ingilizce

edat alan fiillerden sonra fiil gelirse ing gelmiyor mu fiile? burada neden to ile kullanılmış?

He was disappointed to see she wasn't at the party.

He was disappointed to seeing she wasn't at the party. desek yanlış mı olur? olursa neden?

öncelikle arada bir that bağlacı kullanırsan daha doğru olur.

sonralıkla to see ya da for seeing arasında bir tercih yapmalısın.
  • bohr atom modeli  (09.05.19 11:55:16 ~ 11:56:29)
He was disappointed as she wasn't at the party olur.

to seeing yanlis, su an mobilde oldugum icin yazamiyorum, aksam editlerim
  • soppy cunt  (09.05.19 11:56:57)
adjective+to infinitive çünkü o yüzden. kendi kafamiza göre sey etmeyelim, dilin kurallarını oldugu gibi kabul edelim.

  • proteus  (09.05.19 12:00:11)
şunu tam anlamadım. edat alan fiil ve sıfatlardan sonra gerund gelmiyor mu? kullağa disappointed to see daha hoş geliyor ama neden gerund gelmiyor edattan sonra?

mesela I'm afraid of losing the money diyoruz. neden burada gerund varken yukarıdaki cümlede yok?
  • black mamba  (09.05.19 12:02:25)
şu konuda beni aydınlatabilecek var mı? kelime çalışıyordum. edat gelen fiil ve sıfatlardan sonra gerund gelir diye öğrendim.

şöyle cümleler var.

He was enhtusiastic about going to Spain.

about edatı olduğu için sıfattan sonra going olmuş.

ancak happy about diye bir kalıp da var.

neden bu cümlede infinitive kullanılmış? I'm happy to leave it till tomorrow.

ya da şurada neden infitinive var? He was disappointed to see she wasn't at the party.

ben bu sıfatları edat alıyor diye öğrendim ama ne zaman edat alıp ne zaman almayacağını nereden bilicem?

ben olsam I'm happy about leaving it till tomorrow derdim. sanırım yanlış olurdu.
  • black mamba  (09.05.19 12:40:11)
yanlış değil o da doğru. bunun tek bir doğrusu yok ki. I am afraid of dying de dersin, I am afraid to die da. I am happy to see you da dersin I am happy about seeing you da.

to kullandığında sonraki fiilin sonuna ing gelmiyor bilmen gereken önemli bir nokta burası. bu kurallar derslerde nasıl anlatılıyor bilmediğim için bir öğretmenden öğrenmen daha doğru olabilir.
  • bohr atom modeli  (09.05.19 12:50:48)
bugün edatlarla kullanılan sıfatları öğreniyorum. bazı sıfatlar bazı edatlarla kullanılması gerekiyormuş. mesela enthusiastic about. örnek cümlelere bakınca "he was enthusiastic about going to spain" diye bir cümle görebiliyorum. buraya kadar tamam. o zaman "enhtusiastic to go to spain" de desek doğru mu olur? doğru olursa o sıfatları kullanırken kalıplaşmış edatları kullanmak zorunda değil miyiz?

  • black mamba  (09.05.19 12:58:17)
enthusiastic to go diyebilirsin. tamamen tercih meselesi.

sana bir sır vereyim, kullanımından emin olmadığın bir kalıp varsa tırnak içinde kurduğun cümleyi yazıp google'da arat. bariz yanlış bir şeyse sonuç çıkmayacaktır. kullanılan bir şeyse ingilizce sitelerde falan kullanılmıştır zaten :)
  • bohr atom modeli  (09.05.19 13:01:25 ~ 13:03:31)
çok teşekkürler ^^

  • black mamba  (09.05.19 13:47:37)