaklasim. amac hizmetlerin ve ekonominin iyilesmesine odaklanmak olmali.


 • hot potato  (03.06.19 20:35:55) 
belki lazım olur +1

asgari ücretli bir telefon alırken bir telefon da devlete almasın. Asıl mesele gelir vergisi düzgün toplanmıyor. Şu tablo İsveç'te bir şehrin aylık kazanca göre gelir vergisi kesintileri
www.skatteverket.se
Adamlar kazanç arttıkça oranı da artırıyor. Son sayfada daha net görebilirsiniz, çok kazandan çok fazla alıyorlar. İnsanlar da halinden memnun, sağlık neredeyse ücretsiz, eğitim ücretsiz, üstüne çocuklara lisede bile para veriliyor. Kamu hizmetleri iyi.
Türkiye'de fakir çok fakir zengin çok zengin, bazı lüks tüketim mallarından da vergi alınmıyor falan.
Hatta İsveç'te gıdada kdv %12, diğer mallarda %25. Türkiye'de %8 ve %18. Bu vergi de yüksek ama insanların gelirleri de iyi.
 • senolll  (03.06.19 20:40:08) 
Ibn-i Haldun, fazla naifmis, veya insanlarin bugunlerdeki gibi yozlasacagini ongorememis ki normal kisi kendinden bilir isi ve en fazla gordukleri kadardir kaderi.

Bugun kimse devletin ne demek oldugunu bilmiyor, herkes kendi devletine sovuyor ve vergi vermek istemiyor zaten. Globalizm ve Internet sayesinde herkes kendini diasporada varsayiyor. Eski sosyal bilgi birikiminin hicbir dinamigi gecerli degil artik. Dolayisi ile eskinin ilmi ile bugunu analiz etmek mumkun degil zaten, zamanasimina ugradi onlar.
 • point me at the sky  (03.06.19 21:11:41) 
Türkiye'de tüm vergi türlerini ödeyen kesim alt gelir gurubu.

Yüksek geliri olan şirketi olan telefon alır vergiden düşer bilmem ne yapar vergiden düşer.

Gelir yükseldikçe vergi ödemesi de yükselmesi gerekirken, bizim ülkede "lan bu kuş kadar vergiler de fazla gelir zengimize" mantığıyla vergi borçları tek kalemde siliniyor.
 • sumuklurakun  (03.06.19 21:13:16) 
iki seçenekten birini istiyorum ben; ya hizmet alayım ve parasını ödeyeyim; ya da aldığım hizmete para ödeyip vergisini ödemeyeyim.

yani hem hayvan gibi vergi verip hem de çocuğumu özel okullara göndermek zorunda kalmayayım. hem 300 çeşit vergi ödeyip devlet hastanesi kapısından geri çevrilmeyeyim, toplu taşıma sistemi düzgün olsun araba kullanmak zorunda kalmayayım falan filan.

ya da vergi düşsün, ben kendi ihtiyacımı kendim öderim.

ikisinden biri.
 • babilbaligi  (03.06.19 21:13:45) 
alt geliri, ust geliri yok. sadece vatanseverler vergiyi olmasi gerektigi gibi oduyor ve giderek yok oluyor, cunku halizhazirdaki sosyal kulture gore vergi vermek enayilik.

Sirket sahibinin vergiden gider dusebilmesinin sebebi normalde katmadeger uretmesi, sorun sistem degil, sorun ahlak sorunu. sorun gercekten beka sorunu ama birilerinin kendine yontugu gibi degil, her sey, her kavramin ici bosaltiliyor ki, birlik kalmasin hicbir anlamda.
 • point me at the sky  (03.06.19 21:17:12) 
ibn-i haldun tirt bir kapitalistmis. devlet vergi toplamadan ozel sektor o hastaneleri yollari okullari sunlari bunlari nah yapardi.


 • hot potato  (03.06.19 21:33:24 ~ 21:34:15) 
mantik? dolari olmayan kimse yok, ulkede dolar gecerli degilken ve daha az olan vergiyi herkes seve seve odeyecek oyle mi ? :) ibn-i haldun ile bir alip veremedigim yok, saygi duyarim zamanindaki azmine ve ilmine ama "bugun uyansa" sacmaliklari var ya hani, o eski buyuk adamlarin hangisini bugun uyandirirsaniz uyandirin, bobreklerini kaybederler sabaha.


 • point me at the sky  (03.06.19 21:50:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.