[]

Sokak köpekleri sorunu

nasıl kurtulacağız? sonsuza kadar bunlarla yaşamak zorunda mıyız? sokaklar köpek boku dolu. bir sokakta onlarca pis su ve mama kabı var. güya iyilik yapıyorlar. çoluk çocuk sokağa çıkamıyor, çöpler dağılıyor, kist hidatik, toksoplazma avrupa'da bitmişken bizde hala can alıyor. devlet hiçbir alanda sivil inisiyatifi dikkate almazken iş sokak köpeklerine geldiğinde resmen sivil fetişistler kanun koyuyor. (şu fetişe bakın: www.posta.com.tr)

köpekleri alıp izole edemiyorsun. aynı duyarlılığı ineğe, tavuğa göstermeyip bimden aç bitir salamı köpeğe vermeyi iyilik sanıyorlar. dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde sokaklarda köpek yok!

ben gerçekten bıktım. romanya'daki gibi referandum yapılsın. çıkan sonuca itiraz edersem namerdim. ben artık sokaklarda köpek görmek istemiyorum. burası doğa değil, şehir.

hiç evrimsel argümanlara girmeyin, sizden iyi biliyorum. modern insan başıboş köpekle yaşayamaz.

nasıl kurtulacağız bu sorundan?

dipnot: hakaret ve laf sokmaları kendinize saklayın. bu tavrınız ancak işi zora sokuyor. lütfen çözümle gelin.

edit: yaşadığım ülkenin vatandaşıysam böyle bir talep hakkımdır diye düşünüyorum. başka ülkeye gitmek zorunda değilim.

köpeklerin öldürülmesini istemiyorum. kedilerden rahatsız değilim, olana saygım var.

 
Çözüm basit köpeksiz sokakların olduğu ülkelerden birine göç edin.


  • 16f628a  (17.05.19 21:18:25) 
Belediyeye şikayet et. Çok seven evinde beslesin. Gece özellikle tehlikeli olabiliyorlar


  • gölgede aynı  (17.05.19 21:21:55) 
ben sokak hayvanlarından hiç rahatsız değilim yanlız türkiye'de yaşıyoruz. bana olması gerektiği gibi yapılan ya da yürütülen en ufak bişey söyleyebilir misin? zannetmiyorum.

evet seven olduğu kadar sevmeyen hatta rahatsızlık duyan insanlar olabilir.

eğer gerçekten güzel yürüyen bir ülkede yaşasaydık, kısırlaştırma ,hayvan satın alan insanların kontrol edilmesi(sokağa atma olayı) gibi sistemlerle 5 10 yıl içinde tamamiyle bitecekti.

ben bu şartlar altında her ne kadar aklımın ucundan bile geçirmek istemesem de, köpekleri öldürmenin de hiç bir işe yaramayaacağını düşünüyorum.

ha sokak hayvanı olmayan ülkelerde de fareler kontrol altına alınamıyor, kedi kadar farelerden bahsediyorum ki askerliğimi yaptığım zaman bu boyutta çok görmüştüm, o kadar büyük olabiliyolar , düşmanları olmayınca.

eğer bu köpekler konuşabiliyor olsaydı, sanıyorum ki bu şekile yaşamak istemeyeceklerini net olarak söylerlerdi.

hepsi hastalık, açlık, bin türlü şiddetle mücadele etmeye çalışıyolar ki bu yaşamak değil.

gel oturduğum siteye bak. sokak köpeklerine bakalım, safkan kurt, sibirya kurdu, golden, labrador, hatta aslan avcısı diye geçen cane corso, daha aklına gelmeyecek bir sürü safkan hayvan var. abi dili masmavi koca kafalı köpek cinsinden bile vardı, arkadaşıma haber verdim taa nerelerden gelip alıp ölene kadar baktıydı.

belki ben bunların 10 tanesini sahiplendirdim. bitmiyor ki?
  • Fodera  (17.05.19 21:49:20 ~ 22:00:26) 
Her şey bence mama üretiminden kaynaklanıyor bence. Mama sektörü, sokak hayvanlarının hem çoğalmasını hem de yok oluşunu getirecek.
Mamaların içeriğini sorgulamıyorlar bile, en ucuzunu al geç. Aç kalacağına bunu yesin! Önce süt zararlı yok ev yemekleri zararlı dediler. Yemin ederim o kuru pis mamalarımı yiyeceklerine benim evde kendi yaptığım yemeği yesinler. Baharatı yok sindiremezmiş.
E mama vermezsek aç kalacaklar diyorlar. Herkes evindeki artığı ayırsa, yurtlar, iş yeri yemekhanelerindeki artıklar çözüm. Hem böylece şehirlerde koloni oluşturmadan az popülasyon ile şehirleri de bunaltmadan yaşarlar.
Doğa ile insan arasında bir seçim yapılacaksa eğer bu seçim doğa olmalıdır. Köpekleri tamamen ortadan kaldırmak çözüm olmayacaktır.

