Atatürk Havalimanı bir gün geri döner mi?

Sırf ismi yüzünden 3.nün yapılıp burasının halka kapatıldığını düşünüyorum fakat elbet bir gün doğanın kanunu gereği güç dengesi de değişecek, o günler geldiğinde tıpkı parlementer sisteminin geri geleceği gibi, gerek konumu gerek ismi dolayısıyla önem taşıyan ve şimdilik sadece siyasi kişilere açık tutulan bu havalimanının tekrardan 1.havalimanı olma ihtimali var mı? Tekrardan taşınma durumları, uluslararası kodların değişimi vb ne kadar imkansız olabilir ki?

ismi ile alakasi yok kapanmasinin tabii ki. 3. havalimani'ni yapacak olan gruba taahhut ettiler ataturk havalimani'nin tarifeli ucuslara kapatilacagini. o yuzden kapattilar. bana sorarsaniz dunyanin en sacma seyi. hali hazirda gayet de kullanisli ve yurutulebilir durumdaydi. ama geri getiremezler. eger hukumet vs. degisir de yeniden ucusa acarlarsa dahi, 3. havalimaninin isletmecileri hayvan gibi tazminat davalari acarlar.

  • dilemma of subscribtionability  (29.04.19 03:02:51)
Dönmez çok büyük rant var orada yarısı millet bahçesi diğer yarısı konut yapılıp peşkeş çekilecek devletin zararı belki milyarlarca TL olacak ama yandaşlar zengin edilecek bunun karşılığı

  • ZetaStar1903  (29.04.19 04:00:06)
ismi yuzunden havalimani mi kapatilir allasen? direk ismini degistirir olur biterdi.

havacilik sektoru cok hizli buyuyor. Ataturk Havalimani yer olarak zaten son 5 senedir inanilmaz yetersizdi. sehrin ortasinda kaldigi icin de buyutmek soz konusu degil. bu yuzden degil hukumet degisse, ulke tersine bile donse geri donus olmaz. geri donmek icin mantikli hic bir sebep yok. Sabiha Gökçen bile artik yetmedigi icin senelerdir 2. pist calismasi yapiliyor, 2 sene daha surer heralde. Zamaninda kim gelir buraya, dagin basinda diyorduk.

Bu arada AHL siyasi kisilere acik degil. tum tarifesiz ve kargo seferlerine acik sadece.
  • a340  (29.04.19 07:30:11)
bence döner. istanbul 3 havalimanını rahat kaldırabilecek durumda.

tamamen gereksiz bir yatırımla üçüncü havalimanı yapıldı, ama orta vadede o da yetmeyecek. şimdiden belli hatlarda talep düştü, insanlar diğer araçlara yöneldi haklı olarak.

havalimanı yıkılır mı lan? bu ne zenginlik amk...
  • babilbaligi  (29.04.19 11:41:24)
@babilbaligi, sehir 3 havalimanini kaldirir da ayni sehirde 3 ayri lokasyondan operasyonu nasil yoneteceksin? bazen teknik icin ihtiyac duyulan malzemeyi bile sabiha gökçen'den getirtmek icin 40 takla atiliyor. hangi ucucu personeli nasil koordine edeceksin? bugun sabiha'dan, yarin ataturk'ten, sonraki gun iga'dan uc mu diyeceksin insanlara? bu insanlar istanbulun neresinde yasayacak? yollarda kac saat gecirecek? memur ve vadiyali calisan personeli servisle tasimak icin senede kac milyon tl harcaycaksin? yeni istihdam zorunlulugundan dolayi yillik personel giderlerin % kac artacak? bu giderleri bilet fiyatlarina nasil yansitacaksin? doluluk oranini nasil koruyacaksin? karliligi nasil devam ettireceksin? nasil buyuyeceksin?

  • a340  (29.04.19 11:55:36)
o iş bitti.oraya millet bahçesi vs. yapıldığı an geri dönüş olmaz. başka yere yapıp ataturk ismini verebilirler veya yeni havalimanına istanbul ismi yerine atatürk ismini verebilirler orası ayrı.

  • Neill  (29.04.19 11:57:54)
@a340: gayet basit; Sabiha gökçen'den pegasus, Atatürk'den anadolu jet ve atlasglobal, iga'dan da thy uçar, olur biter.

şu anki durumdan pek bir farkı kalmaz. bağlantı uçuşları biraz eziyet olur, bağlantı yolcusu da biletini ona göre alır.
  • babilbaligi  (29.04.19 12:09:26)
@babilbaligi, yenisinin isletmecisi iga, saw'in isletmecisi malezyalilar. milyarlarca lira para harcadilar. havalimanini beton yigini olarak gormekten vazgecin. isletme maliyetlerinden haberiniz var mi? adamlara buradan bundan sonra sadece thy, buradan da sadece pgs ucacak diyebiliyorsan ve kabul ettirebiliyorsan eyvallah. bu sekilde tekellesmenin onunu acip, rekabeti sifira cektikten sonra ankara biletleri 120 liraydi neden simdi 1500 lira diyemez kimse. ee vatandas olarak bize ne faydasi kaldi bu onerinin? zaten mumkun olsaydi her havayoluna kendi havalimanini yap derlerdi.

  • a340  (29.04.19 12:19:39)
dönemez. ahl'den şu an itibariyle kalkan uçuşlar ile yeni havalimanı uçuşları çakışıyor ve ahl'den uçak kalkarken yenisinde uçuşlar duruyor. bu nedenle de ahl'deki genel havacılık bölümünü de deniz tarafına taşıyıp e5'e dikey gelen pisti kapatmak istiyorlar. muhtemelen 2-3 seneye de tamamını kapatacaklar. bir de bölge çok büyük ve deli bir rant var.

  • kafa koparan manyak  (29.04.19 13:03:33)