[]

Gerçek Kişi Elektronik Fatura

Elektronik Faturam Tc kimlik üzerine kayıtlı fakat karşı taraf ısrarla Vergi numarasına fatura kesmek istiyor. Yani Tc kimlik üzerinenden işlem yapmıyor. Burada fatura gib düşmeyecek fakat faturayı alıp yine kullanabilir miyim?
 
aynı zamanda vkn vardır sanıyorum fatura gib e düşmesi gerekir aslında.


  • rurouni  (03.05.19 12:55:00) 
bence de vergi numarası ile kesse bile gib sistemine düşmesi lazım.

ama ben karşı tarafın bu inadına anlam veremedim.
  • kibritsuyu  (03.05.19 14:52:08) 
maalesef vergi numarasına kesilenler efatura olmuyor earsiv oluyor

burada sisteme düşmediği için bende muallakta kaldım

gib sordum bakalım ne cevap verecekler

@kibritsuyu amazon türkiye vergi numarası girdiriyor sistemi tc girdirmiyor güncelletmiyor sadece vergi numarası olur diyor
  • sivrisinek  (03.05.19 16:24:59 ~ 16:26:15) 
bu işte bi saçmalık var. biri bir yerde yanlış yapıyor.

e-fatura mükellefi e-fatura mükellefine e-arşiv kesemez ki. amazon türkiye'nin sistemi diye bir şey de olmamalı. adam türkiye'de e-fatura mükellefi ise her türlü tc kimliğe de kesebilmeli.
  • kibritsuyu  (03.05.19 16:47:35) 
Aynı şekilde anlatamadım. Herkes kafasına göre takılıyor zaten bizim takip sistemimizde.

Vergi dairesinden gelen cevapta tam olarak düşündüğüm gibi oldu.

"
Sayın ilgili,
Vergi Usul Kanununun kağıt fatura nizamına ilişkin usul ve esasları e-fatura içinde geçerlidir. Mevzuatsal yükümlülükler e-fatura içinde geçerlidir ve mükellefin sorumluluğundadır.

Bildiğiniz üzere e-faturada esas kayıtlı kullanıcıdan kayıtlı kullanıcıya fatura gönderim alımıdır.

Vergi dairesinde gerçek kişi olarak kayıtlı olduğunuz ve E-faturada da gerçek kişi olarak kayıtlı olduğunuz için karşı firma VKN nuza fatura düzenleyemez. Kayıtlı olduğunuz TCKN ya faturanızı düzenlemek zorundadır. VKN nuza düzenlenen fatura geçerli bir fatura olmayacak ve bu ileride bir incelemeye girmeniz durumunda sorun yaşamanıza neden olabilecektir.""Açmış olduğunuz destek talebinizi okuduğumda, vergi kimlik bilgilerinizi güncelleyip yenine TC numaranızı girmek istediğinizi anladım.

Şahıs Şirketleri için T.C. Kimlik Numarası vergi numarası yerine geçmektedir ancak Amazon’da kayıt olurken vergi numarası kısmına, vergi levhanızda yazan numarayı girmeniz gerekmektedir. Bu durumda vergi numarası yerine T.C. Kimlik numarası kabul edilmeyecektir. "
  • sivrisinek  (03.05.19 17:27:41) 
"Amazon’da kayıt olurken vergi numarası kısmına, vergi levhanızda yazan numarayı girmeniz gerekmektedir"

şahıs işletmelerinin vergi levhasında hem vergi numarası, hem tc kimlik numarası yazar.

amazon türkiye anlamsız bir inat peşinde ve başınıza iş açtıracak.

işte o yüzden her "e-faturaya geçeyim mi" sorusuna "zorunlu değilseniz dertsiz başınıza dert almayın" diye cevap yazıyorum burada.
  • kibritsuyu  (03.05.19 18:16:45) 
Elektronik fatura benim için güzel bir olay şimdiden çok faydasını gördüm fakat işte bu tür firmaların neden böyle yaptığını anlamak güç,

" Bu satıcılarımıza bilgilendirmemiz şu şekilde oldu. Onlara, muhasebecileri ile bu konuyu görüşmelerini ve muhasebecilerinin bu konuda bir düzenleme yapabilceklerini bildirdik. Bu sayede, bu problemin önüne geçmiş oldular. Bundan dolayı size de aynı öneride bulunmamız gerekiyor çünkü sürecimiz şu an için bu şekilde işlemektedir. "

Muhasebeci ne yapabilecekse elektronik faturaya
bir çözüm olsa zaten vergi dairesi bildirirdi.
  • sivrisinek  (03.05.19 18:39:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.