Bazı harfleri söyleyemeyen yeğenim

7 yaşında, 1'e gidiyor, okumayı söktü. K'yı, r'yi söyleyemiyor, kız yerine tız diyor mesela. Bundan başka bir takım harfler de var. Paniklemeli miyimiz, prefosyonel destek mi alınmalı mı, yoksa zamanla düzelir mi? Şansa bakın ki ilk okul öğretmeninin çocuklarından biri de böyleymiş, çocuklarda normal bu, düzelir zamanla diyerek bizimkilerin epey gazını almış öğretmeni. Evdekiler de alışmış çocuğun bu şekilde konuşmasına, düzeltirmeye çalışınca çocuk agresifleşiyor. Kendimi çocukluğumu hatırlıyorum, akranları arasında şişman çocukla ya da bu tarz konuşma sıkıntısı olanlarla çok dalga geçilirdi, şimdi iyiye gittiğini de pek düşünmüyorum. Ne yapmalı?

Bir ihtimal disleksi olabilir.

  • put it in your appropriate place  (15.05.19 16:41:41)
@put sınıfta okumayı ilk sökenlerden, sınıfın en iyilerden diyormuş öğretmeni

  • speedy  (15.05.19 16:48:37)
@speedy ilkokulda herkes en iyidir öğretmene göre.

  • diffarentiationation  (15.05.19 16:52:23)
@diffarentiationation Sınıfta başarısı gerçek, okumayı seviyorum belgesi bilmemneler alıyor sınıfta sedece 4-5 kişiye dağıtılan, öncesinde 1 sene ana okul, 1 sene de okul öncesi bir şeye gitti zaten. Okula uyumu, başarısı biraz daha ileride ortalamanın

  • speedy  (15.05.19 17:05:50)
Benim kuzenim s harfini soyleyemiyordu. “Sinek” yerine “inek” derdi mesela.
Sonra duzeldi. Bence cok onemli degil gibi.

  • kuehles blondes  (15.05.19 17:52:38)
Küçük kardeşim 2. Sınıfın sonuna kadar s ve r harfini söyleyemedi. Sonra birden kendiliğinden düzeldi. Örnek olsun diye söylüyorum bunu.
Bence geç olmadan takibe alınmalı. Bu tarz sorunlarla ilgilenen doktorlar var. Bir muayeneden hiçbir şey kaybetmezsiniz ama bir sorun varsa ne kadar erken tedaviye başlanırsa etkisi o kadar hızlı olur.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (15.05.19 18:38:11)
Mutlaka konusma bozuklugu tedavisi yapan bir merkeze gonderin orada durum tespiti yapsinlar.

  • hepbiarayisicinde  (15.05.19 21:06:08)