Kedi ya da köpeğini İngiltere'ye götürmüş biri

Karşılaştığı süreçler konusunda bilgi alabilir miyim? internette çok fazla saçma bilgi var ve bu işi başarmış birinin deneyimlerini öğrenmek isterim.

Merhaba,

Ben 2 ay önce kedimi getirdim. Öncelikle İngiltere devlet sitesindeki bilgileri inceleyebilirsiniz.

www.gov.uk

Evcil hayvanınızı getirmek için havayolu ve karayolu ihtimali var.

Karayolu ile Paws Bulgaria şirketi getiriyor. 3 gün sürüyor ve 600 euro alıyorlar. Ayrıca kendi arabanız ile getirebiliyorsunuz.

Havayolu ile İstanbul'dan getirecekseniz -ki ben öyle yaptım- İngiltere'nin tanıdığı pet cargo şirketleri ile getirebiliyorsunuz, tek yolu bul. Ben Dynamic Cargo Int. ile getirdim ama orada bizle ilgilenen arkadaşlar yeni bir şirkete taşınmış, isimleri ve telefonları şöyle:

Volant Int’l Air Cargo Solutions
Ph +90533 714 39 67/ +90555 325 78 73/ +90537 761 90 60
www.volcargo.com

Sinem Hanım'la görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Bu kargolar İngiltere'nin kabul ettiği British Airways ve THY ile çalışıyorlar, başka havayolu ile uçamazsanız. Süreç şöyle;

Kedinize mikroçip takılmalı
Sonrasında kuduz aşısı yapılmalı, eğer aşı mikroçip önesi yapıldıysa, tekrar aşı yaptıracaksınız.

Aşıdan en fazla 30 gün sonra kan örneğini veterineriniz Ankara'ya yollayacak (700 tl verdik, internette ucuza yapıldığını okumuştum), sonrasında 90 gün sonuç için beklenecek. Yeni 3 ay geçmeden uçamazsınız.

Kedinize EU pet pasaportu çıkarılacak ve tüm aşı vb bilgileri buraya işlenecek. Bunu veterineriniz yapacak.

Kuduz aşısı belgesi Ankara'dan gelecek. Sonrasında uçuş öncesi 2 gün Tarım ve Orman Bakanlığından bir belge alınıyor. Şirket bunu sizin adınıza yapıyor.

Kargo şirketi 1000 dolardan başlayan ücretler alıyor. Bu süreçte kedinizi THY gümrük bölümünden sabah teslim ediyorsunuz. Kediniz uçuş saatine kadar evcil hayvanlara özel bölümde kalıyor. Sonrasında şirket tarafından uçağın kargo bölümüne taşınıyor.

Siz de aynı gün ya da aynı uçakla uçmak zorundasınız. THY tercih ederseniz indikten sonra oradaki sorumlu kargo şirketi James Cargo'ya ikinci bir ödeme yapıyorsunuz. British Airways seçerseniz bu parayı TR'deki pet cargo şirketine ödeyeceksiniz.

Uçak indikten sonra kedinizin kargodan çıkıp pet teslim bölümüne gitmesi ve size teslim edilmesi 4 saatten fazla sürebiliyor. Bizim uçuşumuz akşam olduğu için bir gece otelde kaldık.

Sonra Heathrow için konuşuyorum, havaalanına çok uzak olmayan bir yerden kedinizi teslim alıyorsunuz. Über ile gidebilirsiniz.

Sorularınız olursa yanıtlayabilirim. Tüm belgelerinizi doğru olarak toplarsanız bir sorun çıkmayacaktır. Şirket bu konuda yardımcı oluyor.

Bir de başka bir EU ülkesine uçup ordan geçmek mümkünmüş, bu sayede pet cargo ile çalışmaya gerek yok diyorlar. Bu konuda maalesef bilgi sahibi değilim.
  • kaset  (13.05.19 20:13:55 ~ 20:14:21)