[]

oks ekinin anlamı nedir

merhaba arkadaşlar,
bazı kelimelerde kullanılan -ox(-oks) ekinin yabancı dilde (ingilizce veya latince vs. ) herhangi bir anlamı var mıdır? Örneğin detoks kelimesinde de kullanılıyor, araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla ossifikasyon anlamına geliyormuş. Sormak istediğim soru şu, bu ekin kesin olarak ossifikasyon ya da benzeri kavramsal bir anlamı var mıdır? var ise buna ulaşabileceğim, makale vb. bir kaynak bulabilir miyim ? 
Detoks’un yapısı det-oks değil, de-toks şeklinde. Toksinlerden arınma anlamında.


  • microfiction  (01.05.19 03:39:01) 
ya da mesela ekinoks'taki eki(equi) eşit demek. noks da gece demek. yine tutmadı yani. kelime örneği ver tartışalım. başka ne kelime var?


  • alperz  (01.05.19 08:13:44) 
Box da mesela kemiklere kemiklere calis anlaminda b-ox seklinde turetilmemis. Cunku ne Ingilizce'de ne Latince'de -ox son eki yok. Aklima gelen en yakin Ingilizce'de -oxy var oksijenle ilgili, Latince'de -ax var o da fiilleri sifatlastiriyor.


  • dunal  (01.05.19 11:01:04) 
ingilizce üzerine epey şey okudum denebilir ama -ox ekine hiç denk gelmedim.


  • reavelyn  (01.05.19 13:49:46) 
ekin olup olmadığını bilmiyordum, öğrenmek için sordum. cevaplarınız için teşekkürler.


  • Sosyal teokrat  (01.05.19 14:41:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.