Şarabı havalandırmak?

Daha önce direkt şişeden bardağa döküp tattığım için çok kötü gelmişti tadı sirke gibi. Şimdi mesela karadut vişne gibi meyve şarabı alındığında mantarı açıp bardağa döktükten sonra o bardaktaki şarabın 30 dakika hiç içilmeden öyle beklemesi mi gerekiyor? Ayrıca mantarı açtıktan sonra geri şişeye tıkıldığında 2.gün şaraplar sirkeye mi dönüşüyor? Sonuçta 750 ml şarabı tek başına tüketmek bünyeyi dağıtmaz mı votka gibi? Yoksa 2 biraya eşit mi etkisi?

illa tamamını içmek zorunda değilsiniz içeceğiniz kadarını da havalandırabilirsiniz. yalnız havalandırmak için bardak değil de yüzey alanı geniş şarap karafı (www.google.com
veya benzer bir şey (tencere) kullanırsanız daha iyi olur.

alkol oranına bakarak kaç bira eder ölçebilirsiniz, yaklaşık bir 50cl (%5 alkol oranı) bira ile karşılaştırdığınızda muhtemelen aldığınız şarabın da alkol oranı %10-15 arası olsa 3-4 bira olmuş oluyor. tabii içki tür farkından dolayı bünyeye etkisi farklı da olabilir.
  • ocanal  (05.05.19 18:54:06 ~ 18:54:35)
Mayayı uyandırmak için bir havalandırma olayı vardır ama o apayrı bir şey. Senin söylediğini ilk kez duydum. Bardağı hani bir çalkalıyoruz ya; O yetmiyor muymuş?
İkinci soruna gelince, hani litrelik kolayı kapatıp dolaba koyup ertesi güne de bırakabiliyorsun da bırakmasan daha iyi ya, işte onun gibi bir şey.
Mantarı kapatıp şişeyi buzdolabına yatık (mantar seviye altında kalacak şekilde) koymanda fayda var.
  • Mirket  (05.05.19 19:00:32)
ben şarabı açıp şişesinde 20dk dinlendiriyorum birikmiş fazla alkol ucup gidiyor daha aromatik bir tad kalıyor.

  • dedim dedim de kime dedim  (05.05.19 19:02:38)
kırmızı şarapların aromasını artırmak için ağzı geniş kadehlere veya şarap sürehilerine koyarlar. sürahide yarım saat beklettikten sonra servis edilir. bu sırada geniş sıvı yüzeyi havadaki oksijenle oksidasyona kolaylık sağlar.

  • sttc  (05.05.19 19:53:28 ~ 19:53:59)
Tadı kötü olan sarap, muhtemelen kotu bir saraptir ya da sizin damak tadiniza hic uymayan yanlis bir saraptir.

Meyve sarabini dekante etmenin bir manasi bence yok. Bunlar genelde cok genc saraplar. Ikincisi, tortu ve şarap taşı nedeniyle ekşi tatları barındaracak şarap, bütün maskelerinden arınsın ve kendi tadını havalandırma işleminin de yardımıyla bulabilsin diye yapilir dediginiz islem ama sizin meyve sarabi dediginiz sey zaten maskeli, ekstra sekerli. Bio cidre icseniz de ayni gerci. Bunlar taze ve havalandirilmasi sart olmayan basit saraplar.

2. gün sarap sirkeye donmez. Agzini sikica kapattiginizda 2-3 gun asiri tat kaybina ugramadan buzdolabinda durabilirler. Kirmizi ise, dolaptan ciktiktan sonra oda sicakliginda biraz tutup icmek lazim. Eger saraplar dekante edildiyse isiniz zor. O durumda tat kaybi cok buyuk oluyor. Ayrica, sarap asla tencerede dekante ya da karafe edilmez. Her sarap da ayni karaf ile havalandirilmaz ya zaten...

Ne ictiginize bagli... %8 alkol orani olan, genc bir Riesling akip gider; biradan biraz daha fazla etkilidir, ama kimseyi yerlerde süründürmez. Agir alkollu, fici gormus ve bol kukurtlü &16 alkollu Chardonnay ertesi gun guzelce basinizi agritir.
  • buf-e kür  (05.05.19 20:18:14 ~ 20:21:54)