55 yaşındaki annemin yalnızlık problemi

şimdi kısaca neden-sonuç ilişkisi kurup önerileri bekliyor olacağım. öncelikle babamızı kaybettiğimiz için annem ev içinde yalnızlaştı. daha sonra da ben üniversite okumak için ankaraya geldiğim için de o da komşularından ve arkadaşlarından koptu ve dolayısıyla yalnızlaştı. haftaiçleri temizlik yapmaya gidiyor. annem üniversite mezunu ancak kendi bölümüne uygun iş bulamadık. o yüzden haftaiçleri dolu oluyor tamamen. ancak haftaiçi akşamları kolay kolay evde olamıyorum. ya kütüphaneye gidiyorum ya da arkadaşlarımla oluyorum. haftasonları ise annemle vakit geçirmeye çalışıyorum ama annem çok yalnız gözüküyor. ben her haftasonu olamıyorum. ona nasıl arkadaş kazandırabilirim? oturduğumuz apartmanda da sadece karşı komşumuz ev hanımı ve onlar da yaz gelince köylerine gidiyorlar. diğer komşularımız da çalışan çoğunlukla.

anneme yapabileceği bir uğraşı veremediğim için de üzülüyorum, onun yalnız kalması da beni üzüyor. işten geldikten sonra kitap okuyor. düzenli olmasa da weberden marxa birkaç metin okudu. türk edebiyatı ile de arası fena sayılmaz.

aklıma ilk gelen çare eve kedi almak oldu. ama ona karşı çıktı. dan diye eve kedi getirsem muhtemelen bir şey diyemez ve sever ancak kedi de masraflı olabilir. çözüm bulamıyorum, lütfen yardımcı olun.

Eger bir iki gununu bosaltabilirse, hangi sehirdesiniz bilmiyorum ama halk egitim evlerinin elisi kurslari oluyor. Oralara gidebilir haftada bir iki gun.

  • nax  (12.05.19 23:01:52)
ankara'dayız. halk eğitim evlerinin düzenli bir programı oluyor diye biliyorum. ama yarın ona bakacağım. teşekkür ederim.

  • illegal yazar  (12.05.19 23:05:59)
maddi durumunuz para ayırmaya yeter mi bilmiyorum af buyrun ama belki bir dikiş makinesi alabilirsiniz, bir de burda diye bir dergi var dikiş nakış dergisi yıllık abonelik yapıp bişeyler ile uğraşmasını hatta o ürettiklerinden gelir elde etmesini sağlayabilirsiniz

  • paramolacak  (12.05.19 23:09:52)
Pilates, yoga, yüzme kursu vb haftanın 3-4 günü gidebileceği bir etkinlik olabilir. Ben de genç yaşımda 2 gün üst üste evde oturunca patlıyorum sıkıntıdan ki ev hanımı bütün gününü evde yalnız geçiriyor. pilates-yoga uygun olabilir orada sosyalleşebilir. Yeni hobi edinmek her zaman insanı heyecanlandırır.

  • opethian  (12.05.19 23:11:46)
ben de belediye kursunu düşündüm haftasonları da oluyor
öte yandan mahallede kadın derneği, gün yapan teyzeler, kek börek falan illa ki oluyordur. bakkal, kasap, berber tarzı muhabbetiniz olan esnaf varsa onların eş/anneleriyle iletişime geçilebilir belki

  • senolll  (12.05.19 23:12:52)
@scheherazade vakıf işi de fena fikir değil. türk eğitim vakfı gibi bir yer ya da çağdaş yaşamı destekleme derneği gibi bir yer uygun olabilir. onu da önereceğim.

  • illegal yazar  (12.05.19 23:22:59)
Önce annenle bi konuş bence, yalnızlık hissedip hissetmediğini öğren. Hafta içi çalışınca hafta sonu dinlenip kitap vb uğraşlarına vakit ayırmak istiyor olabilir.
Yok bi çevrem olsa iyi olur diyorsa yapmaktan hoşlandığı bi aktivite bulması çok iyi olur. Yukardakilere ek olarak; haftasonu günü birlik geziler, kitap kulübü, gönüllü çalışma seçeneklerini de ben ekleyeyim.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (12.05.19 23:48:42)
meetup'ta veya eventbrite'ta uygun aktiviteler de bulunabilir.

  • opethian  (13.05.19 00:13:18)