[]

Modern dilencilik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Demin ekşiye bakarken gördüm kızın biri Amerika'dan bir üniversiteden oyunculuk için kabul almış ve milletten 50.000 dolar gibi bir yardım bekliyor. İşin komik tarafı 20.000 doları toplamış.

Bana son derece saçma geliyor bu tür olaylar, milletin bunları desteklemesi ise daha saçma. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Milletin böyle şeyleri desteklemesi saçma geliyor çünkü kişiler bu şekilde destekçi buldukça başkalarının da burdan yürürüm ben deyip sürekli böyle isteklerde bulunmasının önünü açıyorlar.

 
bana uzak olsunlar. lüks için dilenen insanın gözümdeki değeri kendi yavrusu yerine kuğu büyüten ördek kadar bile değil.


 • ozdek  (10.05.19 20:56:21) 
herkes sağılacak birini öyle ya da böyle buluyor. şimdi biri gelir sayfa sayfa bu kızcağızı savunur, o yüzden daha fazla yorum yok. sağılmak istenen sağılsın, kendi parası sonucta.


 • koskoca kirpi  (10.05.19 20:59:28) 
milletin bunları desteklemesi neden daha saçma?


 • bardakigüneşgözlüğü  (10.05.19 21:01:54) 
ben sacma bulmuyorum. ha para verecek kadar zengin degilim ama param olsa destek olabilirdim. bu sokaktaki dilencinin senden aldigi parayla ortaya koyacagi bir arti deger yok elbette. ama potansiyel bir oyuncu toplumu guldurur arti deger saglar. neden olmasin?
ha sacma diyene de niye sacma diyosun demem

 • onkiloversemtamamım  (10.05.19 21:03:35) 
twitter.com

buna benzer düşünüyorum
 • freebird5406_2  (10.05.19 21:06:34) 
parası çok olanın vermesine bir şey demem ama orta seviye insanların desteklemesini saçma buluyorum.


 • tabirimekruh  (10.05.19 21:18:12) 
igreniyorum


 • lilyb  (10.05.19 21:26:30) 
Çok saçma, çirkin buluyorum. Hadi parayı topladı gitti, devamını nasıl getirecek?
Taşıma suyla değirmen dönmez.
En başından kalkışmamalı bu işlere.
Millet de desteklemesin, herkes ayağını yorganına göre uzatsın.
 • megalomaniac  (10.05.19 21:28:17) 
Böyle tipler parası olsa bile bunu yapacak insanlar.


 • insomniac  (10.05.19 21:57:48) 
Dilenci taraf açısından ayıp ve saçma, onları destekleyenler için de alan razı veren razı şeklinde düşünüyorum. Bazı insanlar bu tarz sömürüleri hak ediyor çünkü. Bahsettiğin kızın, twitterda “biri bana bunu alabilir mi” gibi paylaşımlar yapan kızlardan bir farkı yok benim gözümde. Başkasının paralı yurtdışı eğitimi, dünyayı gezme hayali vs umrumda değil açıkçası. Hastalık dışında paranın ne için istendiğinin bir önemi yok.


 • aquarium  (10.05.19 22:25:47) 
insanlar çeşitli nedenlerle (ki kendilerince her zaman haklıdırlar) çevresindeki veya ulaşabildiği herkesden yardım isteyebilirler.

yardım eden kişilerin, isteğin içeriğine bağlı olarak kendi hayatlarındaki olumlu veya olumsuz örneklerle veya tamamen kişisel zevklerine hitap ettiği için maddi (25 kuruştan, 5 lira, vb. şekilde) manevi (dua, empati kurma, teselli etme vb) yardımda bulunabilirler.

bu yardımlarına binayen yardım edilen kişinin başarısında, başırılı olma ihtimaline veya hayatının bir nebze bile olsa daha iyi olmasında katkısı olduğunu veya o çaresizlik hissini paylaşarak (yalnız olmadığını hatırlatmak), yardım isteyen kişinin daha iyi hissetmesini sağladıklarını hissederler (duygusal bağlılık), bu haz insalardaki vicdan denen duyguyu olumlu yönde etkiler, vicdanları da rahattır.

yardım isteyen kişinin, yardım istediği konuda ne kadar samimi olduğu ise o kişinin karakterine bağlıdır. kimisi gerçekten ihtiyacı olan yardıma (maddi veya manevi) ulaşabilir, kimisi ulaşmayabilir, kimisi dolandırıcıdır, kimisi samimidir.

