evlenirken takılan altınlar, düğünde takılan altınlar

selamlar,

evlenirken damadın taktığı altınlar ile, düğün esnasında geline, damada takılan altınları kim aldı?

yani şöyle sorayım, bu iki esnada takılan altınlarda evlendikten sonra damat ile geline mi kalıyor yoksa aileler falan alıyor mu?

boşanma esnasında düğünde takılanların geline ait olduğunu biliyorum. böyle bir şeyden dolayı sormuyorum, merak ettiğim yaşadığınız bölgelerde adet, gelenek böyle gibisinden gelinin anası babası falan altın istiyor mu?

yoksa onlar evlendikten sonra evli çifte birikim olarak mı kalıyor genel olarak?

Bizim ailede hep çifte kaldı, çevremden de bir kişiden duydum ailesi almış altınları vermemiş.

  • kablelvuku  (22.05.19 15:04:56)
ege de çifte kalır. istisnalar olabilir.

  • mikahakkinen  (22.05.19 15:06:30)
@kablelvuku

gelinin mi damadın mı annesi babası almış?
  • tamamhosdiyonda  (22.05.19 15:09:29)
benim çevremde, kültürümde çifte kalır. ama farklı olarak duyduğum adetler var. mesala duyduklarımın bitanesinde düğün salonunun ücreti o gün direkt takılan altınlarla ödenirmiş.
bir arkadaştan da şöyle bir hikaye duymuştum. kıza takılan altınlar sonrasında alınıyor kasaya konuyor. bayram zamanında da kıza taksın diye geri veriliyor. bayram bitince tekrar alınıyor. bu biraz bana aile ile ilgili gibi geldi.

  • hononu  (22.05.19 15:10:21 ~ 15:11:05)
damadın

  • kablelvuku  (22.05.19 15:16:10)
Ben de ailenin aldığı duruma şahit oldum ama çifte kalır normalde.

bir de ilk duyduğumda şaırdığım, düğünden önce nişanda falan takılan altınlar sahiplerine geri veriliyor, düğünde de taksın diye. düğüne gelemeyecekler varsa onlar geri almıyor. hatta karışıklık olmasın diye ya da gelecekte kendi kızı/oğlu düğün yaptığında aynısını taksın diye takıların yanına ismin yazdığı not da iliştirildiğini gördüm.
  • himmet dayi  (22.05.19 15:16:18)
çiftlere birikim olarak kalıyor aksi senaryoları şok içinde okuyorum şu an.

  • damla sakızlı dondurma  (22.05.19 15:26:48 ~ 15:26:57)
damla sakızlı dondurma +1

bizimkiler de bizde kaldi.
  • in vino veritas  (22.05.19 15:32:58)
Bunun doğusu batısı yok, görgüyle alakalı ya.

Ben evlendiğimde ailem de eşimin ailesi de az çok masraf yaptılar. Takılar da bize kaldı evlilik sonrası. Ama kimi aileler "biz şu kadar masraf yaptık, ona karşılık şu kadarını istiyoruz" diyor.

Bizde muhabbeti bile geçmemişti. Sonraları birileri sorunca da "lan böyle şeyler de oluyormuş" diye diye öğrendim çevremdekileri.
  • akatreil  (22.05.19 15:37:16)
Bizde çiftte kalır ama arkadaşım evlendi damadın annesi babası almış altınları.

  • Boris  (22.05.19 15:40:27)
hukuken geline ait. pratikte çiftler alıyor diye gördüm heb.

  • zgrydn  (22.05.19 15:44:54)
Bizde bize kaldı. Sadece bir arkadaşım anlattı, düğünün ertesi günü damadın ailesi gelip apar topar ellerinden almışlar kasaya koyacağız diye. Kız "bir sayayım da öyle vereyim" dediği için evliliğinin ilk kavgasını etmiş.

