Yazılım Öğrenme

Arkadaşlar selam,

37 yaşında bir mühendis için yazılım öğrenip iş bakmak gerçekçi geliyor mu size? Yıllarca üretim verimliliğinde çalışıp çalıştığı firma kapandığı için işsiz kalan ve iş ilanlarına baktığında kendi alanıyla ilgili hiçbir şey bulamayan biri olarak soruyorum.

Şöyle bir 6-7 ay kadar bu konu üzerine adamakıllı çalışıp başka iş fırsatları kovalayabilir miyim? Mesela "Scrum Master" veya "Agile Coach" gibi pozisyonlar var hem verimlilik hem de yazılım bilen birini arıyorlar.

Konuyla ilgili bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum. Eğer absürd buluyorsanız da lütfen çekinmeyin.

Şimdiden teşekkürler.

hocam açık olmak gerekirse çok gerçekçi gelmiyor ama hiç bir şeye olmaz olmaz dememek lazım.

Sadece o yaşta junior olarak yazılıma başlamak size zor gelir. Yani 25-26 yaşlarında senior olmuş birisinin yanında çalışmak olsun, junior maaşı olsun vsvs bunlar zor dönemler olacaktır diye tahmin ediyorum.

Scrum master veya agile coach olmak için de teknik terimlere bolca hakim olmak gerekiyor. Sektörün içinde olmadığınız için bir çok terimi, kütüphaneyi, tool'u bilmediğinizi varsayıyorum.

Bu durumda orta ölçekli yerlerde proje yöneticisi ya da iş analisti olma şansınız daha fazla olabilir yazılımcı olmaktansa.
  • ayin yazari  (06.05.19 22:07:46)
hevesinizi kırmak istemem ancak biraz büyük bir yaş 37. Şirketler şöyle düşünüyor genelde: 37 yaşındaki birini junior olarak işe alırsam kendinden 10 yaş küçük birinden emir almak istemez, söylediklerini yapmaz. Nispeten doğru da bir düşünce tarzı. Yine de kurumsal yerlerdense start-up tarzı şirketlerde iş bulma şansınız olabilir.

Yazılım öğrenmeye hevesliyseniz bence mobil yazılım öğrenin. En azından kendi projeleriniz olur ya da freelance işler olur daha rahat adapte olabilirsiniz.
  • ciagra  (06.05.19 22:30:04)
başka bir ülkede belki evet jr falan bi yerden ama burada zor. hele scrum master falan 6 aylık işler değil.

  • Efoody  (07.05.19 12:47:18)
(bkz: Tolstoy'un bisikleti)

hiçbir şey için geç değil hocam, 6 ay olmasın 3 yıl olsun. 40 yaşında düzgün bir iş bulursunuz. ama şimdi vazgeçerseniz 40 yaşına geldiğinizde de aynı pozisyonda olacaksınız
  • bidakikanizialicam  (07.05.19 13:46:25)
Türkiye'de yetenekli kimsenin kalmadığı bir sektörde eğer kod yazmayı severseniz ve yeteneğiniz de varsa yaş (sadece 30+ olmayı kastetmiyorum) pek önemli değil. Türkiye'de çalıştığım şirketlerin hiçbirinin kriterlerini (eğitim, yaş vs.) karşılamıyordum ama 'seve seve' aldılar. Asıl mesele şirketlere işi bildiğinizi göstermekte. Bence 6-7 ayda ancak bu işi yapmayı isteyip istemediğini anlarsınız.

Diğer arkadaşların değindiği noktalara da katılıyorum. 20-25 yaşında birinden iş öğrenmek sizi rahatsız eder mi?

Türkiye'de scrum master, agile coach diye gezinenlerin dünyadan haberleri yok. İnsan ilişkilerinde iyiyseniz, ağzınız güzel laf yapıyorsa deneyebilirsiniz. İşin teknik kısmını kendileri de bilmiyor zaten. Glassdoor'da scrum master/agile coach pozisyonu bulunan Avrupa'daki şirketlere (Spotify mesela) yazılan yorumlara bakın, o yorumları 10 ile çarpın, seviyeyi az çok anlamış olursunuz :)
  • bruce mclaren  (07.05.19 14:54:41)