[]

Peki Kuzey Kore'deki Aydın Kesim?

Muz cumhuriyetindeki bir arkadaşım için merak ettim.
Mesela herkes aşırı tapmıyordur di mi başganlarına, e tapmayan kesim ne yapıyor? Kendi alıştıkları yaşam biçimini sürdürebiliyorlar mı? Zamanında bir şekilde ülkeden çıkamamış olanlar masıl yaşıyor? Dünyadan izole biçimde medyaları nasıl? Sosyal medya kullanabiliyorlar mı, rahatça ülkelerinden çıkabiliyorlar mı, atıyorum ithal bir mal tüketebiliyorlar mı Pringles gibi? falan filan.
Hatta soruyu genelleştireyim, böyle diktatöryalarda halkın aydın kesimi genel olarak nasıl yaşıyor o baskıyla?

Teşekkür ederim.

 
zamanında güney kore'ye geçmişlerdir diye tahmin ediyorum. doğu almanya-batı almanya gibi.


  • nickini degistiren yazar  (22.05.19 21:45:41) 
Aydın kesim öldürülmüştür. Kaypak olanları eklemlenmiştir. Aydından kastın üst düzey bürokratlarsa muhtemelen onlar dediğin şeylerden yararlanıyorlardır ama çıkarları gereği sistemi ayakta tutmak için rollerine devam ediyorlardır.


  • un  (22.05.19 22:20:13) 
aydınları bilmiyorum ama en yalakaları gösterebilirim sana

timursumer.files.wordpress.com
  • Fodera  (22.05.19 22:24:10) 
bilmedigimiz yasamadigimiz seyler degil ne oldugunu tahmin etmek zor degil. kacan kacmistir bir sekilde. kacamayan ya tahtali koyu boylamistir ya da yalakalik pesindedir.


  • cooperr  (22.05.19 22:25:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.