neden böyle

arabalara bakınca görünüşünden hangi segmentten olduğu belli oluyor ya, bu görünüş için ucuz bi arabaya da bi porsche vs. görünümünde lüks bi hava neden verilmiyor veya neden böyle bi stereotip var da görünüşten arabanın lükslük derecesini anlayabiliyoruz? ucuz bi arabanın kasasına harcanan malzemeyle farklı bi görünüş verilemez mi ki?

ilk göze batan boyut, o yüzden bence olmaz

  • owaki  (10.05.19 22:31:00)
verilebilir 2000 model range roverı 2015 gibi gösterebilirsin ama o maliyeti neden 2000 model range rovera veresin? üstelik satışını da zorlaştırmış olursun çünkü kim 2010 alabilecekken 2000 alsın

  • tabii lan manyak mısın  (10.05.19 22:56:54)
bu biraz marka algisiyla ilgili olamaz mi? yani porsche oldugunu bildigimizden baktigimizda "budur" diyoruzdurdur. cherry mesela gorsel olarak fena modelleri yok belki ama o kalite algimiz olmadigindan cıkk diyor olabilir miyiz?

  • unabomber  (11.05.19 00:24:14)
@unabomber

Mesela ben ara markalarını bilmem ama dışarıdan bakınca a ne güzel diyorum ki o arabalar pahalı çıkıyor hep, algı gibi de değil sanki
  • mariposa  (11.05.19 00:40:15)
arabanın dış görünüş kalitesini kullanılan malzeme ve kaportadaki işçilik belli eder.

araba ne kadar zor kıvrımlara sahipse, o kadar maliyetlidir ve araba da o kadar pahalıdır. ince detaylı zor kıvrımlar kalite algısı oluşturur.

kaporta parçalarının arasındaki boşluk ne kadar azsa maliyet o kadar yüksektir. ince çizgi kalite demektir, baktığında çizgi inceymiş hmm demezsin ama kaliteli görünür bunu anlarsın.

kaporta malzemesi, boya kalitesi, dıştaki plastik aksam kalitesi, kaportaya eklenen krom/nikelajlar, cömertçe kullanılan pahalı malzemeler... vs vs örnekler uzun uzun çoğaltılabilir.

ve bunların hepsi bir araya gelince kaliteli görünüm ortaya çıkar, bunlar da para & maliyet demektir ve bunları da ancak hitap ettiği kesim zengin olan markalar göze alır.

mesela bir fiat da çok kaliteli premium bir araba yapabilir, ama yapmaz. çünkü satamaz. fiat'ın kendi pazarı farklı. o yüzden minimum maliyetli nispeten basit arabalar üretir, lüks görünmez.

bunların hepsi birer genelleme. şimdi lamborghininin çamurluğun arasına parmak giriyo o zaman kalitesiz mi diyen çıkar :d
  • ssiradanbirigibi  (11.05.19 00:58:58 ~ 01:09:42)
Son dönemde alt seviye markalar dediğini yapmaya başladı, şu anda mesela bir honda civic atıyorum bmw 1 serisinden daha sportif ve agresif görünüyor. Ya da Hyundai Tucson Audi Q3'ten çok daha heybetli görünüyor bir çok noktada. Ancak bu arabaları daha pahalı yapmıyor maalesef.

  • roket adam  (11.05.19 01:30:33)