[]

b12 ölçtürmek istiyorum

aile hekimine gitsem, o beni bir hastaneye kan tahlili için sevk edebiliyor mu? yoksa illa dahiliye polikliniğine randevu mu almam lazım?

bir de; aşırı bir unutkanlıktan şikayetçiyim, b12 haricinde neler baktırayım. ya da gitmişken tüm vitaminlere mi baktırsam?


 
aile hekimine sabah aç karnına git full check-up yaptırıyorsun orda b12 değerin çıkıyor. ama referans 40-200 arası iyi diyor kağıtta, mercola diye bir doktor var b12’nin 600-800 arası olması gerektiğini savunuyor. fakat çoğu insanın mide problemleri olduğu için bu b12 değerini üretemiyormuş vücut falan filan.


  • dismainpula  (13.05.19 11:17:44) 
sabah erkenden aç karnına (gece 12 den sonra birşey yeme) sağlık ocağına aile hekimine gidersen kan verebilirsin, saat 10 gibi kan tüpleri laboratuara gönderiliyor, doktora erken görünüp kan vermen o yüzden önemli

canım her şeye baktırmak istiyor diye olmaz, bu şikayetlerini doktora anlatınca zaten tam kan sayımı ve b12 ister
  • freebird5406_2  (13.05.19 11:24:33) 
tahlil sonuçlarını almak ve doktora yorumlatmak kısmını da aile hekiminde yapabiliyor muyuz peki? sonuçlar ne zaman çıkıyor mesela, sonra o sonuçları bir yerden alıp yine aile hekimine randevu mu alıyoruz?

izin alma konusunu önceden planlamam lazım, o yüzden tüm süreci öğreneyim ki hangi günler izin almam lazım onu belirliyim istiyorum. teşekkür ederim cevaplarınız için :)
  • Jux  (13.05.19 11:28:06 ~ 11:28:30) 
@jux doktor yoğunluğu yoksa randevusuz sabahtan gidebilirsin, ya da gidip konuşursun kapıda otomat vardır ordan randevu al gel der. aile hekimi yorumluyor ama lab sonuçları ertesi gün çıkar ertesi gün gitmen gerek.


  • dismainpula  (13.05.19 11:30:00) 
Sağlık ocağında cihazlar olmuyor genelde, araçla gelip belli günler kan topluyorlar. Hangi günler olduğunu öğrenmeniz iyi olacaktır.


  • curukturpkokusu  (13.05.19 11:33:41) 
sonuçlar öğleden sonra çıkar ama sen yine de bir sor, yoğun bir laboratuarsa ertesi güne kalabiliir, bölgeye göre değişebilir

tekrar sağlık ocağına gidip sıra kısmından yaptırdığın testin sonucunu isteyeceksin, onlar sistemdeki çıktıyı veriyorlar sana, bu sefer sıra vermiyorlar sen uygun bir zamanda aile hekimine kan testini göstermek için giriyorsun
  • freebird5406_2  (13.05.19 11:33:44) 
@dismainpula, ertesi gün saat kaçta çıkar mesela sonuçlar? belirli bir saati var mı kan verme saati gibi?


  • Jux  (13.05.19 11:34:05) 
e-nabız’a düşüyorsa bakabilirisn ben 3-4 defa verdim öğleden sonra 4 gibi düşüyor sisteme 4 gibi de gidemiyorsun zaten kapanmaya yakın oluyor, yetişebilirsen 5’den önce gidebilirsin duruma göre. kan verirken sorarsın zaten kaçta çıkar diye onlara bulunduğun yerin yoğunluğuna göre değişiyordur.


  • dismainpula  (13.05.19 11:53:59) 

uzmanlar alt sınır olarak 500'ü mü, 750'yi mi kabûl edelim diye tartışırken sağlık bakanlığı'nın laboratuvarlarının referans değeri alt sınırı olarak 120 civarında bir değer belirlediği, laboratuvar sonuçlarında sadece aşağı yukarı yönlü oklara bakan doktorların da bu nedenle eksikliğini farketmediği, hatta hastalar b12 eksikliğim var dese de kabûl etmediği vitamin türüdür.

  • dismainpula  (13.05.19 11:56:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.