Mama sektörü bitirilmeli. Eskiden evcil hayvanı olanlar da kasaptan ciğer kemik alarak beslerdi.

Çok uzattım ve kendi deneyimlerime göre yazdım. Görüşlerimin doğruluğundan ben de emin değilim. Yorum yapmayın boşuna.
  • coca cola  (17.05.19 21:53:03 ~ 21:56:15) 
Belediyeler var olanları ivedilikle kısırlaştırmalı. Bu şekilde ciddi bir oranda azalacaktır. Hem bu şekilde o sevenler de kırılmamış olur. Gözümün önünde kaç defa insanlara saldırdılar, bana saldırdılar... birine bir şey olsa hesabını hayvanseverler mi verecek? Isırsa, kuduz aşısı SGK için masraf. Tek çare kontrollu bir şekilde kısırlaştırmak bence.


  • giovanne  (17.05.19 22:26:40) 
Sokak kopegi yok yasadigim yerde. Avrupa´nin gobegi... Kopek pisliginden atlayarak, akrobasi yaparak ara sokaklarda gezebiliyorum. Kendim de kopekle yasiyorum bu arada. Burada insanlar evcil hayvan vergisi veriyor diye toplamiyor herhalde. Halbuki cop konteynirlarinda ekstra ucretsiz poset dahi oluyor. Hele de birazcik yesil bi´yere gideyim, ayakkabim bok icinde kaliyor. Türkiye´de oldugundan cok daha kotu durum, soyleyim.

Fransa´da bunun cok daha abartili hallerini gordum. Belki sokaklara hayvanlar daha az isiyorlardir, ama insanlarin onlardan eksik kalan bir tarafi yok.

Dunyanin o gelismis ulkeleri, gezici krematoryumlar yaptilar ya da farkli "careler" bulup o hayvanlari oldurduler.

Istediginiz sey bir cozum getirmiyor.
  • buf-e kür  (18.05.19 00:01:58 ~ 00:03:46) 
iki yasaklı (?) ırk kopegi olan, ve bunlardan biri yüzünden uzunca aylar köpek eğitmenleriyle muhattap olmuş biri olarak şöyle açıklayayım; “sokakta yaşayan” köpekle kediler kakalarını sokağın ortasına zaten yapmazlar, doğada yerini belli etmeme kaygısından dolayı, onu öylece bırakanlar tasmalı hayvan sahipleri bu bir, ikincisi sokak köpeği popülasyonu artışına ancak kısırlaştırma ile gidilebilir ki belediyenin küpe taktığı ( kısır olması gerekirken.!) anne olan pek çok sokak kopegi baktım, belediyeler bu konuda tam bir yalan dolan iş içerisinde, varolan bir canlıyı ister Allah’a inanın ister inanmayın, yaşam alanından alıp dağa tasa bırakmak yada uyutmak vicdan meselesidir öncelikle, keşke her insanda o vicdan olsa kaldı ki sokakta yaşayan köpekler için hayat çok zor türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde hayvana eziyet diye cezasız birsey var, o pis mama kapları konusuna bende katılıyorum onun da sebebi ego’larını tatmin etmek, aç bitir salamla olmuyor evet, çok seviyorsan al kısırlaştır, hastaysa tedavi ettir vs. Ha bu arada gelişmiş ülkelerde den kasıt ne? Kabin memuru olarak sayısız ülke gördüm Kanada’da var, italya’da da var amerika’da da var sokak köpeği. Ha agresyon konusuna gelince köpekler av içgüdüsü ile varlar, koşan çocuğa vs tepkili olmalarının sebebi bu tarz şeyler, yukarıda yazdıklarımın hepsi insanı eğiterek, sorumluların işlerini düzgün yapmasıyla hallolacak şeyler, ha bu arada Bakırköy’de sakızağacında oturanlar bilirler 2-3 sene önce kediler toplatıldı, fare bastı sokakları, Onca kafe, restoran mutfağı, evler eski, bahçeler pis.. ne oldu fellik fellik geri getirdiler hayvanları... demem o ki sokaklar her canlıya eşit, düzenleme ile rahatsızlıklar giderilebilir.


  • salem330  (18.05.19 17:25:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.