[]

[Nasıl] DSL kaplosunu CAT5e'ye çevireceğim

Selamlar.

Soru şu: Duvarda 2'li telefon girişi olan priz var, modem ise ethernet kablosuyla çalışıyor. Bu prizin soketini ethernete çevirmem lazım, nasıl çevireceğim ?Hikayesi de:

Annemin oturduğu evde, telefon bağlantısı duvardaki prizlerle sağlanıyor. İnternet altyapısınıda telefon v.s dahil tamamını fiber kablolarla kurmuşlar bu bölgede o yüzden biz eve taşındığımızda telefon bağlatmak için türk telekom(tt) gelip önce bi' modem kurmuş sonra telefonu o modeme bağlamış(ben bu kısımlarda evde yokum)

Bizim duvarlardaki prizlerde bu normal telefon hattı prizlerinden yanyana 2 tane telefon bağlantı soketi var. dsl diyorlar sanırım adına.

Sonra internette bağlantı hatası v.s olunca, türk telekom teknik servise başvurulmuş ekipler gelip modem bozuk diye modemi değiştirmişler. Yeni Modemi de yatak odasına kurmuşlar. Şimdi ben eve gelip bunu farkettim millet maymuna dönüşmesin diye modemi oradan alayım diyorum, çiftli dsl prizinden de sadece salonda var modemi söktüm tam oraya takacaktım ki sürpriz. Ethernet kablosu bizim prize girmiyor. Ama aynı kabloyu yatak odasının prizinden çıkartmıştım. Annemi aradım prizi değiştiren kişiyi yarın çağıralım da salondakini de değiştirsin dedim ''kimse birşeyi değiştirmedi oğlum'' dedi. Öyle olunca baktım prize hakikaten soketin birisi farklı diğeri farklı. Büyük ihtimalle türk telekom ekibi modemi kurarken soketin birisini değiştirmişler.

Şöyle bi' kurcaladım soketi çıkartmayı başardım ama 5-6 renki kablo var ve vida filan yok, şimdi bunları asılıp çıkartırsam geri takabilir miyim takamazmıyım bilemedim. Kablolar, priz ben ve bilgisayar yere oturduk birbirimize bakıyoruz.

Nasıl değişir bu soket ? Türk telekomun taktığı soketi söküp, salondaki prizdeki soketi de sökeceğim türk telekomunkini oraya takacağım.

Hadi yapalım.

 
modemin markası modeli ne? ya da arkasının fotoğrafını atsana. şu dediğin "modemin ethernet kablosu ile çalışması" hadisesi bana çok tuhaf geldi. hiç olası değil.


  • alperz  (06.05.19 21:18:16) 
Evde fiberoptik baglanti mi var?


  • alperz  (07.05.19 09:39:05) 
www.hepsiburada.com

sunun gibi seyler var.
  • alperz  (07.05.19 09:42:58) 
5-6 kablo dediğin rj-45 soketinin dişi tarafı, onu asılıp sökersen "kepkep" denilen aparatla tekrar çakman lazım. Anlattığından anladığım kadarıyla sizin eve ufak bir switch koymuşlar, modem değil zira modem olsa telefon hattından baglantı alması gerekli. En kolay yöntem duvardan çıkan rj-45 çıkşını 10-15 metrelik (artık duruma göre) ethrenet kablosuyla sıva üstü şekilde uzatman


  • mirty  (07.05.19 10:11:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.