Sen sokaktaki dilenciye verdiğin 1 lira ile vicdanını rahatlatırsın, diğeri ise bir öğrencinin eğitimini tamamlasına yardımcı olarak. Ben eğitimi tercih ederim, en azından o kişinin gerçekten tüm hayatının derinden değişmesine, bir daha tekrar yardıma muhtaç olmamasını sağlayabilmek önemli.
 • selam  (10.05.19 22:45:45) 
biz, hayatta her şeyi hayvan gibi mücadele ederek elde edenlere garip gelse de, mevcut dünya düzeninde kendine has bir yöntem bulmuş ve isteğini elde etmiş. helal olsun o'na.


 • anx  (10.05.19 22:50:06) 
Bu arada her hangi bir konuda, her hangi bir yolla yardım istemeyi ezikçe, saçma, aptalca bulanların; aynı şekilde öğrenci bursu, devlet yurdu, yardıma muhtaç kişilerin gıda ve temizlik gibi ihtiyaçlar için ayrılan devlet fonlarını, stklar vs. leride ezikçe, aptalca bulmaları gerekir. çünkü onlarda kendi uygun gördükleri kişilere kendi uygun gördükleri şekilde yardım ederler. bunlar arasında "ihtiyaç"ı belirleyen nedir? bu yardımı yapanların karar verebileceği bir şey sanki.

yardım edersin veya etmezsin, ancak ezikçe bulamazsın, mantık dışıdır, vicdan ile alakalıdır, insanidir.
 • selam  (10.05.19 22:52:28) 
Para göndermedim ve göndermem ama karşı değilim. İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü muhabbetine inanırım ben. Sizin para istemeyecek kadar "gururlu" olmanız, çalışarak okumanız, zorluklar çekmeniz kimseyi bağlamıyor arkadaşlar.

Ben bunu bir fikir oluşturup ordan para kazanmak olarak görüyorum. Günümüzde hemen her şey PR üzerine. Kız da kendin iyi tanıtıp, PR'ını sağlam yapmış ve parayı kapmış. Sen bunu yapamazsın, kendine yediremezsin gidip çalışarak yaparsın saygı duyarım ama bu kızın kendi PR'ını yapıp crowdfunding yapmasına da saygı duyarım.

Para istemek ayıp değil bence kimseyi taciz etmediği sürece. Dilencilik de değil bu olay, kendini tanıtıp bana yardımcı olur musunuz demiş. İstemiyorsan olma ama niye laf ediyorsun ki?
 • nundu  (10.05.19 23:27:27) 
alan razı veren razı, size ne anasını satayım? sanki keyfine istiyor. eğitim ulan bu?


 • mehmed resad  (10.05.19 23:39:55) 
"Millet desteklemesin" ne yuhu? Senin paran mi sanki? Yasaklayacak misin? Bizim ortadogu milletinin zihniyeti hakikaten garip.


 • hot potato  (11.05.19 00:03:01 ~ 00:03:38) 
Abi yazmayayım diyorum çünkü olay tartışmaya dönüyor ve modlar siliyor sonra yazıları ancak insan dayanamıyor. Arkadaşlar kendinizce bunu doğru bulabilirsiniz haklısınız ancak karşı taraftakilerin düşüncelerine çok yersiz argümanlarla karşı çıkıyorsunuz. Başlık biraz genel olmuş kabul ancak içerik sizin de görebileceğiniz gibi daha çok yurtdışında eğitim görme gibi lüks sayılabilecek bir konuda yardım istemenin etrafında dönüyor ve durum böyleyken bunu devletin öğrencilere verdiği burs ya da diğer yardımlarla bir tutmak bence çok abes. İhtiyaç sahibi kişileri direkt belirleme imkanına sahip değiliz doğrudur ancak devlet tarafından verilen yardımların amacı kişinin temel ihtiyaçlarını sağlamasına yönelik. Hal böyleyken "bu kıza karşı olan diğerine de karşı olmalı" düşüncesi yanlış ve sapla samanı karıştırmak oluyor.

