[]

Should-Must-Have to

Zorunluluk gücü açısından başlıktaki gibi mi?
 
must - have to - should olmalı.


  • archery  (14.05.19 15:07:41) 
have to-must-should olması lazım...


  • shotcrete  (14.05.19 15:30:19) 
must ve have to: bu şekilde öğrenirseniz hata edersiniz. daha zorunluluk gücü var gidip have to kullanayım olmaz. kullanım şekillerini öğrenmeye çalışın. olumsuz halleri ise tamamen farklı.


  • orijinal nick bulamadim  (14.05.19 15:40:49 ~ 15:41:26) 
Must ve have to hemen hemen aynı dereceye sahiptir ve "zorunluluk" bildirir.

Must: Genellikle yazılı kurallar veya yönergelerde (talimat) kullanılır. Ancak kişisel şekilde kuvvetli önerilerde bulunmak için de kullanıldığı olur.
Have to: Kullanımı must'a oldukça benzer ancak daha çok "dış bir mecburi kuvvet" tarafından yapılması zorunlu olan kurallarda tercih edilir. Yine must gibi kişisel önerilerde bulunmak için de kullanılır. Have to'yu bu anlamda "...... iyi olur" gibi düşünebilirsiniz.
Should: İçinde bulundğumuz zamana dair öğüt vermek veya öneride bulunmak amacıyla kullanılır. Yazılı bir yönergede veya yapılması kânunen zorunlu hallerde tercih edilmez.
  • simderun  (14.05.19 16:17:09 ~ 16:22:42) 
Olumsuz anlamda olay biraz farklılaşır:

Shouldn't: Yapmaman çok iyi olur
Mustn't: Yapmamalısın
Don't have to: Yapmasan da olur.
  • d max  (16.05.19 01:24:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.