Royal Canin Fit 33 - 37

Merhaba,

Üç kedim var, ikisi kısır biri 10 aylık. Mamalarını farklı seçip vermemiz mümkün olmuyor.

Büyük kedim çok hareketsiz ve kilo alıyor. Kontrol altında tutmaya çalışıyorum. ND mama almıştık ama tüyleri daha fazla dökülmeye başladı, tekrar eski mamaya döneceğiz. Fit32-37 ile pek arası yok.

Sorum şu, Royal Canin Fit33, kısır kediler için uygun mudur?

tüyleri dökülmesinin sebebi nd.
royal canin sterilised verin. fit32 çok kilo aldırır. sterilised uygun. onun dışında da royal canin young male/young female verebilirsiniz, yine kısır kedi için bunlar da.

edit: tüy ve deri problemleri için de bir süre hair&skin maması verebilirsiniz.
  • veritaslibertas  (15.05.19 15:54:33 ~ 16:00:50)
selam,

benim de biri 11 diğeri 7 yaşında iki kısır kedim var.

öncelikle iki bilgi vereyim;

-tavuklu mamalar kedilerin tüylerinin daha çok dökülmesine yol açar. yanlış hatırlamıyorsam royal canin'lerin çoğu tavukluydu.
-kediler kışın sıcak kalmak için pek tüy dökmez, havalar ısındıkça ısı kontrolü için tüylerini azaltırlar. şu aralar ne yaparsanız yapın çok tüy dökecekler.

n&d'nin hangisini aldınız bilmiyorum ama portakallı balıklı olanını tavsiye ederim. royal canin ise malesef kaliteli diye geçinen ama içerik bakımından kesinlikle kaliteli olmayan bir mama. sormamışsınız ama, gene kaliteli olarak bilinen pro plan da öyle.

kilo kontrolüne gelirsek; ben 7 yaşındaki kedimin 6 kilo olduğunu görünce verdiğim mama miktarını yarıya düşürdüm. şu an 5.5 kilo. hala diyette :D yavaş yavaş gidiyor kiloları.

"kedinin mama kabı sürekli dolu olacak o gidip gelip yiyecek" derler ama doğru değil. bir sabah bir de akşam azar azar koyun.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (15.05.19 16:08:10 ~ 16:12:07)
@istanbul kanatlarimin altinda'nın söyledikleri ile ilgili söylemek istediğim bir kaç bir şey var,

1.si tavuklu mamalar tüy dökülmesine yol açmaz, tamamen kulaktan dolma bir bilgi bu ya da "tavuklu" mama satmayan bir veteriner/petshop'un satış stratejisi, sektörden biri olarak onu söyleyebilirim. Evcil hayvanınızın belirli gıdalara alerjisi olabilir, tavuğa da alerjisi olabilir ama bu kesinlikle tavuk alerjik demek değildir. Hatta kırmızı et daha alerjiktir. Bizim ülkemizdeki insanların kendi beslenme alışkanlıkları ile ilgili tavuğa ve kırmızı ete olan bakış açısından kaynaklanan bir ön yargı da var bu konuda.

şunu da söyleyeyim bugün hayvanınızda oluşacak hastalıklar ile ilgili kullanacağınız ve veterinerinizin vereceği prescription mamaların çok çok büyük çoğunluğu tavukludur yada tavuk+hindilidir.

kendi veterinerimden de örnek vermek gerekirse, bir dönem rc kullanmayın tavuklu deyip hills ve proplan tavsiye ederken şuan rc satmakta. bu tamamıyla firmalardan aldıkları mamaların iskontoları ve çalışma şekilleriyle alakalı maalesef.

bir 2.si de royal canin, proplan vb mamaların kalitesiz olduğu. Nd kullanan arkadaşlar nedense bu mamaları kötülerler, sanırım satın aldıkları yerlerden duydukları şeyler yine. Bu mamalar en iyisi değil, fakat kötü de değiller.
ND güzel bir mama, kötü demiyorum asla. yalnız protein oranı çok yüksek. Bizim ülkemizdeki pet hayvanları için iyi değil, sorun da buradan kaynaklanıyor. İklim sıcak, hayvanlar evlerde yeteri kadar hareket edip enerji harcayamıyor. bu yüzden de işte hayvanda her türlü deri ve tüy, böbrek, bağırsak sorunları, kalp hastalıkları çıkabiliyor. he varsa dağa ormana salabildiğiniz, ağaçlara tırmanabilen sonra eve dönüp gelip yatabilen bir kedi verilebilir. ND ile ilgili sorun bu.
Yine ND'yi de sorunsuz kullanan hayvanlar tabii ki olacaktır. ama dediğim gibi bu risklere yol açması çok olası.

Diyeceğim o ki nd her mamadan üstün diğerleri tükaka, ya da rc muhteşör nd tükaka diyecek bir şey yok.
Biraz sonra da barf yapan arkadaşlar yorumlarını yazarlar ki, gördüğüm kadarı ile de belki de en iyi beslenme şekli odur.
  • veritaslibertas  (15.05.19 17:43:03)