"Para istemek ayıp değil bence kimseyi taciz etmediği sürece. Dilencilik de değil bu olay, kendini tanıtıp bana yardımcı olur musunuz demiş." denilmiş de dilenciliğin başka nasıl bir tanımı olacak? Herhangi bir karşılık vermeden sadece para istemek dilencilik oluyor, kişiyi taciz edip parasını alma da zaten gasp kapsamına giriyor ki bu da suçtur. Nasıl bir kavram karmaşası yaşıyorsunuz anlamıyorum ki.

"Size ne, size mi soracaklar?", "yardımcı olmuyorsan eleştirme" tarzı yorumlar da gayet saçma. Kendimce yanlış bulduğum şeyi açıklamışım ve sizin düşüncelerinizi sormuşum. "Ya yardımcı ol ya da olma, bişey söyleme", "sana ne?" gibi cevaplar hangi akla hizmet veriliyor onu da anlamıyorum.
 • j r r tolkien hayrani  (11.05.19 00:19:12 ~ 00:24:07) 
Bu nesli çok snowflake yetiştirdiler. Ben bu kızın aklından "dur şu kerizleri silkeleyeyim" gibi bir motivasyon geçtiğini düşünmüyorum. Bilakis milletin aç gezdiği ülkede kendi amerika'da oyunculuk hayalinin herkesin destekleyeceği kadar mühim bir şey olduğunu sanıyordur. Muhtemelen orta-üst sınıf bir aileden gelen, dadıyla falan büyümüş, hayatında maddi zorluk nedir bilmeyen, fanus içinde yaşayan bir kızdır.


 • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (11.05.19 00:27:19) 
Benim düşüncem bu kızın muhatabı ünlüler ve iş adamları olmalı. Yoksa mahallecek toplanalım şu kıza bir yardım edelim mantığı saçma, gariban modu değil sonuçta. Yüksek meblağlar kazanan kişiler desteklemeli bence. Onların da topu orta gelirlilere atar gibi bi tavırları var da neyse.


 • filipis  (11.05.19 00:40:16) 
Ben de saçma bulmuyorum, yeri gelir ben de bazı yerlere bağış yaparım, ancak bu kızı kesinlikle desteklemiyorum.


 • roket adam  (11.05.19 01:31:54) 
Ben bu şekilde para isteyenleri twitchte yayın yapıp donate üzerinden para toplayanlarla bir tutuyorum. Twitchte iki oyun oynadi, muhabbet etti diye para vermek de dilencilik o zaman. Sana reelde bi faydası yok ve ayni şekilde kendi reklamını yapip para toplama üzerine bi sistem. Yani bu hanım kız da durumunu "satıyor" twitch yayıni yapanlar da.


 • nundu  (11.05.19 01:32:00) 
o da burdan yürüyor. artık günümüzde çalışmak, emek gibi kavramlar yok artık. artık herkes parayı bulayım da nerden gelirse gelsin kafasında. yeni mezun öğrencilere bakın, üniversiteye sınava bile gitmeye üşenen tipler, tüm üniversite hayatı boyunca eğlence, dizi, film, oyun peşinde koşanlar mezun olunca masada oturayım takılayım 5000 lira maaşı cebe atayım kafasındalar.


 • gonul_isleri  (11.05.19 01:47:25) 
İyi de ben twitch sistemi ile ilgili herhangi birşey demedim, ki orda da açıkçası bazı yayıncılar bağış için yalvarıyor ancak esasen twitch ile karşılaştırıldığında bile olay daha değişik. Twitch yayınlarından en azından senin aldığın bişey var, oturup izliyorsun adamı ve o sürede de eğleniyorsun. Bunun twitch ile eşdeğer olması için olayın şöyle bişey olması gerekirdi, kız parayı toplamak için açık havada tiyatro gösterisi tarzı bişey yapacak ve isteyen gelip izleyecek daha sonra kıza destek olmak isteyenler de kıza bağış yapacaktı. Olay böyle olsaydı twitch ile eşdeğer olabilirdi.

