[]

çok mutsuzum

bir türlü bunun içinden çıkamıyorum. geçmiş hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, karşılaştığım peşpeşe kötülükler yaşama sevincimi silip attı. daha önce psikolog/psikiyatriste de gittim, antidepresan da kullandım. onda da şansım yaver gitmedi. gerçekten sizi anlayabilecek bir terapist bulmak çok zor ve yeni bir hayal kırıklığıyla başa çıkacak gücüm olmadığından yeni bir arayışa da girmek istemiyorum. bunlar dışında ne yapabilirim?
 
bana göre mutluluğun birinci şartı, mutlu olmak için başka birilerine/başka bir şeylere ihtiyaç duymamak. kendinizle barışık olmanız, kendinizi sevmeniz lazım önce. bunun içinde geçmişin geçmişte kaldığını, şu ana ve geleceğe odaklanmanız gerektiğini anlamanız lazım. duygularınızı bir kenara bırakarak şu şekilde düşünmeniz lazım "geçmişteki olaylar yüzünden bugün mutsuzum, yarın da "dün geçmişi düşünerek mutsuzdum, hata yapmışım" diye düşüneceğim, ama bu düşünce topluluğu bir kısır döngü oluşturuyor. bu durumda geçmişe takılı kalmak yanlış".

tek başınıza problemlerinizi çözemeyeceğinizi düşünüyorsanız da kesinlikle profesyonel destek alın. ama şunu da unutmayın, hiç bir psikolog/psikiyatrist veya ilaç sizi bir anda çok mutlu yapmayacak. iyileşmek bir süreç, bir anda iyileşmeyi bekleyip bu sağlanmadığında hayal kırıklığı yaşamayın.
  • shadowfollower  (09.05.19 10:06:32) 
Çok da takılmamak gerek aslında böyle şeylere. Önüne bakman gerekir yoksa @shadow un dediği gibi geçmişte takılı kaldıkça anı daha fazla kaçırırsın. Elinde topu topu 1 tane hayat var onu da geçmişe takılı kalmayla, depresiflik ile ziyan etme. Sevgi kelebeği olman gerekmiyor, sadece bazı şeyleri geride bırakıp ileriye bakmasını öğren.


  • j r r tolkien hayrani  (09.05.19 12:11:27) 
Hayat devam ediyor diye düşünmek zorundasın. İnsanın geride bırakabildiği en büyük acı belki ölüm, ama ona bile hayatım devam etmek zorunda diyerek alışılıyor. Madem devam ediyor, bunu eziyete çevirmenin bir anlamı yok. Uzman yardımı almadan atlatılamayacak büyük travmalar yaşanmadığı sürece mutluluğun bir seçim olduğuna inanıyorum ben. Geçmişini tamamen silip atmanı beklemiyor kimse senden ancak geçmişte yaşadığın olaylara bakış açını değiştirebilirsin. Mutsuzluk biraz baktığın açıyla alakalı çünkü.


  • aquarium  (09.05.19 13:05:43) 
merhaba. benzer düşüncelere sahibim.
sana bişey dicem. bu hayal kırıklıklarından önce mutluydun dimi. birileri hayatına girdi çıktı. içinde boşluk oluştu. yaşın ilerlei. geride kalmışlık hissi. özgüvensizlikler vs. vs.

sen hayatına giren ve senin hakkında yargılara varan insanların düşünceleri değilsin. sen sensin işte. seni olduğun gibi kabuleden birsürü insan var çevrende. ve olması gereken de bu. etmeyenler sorunlu sen değil. önce kendini sevme kendine inanma vs. bu yüzden söyleniyor. yoksa başkalarına göre yaşamış olursun.

bunları düşününe boğulursun sadece. sen kimsin ya? önce kendini bulman lazım.
hiç hayatında yaşamak isteyip yaşayamadığın şeyler olmadı mı? ya şuna sahip olmak isterdim, şunu öğrenmek isterdim, şunu konuşabilmek isterdim vs. dediğin bişeyler olmadı mı? kendi yolunu bul orda yürü biraz. o yolda karşılaştığın şeyler sana daha çok yarayacak. zaten o yoldaysan denemekten başka çaren yok ki.

güçlü ol, yani kendine bak, spor yap, zekanı arttır kitap oku, seni kabullenen insanlarla bir süre beraber geçir, küçük değişiklikler yap, internette çok zaman harcama ve çok masturbasyon yapma. bunlar da psikolojiyi bozuyor...

mesela ben transistörlerle saat yapıp nasıl çalıştığını görmeyi çok isterdim. bide yamaç paraşütü yapmayı.
  • ipmus90  (09.05.19 16:02:11 ~ 16:04:05) 
  • for day to break  (09.05.19 16:34:11) 
klasik olacak ama mutsuzluğunun kaynağını bulmalısın. bu iş olabilir, para olabilir, sevgilin yada flörtün olabilir. büyük umutlar beslememelisin. umut içinde olsun ama beklentide olma. ben de bahsettiğin şeyleri yaşadım. beni mutsuz eden şeyleri ve düşünceleri hayatımdan çıkardım. şimdi biraz daha mutluyum. kimseye eyvallahım yok. doğru zamanın gelmesini bekliyorum.


  • false pretension  (09.05.19 18:22:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.