Ayakkabı delindi, üretici firmadan hak talep edebilir miyim?

Dechatlonun klasik 70 liralık koşu ayakkabısından aldım. Üzerinde haftada yarım saat kullanılması için tasarladık yazıyor. Fakat ben günde 1-2 saat kullandım, fitness ve koşu için. Ayakkabıyı alalı 2 ay oldu ve baş parmak kısmına denk gelen bir yerden taban sürtünme nedeniyle eriyerek delinmiş.

Ürün: www.decathlon.com.tr
Burada yazan tasarlama için “30 dk kullanım” ifadesi tüketici hakem heyetinde aleyhime kullanılır mı? Yani bu ifadeyi kullandı mı olay bitiyor mu?

Bu arada dechatlon çalışanı belirtilen süreden fazla kullanmışsın 70 liralık ayakkabıdan ne bekliyorsun maraton ayakkabısı değil cümlelerini sarfetti. Yani ağzıyla 25 liralık ayakkabıdan bir farkı yok demeye getirdi.

Decathloncu iyi konuşmuş.

  • habarbey  (01.06.19 22:53:13)
“Üzerinde haftada yarım saat kullanılması için tasarladık yazıyor. Fakat ben günde 1-2 saat kullandım, fitness ve koşu için.”

Decathlon falan umrumda değil de, bu durumda bir de üstüne uğraşmak falan içine siniyor mu ya? Üstelik çalışan da seni kandırmak bir yana, o para bile etmeyeceğini söylemiş. Yani haksızlığa falan uğramış değilsiniz...
Söz konusu olan para da muhtemelen hayatınızı kurtarmaz, bilakis hakem heyetiyle ugramaya bile değmez (bana göre).

“bir çok yabancı firma turkiye’ye satış yapmıyor, bunun sebebi ne olabilir” sorusunun yanıtını vermişsiniz(!)

Sorunuza yanıt: hayir tek basina bu ifade baglamiyor ama yarim saatten cok kullanildigi anlasilir muhtemelen ve o zaman olumlu bir sonuc gelmeyecektir...
  • her giriste sifresini unutan adam  (01.06.19 23:38:46)
Şifresini unutan adam + 1

Ayrıca fiyat performans olarak gayet iyi ürünler. Çin'den gelene kadar aynı gün alabiliyoruz veya iki gün kargo bekliyoruz.
  • beni sen öldürme  (01.06.19 23:44:01)
Nasıl delindi tabanı ya. Üstteki file kısım olsa neyse de.

Foto var mı?

Bence böyle ucuz bi ayakkabı için uğraşmaya değmez. Bok gibi ayakkabı zaten.
  • (s)AINT  (01.06.19 23:55:53)
@saint
eksiup.com

  • neysene  (01.06.19 23:59:30)
aynısını sadece salonda kullanmak için 2. ayakkabı olarak aldım. büyük bekletilerim yok. yakında parçalanacağını da biliyorum. 70tllik ayakkabıdan fazla bir şey beklememek gerekiyor. tüketici hakem heyetiyle uğraşacak zamanın ve sabrın varsa uğraş tabi.

  • scudman1  (02.06.19 00:49:34)
bu ayakkabiyi ben 1 sene araliksiz haftada 4-5 gün kullandim, sapasaglam kaldi. üstüne bir tane daha aldim yedek olsun diye hatta. o kadar dandik degil bence. sonra o eskiyen ayakkabiyi 1 sene kötü kosullarda kullandim hala giyilebilir.

sizdekinde büyük ihtimal bir sikinti var, ya üretim kaynakli ya da ayaginiz tam oturmamis ama bu durum oturmamaktan olmaz sanirim.

bir tek memory foam aldim icine ilk günden beri onunla kullandim. bu sekilde kullaninca harika fiyat performans ürünüydü.

bunlar ürünü övmek icindi.

simdi gelelim hukuki kisma. öyle sirket kafasindan kural belirtemez bu konuda :) yani onlar yarim saat haftada kullanim diyebilir ama kanuni olarak bunlarin kullanim süresi insani ölcülerdedir. gecenlerde bir karar okumustum haftada 3-4 gün 2 ser saat mi ne demislerdi. mantikli.

tek istisnasi var, ürün salon icinse salonda kullanilir. disariya uygun degilse ve disarida kullandiysaniz o zaman haksizsiniz. bildigim kadariyla bu ürün salon icin.

son tüketiciye satilan ürünlerde insani sinirlar disinda olan kurallar gecersizdir. buradan yürüyün eger disarida giymediyseniz.
  • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (02.06.19 00:51:37)
ayakkabı bir yere takılmış ve delinip parçası kopmuş gibi gözüküyor fotodan. sürtünmeden olmuş gibi gelmedi bana sivri/keskin bir yerde kullanmış olabilir misiniz? eğer thh'ye başvurursanız kullanıcı hatası denilmesi kuvvetle muhtemel olur bence.

  • ezkaza  (02.06.19 02:52:47)
Ayakkabı bi yere takılmış gibi hacı. Bende o ayakkabılardan 3 tane var. Günlük kullanımda bir şey olmuyor

  • glamdr1ng  (02.06.19 10:57:06)
@ezkaza @glad
Ayağın başparmakla yaptığı rotasyon hareketinden dolayı eridi. Sürtünmeden yani takılma falan yok.

  • neysene  (02.06.19 11:44:34)
bu benim çok severek kullandığım bir model. hafif ve havadar.
dışarıda kuvvetli bir rüzgar esse içine giriyor. ben 3 tane eskittim.
genelde ayak başparmağımın olduğu yerde üstteki kumaş deliniyor. hiçbirinde taban sorunu olmadı. aslında tam bir p/f ürünü.

sizin ayakkabıda delik dışardan içeri doğru oluşmuş gözüküyor. içeriden baskı uygulayıp böyle bir delik nasıl meydana gelir bilemedim. mahkemeye gitseniz üretim hatası olduğunu ispat etmeniz zor gibi.
  • prizmatik  (02.06.19 16:41:44 ~ 16:43:24)