[]

Randevulu vs. Randevusuz

Çok yoğun bir devlet hastanesinin yine yoğun bir bölümü olan kardiyolojiye yarın 09:30'a randevu aldım.

Şikayetlerim: kalpte sızı, ağrı hissi, yoğun efor gerektiren işleri yapamaz hale gelmek (5 m yüzüp 30 dakika soluklanmak gibi), yoğun kilo artışıyla beraber yoğun alkol, sigara kullanımı.

20 yıl sonra kardiyolojiye gideceğim için neler yapılıyor bilmiyorum.

Damar içinde daralma mı var yoksa küçükken "kapanır" denilen delik büyüdü mü, kalp çevresinde yağlanma mı var, aklıma her ihtimal geliyor.

Neyse çok uzattım. EKG-ultrason-kan tahlili filan olmazsa olmaz sanırım ama bunlar yarın yetişir mi merak ediyorum. Başka neler istenilebilir ?.

Bu yüzden 09:30'u beklemek yerine sabah 08:00'de hastanede olup sıra numarasıyla mı muayene olsam ?.

Son olarak, bildiğim kadarıyla EKG'de (eforlu olandaymış) at gibi koşturuyorlar. Ben o kadar koşamazsam ne oluyor ?.

 
Kardiyolojiye gelen her hastaya önce EKG çekiliyor, sonra doktor görüyor hastayı. EKG'de at gibi koşturmuyorlar, eforlu EKG diye ayrı bir şey var doktor gerekli görürse onu ister o zaman o çekilir. Normal EKG de gayet basit 30 saniyelik bir iş. Kan tahlili isterse çabuk çıkar ama özellikle EKO, eforlu EKG gibi şeyler için genelde haftalar sonrasına randevu veriliyor.

Diğer sorunuzun cevabını bilmiyorum.
  • sys coyg  (09.05.19 20:42:01) 
sistem randevu saatinizden belli bir zaman önce işlem yapılmasını engelliyor. o sebeple 9.30 randevusuna 8'de gitmek makul degil, ama 9'da giriş yaptırmış olmanız iyi olabilir.

ekg konusunu @sys coyg cevaplamış zaten.
  • helenart  (09.05.19 21:51:05) 
Onu bildiğim için randevuyu iptal edip gideceğim.


  • sumuklurakun  (09.05.19 21:53:14) 
randevuyu iptal edersen en temel problemler.

1. boş yer olamayabilir.
2. 65 yaş üstü öncelikli ve 7 yaş altı öncelikli
3. randevulu öncelikli

bunları beklemen gerekir. randevu saatinde git. zaten o gün için çözebileceğin sadece kan tahlili ister. o da en iyi ihtimalle 11'de çıkar ki, o durumda bile doktorlar sonuçlara öğleden sonra bakmayı tercih ediyorlar. diğerleri için zaten istenirse randevu alıcan. geçmiş olsun.
  • helenart  (09.05.19 21:57:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.