Bir de crowdfunding in esas olayı genelde bişeyler üretmek isteyen ancak destek bulamayan kişilerin başkalarına proje hayata geçerse verdikleri ücrete göre bişeyler vaad etmesiydi esasen. Benim bildiğim o şekildeydi en azından. Yani "x bir ürün çıkaracam bunun için gereken para bu ancak bu parayı bulamadım ve eğer sizlerin yardımlarıyla gerekli parayı toplarsam size verdiğin ücrete göre şunu verecem" tarzı bişeylerdi ancak bunda öyle bir durum da yok.
 • j r r tolkien hayrani  (11.05.19 01:56:10 ~ 01:57:37) 
herbir oyuncusu milyon eurolar alan kulüpler bile yapıyor bu dilenciliği. işin garip tarafı "işsizim, cebimde 15 tl param var. annemden 5 tl daha alıp fenerol kampanyasına göndereceğim" diyen tipler de var. öyle olunca tabii çıkar modern dilenciler. garipsemiyorum ama doğru da bulmuyorum. parasızlıktan çocuğunu okutamayan, tedavi ettiremeyen, ısınsınlar diye saç kurutma makinesini açıp yan odada intihar eden anne babalar varken bu tiplere ya da organizasyonlara para verenlerin de savunulacak bir tarafı olmadığını düşünüyorum. kime vereceğine elbette paranın sahibi karar verir ama paradan önce vicdan sahibi olmak gerek.


 • cowboy  (11.05.19 02:04:45) 
Saçmalıktır. O kız neden türkiye de bir okulda okumuyor da amerikaya başvuruyor. Onu amerika da okutacak kadar özel yapan nedir, orada okuyup gelince (veya gelmeyince) ülkeye ne gibi faydası olacak? Böyle dolandırıcı kılıklılara tiyatro okuyacak diye bir kuruş vereceğime gider fakir bir tıp öğrencisine maaşımın yarısını veririm. En azından mezun olunca topluma reel anlamda katkısı olacaktır.


 • mekhanik karpov  (11.05.19 09:41:26) 
normal dilencilikten bir farkı yok. hem çalışıp hem okuyan bir sürü insan var. Dilenmeye gerek yok. Eğitim konusunda burs sağlamak çok güzel bir şey ama üniversite çağında birinin buna ihtiyacı yok. Çalışamayacak daha küçük yaşta ya da engelli bireylere yardım etmeyi doğru buluyorum. Tüm üniversite eğitimim boyunca çalıştım ve bu yapılan net dilencilik demekten kendimi alamıyorum.


 • alaimisema  (11.05.19 09:50:26) 
bir amaç ekleyince ulvi bir duruma dönüşmüyor, sokakta el açıp dilenmekten bir farkı yok. onursuzluk, gurursuzluk olarak görüyorum ve insanların tepki göstermesini de normal buluyorum.


 • xvyz  (11.05.19 11:30:32) 
gayet saçma ama ekşiciler böyle tiplere bayılıyorlar.


 • nothing in my way  (11.05.19 11:36:18) 
ek: bu olayı yapanlar da kendilerini müthiş bir şey, bulunmaz yetenek, inanılmaz bir başarıya imza atmış gibi pazarlıyor. aptal insanlar tv'de grdüğü her reklama inanır gibi inanıyor.

abd'de eğitim parası olanın alabileceği bir şey, bir üniversite olmazsa diğeri olur ama olur.
 • xvyz  (11.05.19 11:37:37) 
bunun tartışılacak tek yeri dilencilik mi sinyalcilik mi olduğu. bence modern sinyalcilik daha doğru. mecranın değişmesi, icra edenin elinin yüzünün daha "düzgün" olması işin niteliğini değiştirmiyor.


 • Whily  (11.05.19 15:49:37) 
toptan karşı değilim. ama bu örnekte olduğu gibi gereksiz ve yanlış yönlendiren bir kampanyanın yarın öbür gün gerçekten fark yaratabilecek işleri engelleyebileceğini düşünüyorum. bu ülkede anadolu'nun küçük ilçelerinde birinci olan okul takımları il çapında yarışmalara katılabilecek ödenek bulamıyor. başarılı öğrencileri hakkıyla seçebilen bir sistem, sanata spora katkı zaten yok. bu kız belki farkında olmadan hakeden birilerine gidecek yardıma da kerizlik gözüyle bakılmasına neden oldu.


 • not dark yet  (11.05.19 16:39:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.