  • SiyamkedisiZorro  (22.05.19 15:46:53)
benim çevremde çiftte kalıyor

  • elorelia  (22.05.19 15:59:36)
bizde hepsi ciftte kalir. kardesimi yeni evlendirdik. babam biraz sikisinca nisan altinlarini borc olarak aldi gecende de cocuklara geri odedi.

  • alperz  (22.05.19 16:03:09)
Normali çiftte kalmasıdır, çevremde de başka türlüsünü görmedim veya duymadım.
Ama kadınlarkulübü adlı sitede çok enteresan şeyler okumuşluğum var.

-Daha düğün bitmeden damadın babasının paralara ve altınlara çöküp başta salon kirası olmak üzere diğer düğün giderlerini oradan ödemesi.

-Erkek tarafının 'o kadar eşya aldık/evi biz kurduk' diye doğrudan altınlara çökmesi.

-Erkek tarafının 'aman çocuğum siz sahip çıkamazsınız, verin bizde kalsın, istediğiniz zaman veririz' diyerek altınları alması, ama bi zaman sonra o altınlar bir şeye peşinat olacakken aileden istendiğinde o çeyreklerin birer birer eş dost düğünlerinde başkalarına takıldığının öğrenilmesi.
Bunun çift balayına giderken altınların -emaneten- alınması, ama o altınlardan bir daha haber alınamaması gibi versiyonları da var.

-Damadın babasının 'siz çarçur edersiniz, bana verin sizin adınıza yatırım yapayım' demesi, peşinat olarak kullanıp kendi üstüne ev alması, sonra çıkıp 'ben ölünce zaten size kalacak' demesi

Çok garipsediğim için aklımda kalmış uç örnekler bunlar. Ama galiba ülkemizin genelinde çiftlerde "çalışalım, para biriktirelim, gerekirse kendimiz borca girelim ama her şeyimizi biz yapalım, yapamıyorsak kime güvenip evleniyoruz zaten?" diye bir bakış açısı yok. Bu durum bu yukarıdaki örnekleri haklı çıkarmaz asla ama işte burada da ailelerin görgüsü kültürü devreye giriyor. Ailelerden destek almadan ev kurmak bu dönemde ne kadar mümkün olabilir bilmiyorum ama destek alınca da aileler kendilerini bu konuda söz sahibi ve hak sahibi olarak görebiliyorlar.
  • marjorie  (22.05.19 16:03:20 ~ 16:04:26)
ailenin almasi ne demek ya, gelin ve damadindir onlar, ama alan aileler illa ki vardir

  • exlibris  (22.05.19 16:34:45)
bu yasima kadar sahit oldugum tum kurt dugunlerinde gordugum kadariyla, damada takilanlar damatta kalir -ki damada kimse pek bir sey takmaz-, geline nisandan dugune kadar takilan tum altin ve paralar da geline ait oluyor. daha sonra gelin damat aralarinda ister bolusur ister bolusmez. kimse karisamaz. onlarin bilecegi is.

  • Leonardo~Da~Vinci  (22.05.19 17:39:39)
Bizde bize kaldı ama kardeşimi evlendirdik geçen ay, kızın ailesi kıza takılanları aldı düğün gecesi, biz karışmadık çirkinlik olmasın diye, çocuklar balayından döndükten sonra da söylediklerine göre içinden 10 çeyrek kendilerine ayırarak çocuklara vermişler altınları. O on taneyi de bu yaz olacak düğünlerde sizin yerinize biz takarız diye düşündük demişler. Bana kalırsa evlenmeyi bilem koca insanlar birine düğünde hediye götürülecekse bunu gayet becerebilir ama görümceliqqq yapmak istemediğimden fikir beyan etmiyorum onlara.

  • somethinginthewayshemoves  (23.05.19 03:00:17)
götüne giyecek donu olmayan adamlar anasına babasına düğün yaptırıyor, 50-100bin para harcatıyor sonra altınlara çökmek istiyor. memlekette bi' tane aklı selim adam yok.

  • vladimirdökümov  (23.05.19 03:45:51)