[]

Meslek edindirme açısından avantajlı üni bölümleri

Kardeşim seneye üniversite sınavlarına girecek mf alanında okuyor. Ben de seneler önce girdiğim için şu an piyasa nasıl puanlar ne alemde yeni açılan bölümler neler vs pek bilgim yok. Eşit ağırlıkçıydım mf’deki bölümler hakkında da çok fikrim yok...günümüz için mf puanıyla alan bölümlerden hangileri seçilebilir? Mesela beslenme ve diyetetik nasıl bir bölüm mezunları kolay iş buluyor mu vs...bilginiz varsa sayısal ile alan bölümler hakkında eksi artı yönlerini yazar mısınız
 
Tıp hariç sanmıyorum. Kuzenim 2 sene önce diyetislenlikten mezun oldu, 3-4 ay çalışabildi sadece, 2 yılın 20 ayı işsizdi yani. Sevdiği veya seveceği bölümü seçsin.


 • diffarentiationation  (28.04.19 23:54:54) 
Beslenme ve diyetetik artık işsiz mezun eden bir bölüm. insanlarda para mı var ki diyetisyene gitsin. Devlette kadro mu var ki atama olsun..

MF'de bence en sağlam bölümler diş hekimliği, eczacılık, tıp ve yazılım mühendisliği. Tıp, diş ve eczacılığa ihtiyaç bitmez. Yazılımda yeteneğe bağlı olarak büyük gelirler getirebilir. Bir de bölümle birlikte üniversitede önemli. %100 ingilizce eğitim almalı.
 • horowitz  (29.04.19 00:17:40) 
Kolay iş bulabilen bölüm diye bir şey yok. Dört beş yıla tıp mezunlarının bile fazlalık vereceğini sağlık bakanı açıklamıştı. Youtube'da Nur Erdem Özeren'in videolarını izlesin kardeşiniz. Aradığınız yanıtı orada mükemmel biçimde bulacaksınız. Bu isim ve Erhan Erkut'un konuşmalarını şiddetle tavsiye ederim.


 • microfiction  (29.04.19 00:23:35) 
hukuk da fena sayılmaz ama girişimci ve çevresi olması lazım .


 • problem34  (29.04.19 00:33:35) 
Ya şunu anlamıyorum. Çocuğun yeteneklerini, neye ilgisi olduğunu, neyi iyi yapabildiğini ve yapmak istediğini bilmeden insanlar hukuk, tıp vb. tavsiyesinde bulunuyor. Böyle meslek seçilmez. O çocuk bir ömür boyu o işi yapacak. Ya da pişman olup yeniden üniversite sınavına girecek. İş garantili ya da iş bulması imkansız bölüm diye bir şey yok. Dediğim videoları izlerseniz çok daha iyi anlayacaksınız. Ben ne kadar burada ikinci ağızdan özet geçmeye çalışsam beyhude.


 • microfiction  (29.04.19 01:06:06) 
diş, eczacılık ve tıpta mezun olana kadar ihtiyaç fazlası çok artmış olacak. toplum gözünde toplum eskide kaldığı için işsiz kalması imkansız bir bölümden işsiz ya da çok düşük maaşla mezun olacağı için çok büyük bir uçurum yaşayacak. büyük depresyon olacak. ha derse ki ben almanyaya amerikaya ingiltereye giderim doktor olup o zaman okey. ama bunlar çok zor işler.

onun dışında şimdi kardeşin düzeyi de önemli. çok iyi öğrenciyse girsin elektrik-elektronik, makine, bilgisayar gibi bir bölüme, her türlü yol alır. değilse valla ben de bilmiyorum.
 • inekadam  (29.04.19 01:14:41) 
diş hekimleri ve eczacılar bile işsiz. tıp hariç sağlık bölümü okunmaz bu saatten sonra. hele de 5-6 yıl sonrasını düşünemiyorum. ikinci meslek olarak ne yapabilirim diye kafa yoruyorum, 5-10 yıl sonra mesleğimi yaparak geçimimi sağlayabileceğimi düşünmüyorum.

*diş hekimi
 • angina pektoris  (29.04.19 01:49:02 ~ 01:53:01) 
lutfen bilgisayar/yazilim filan yazmayin.

butun meslekler icin degismez gercek: arz/talep.

yazilim urunlerinin hepsi ithal edilebiliyor. eksisozluk cinli bir firmanin, cinli calisanlari tarafindan gelistirilmis olabilirdi. elektronik/makina icin de bu gecerli. sen makina uretmek icin makina muhendisligi okursun; ama musteri gider çin'den satın alır.

ama tip/hukuk mezunlarinda boyle bir sey yok. kimse cinden avukat/doktor getiremez. tabi arz cok fazla olursa, bunlar da issiz kalabilir.

mesela disciler devlete atanmak icin yillardir kadro bekliyorlar.
 • cay sigara  (29.04.19 07:58:26) 
Seneler önce bir büyüğüm bana "imzanın değer olduğu bir mesleğin olsun" demişti. İmzanın değer olması ne demek; işletme okuduysan en azından muhasebeci/mali müşavir olacaksın ki imzanı alabilmek için para versinler. İnşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, mimarlık, eczacılık, tıp, hukuk... bunların hepsi mesleki sertifikası olan bölümler.


 • SiyamkedisiZorro  (29.04.19 08:49:16) 
fen bölümlerinde hangi bölümde okursa okusun, çok fark etmez. iyi düzeyde yabancı dil bilip kendini geliştirirse işsiz kalmaz. tersi durumda her bölümde işsiz kalabilir.


 • babilbaligi  (29.04.19 10:04:05) 
@problem34 ben avukatım ama bu mesleğin içinde biri olarak ve kardeşimin nasıl biri olduğunu bilerek bu mesleği iyi icra edebileceğini sanmıyorum, kaldı ki merakı da çok yok...


 • burdasorularibensorarim  (29.04.19 10:16:14) 
@microfiction tabi ki bu soruyu insanların sadece fikir vermesi açısından sordum. kardeşimin şu an belli bir hedefi yok, kafası hayli karışmış durumda, yeteneği olan alanla ilgili de (resim, ingilizce) bölüm okumak istemediğini belirtti. ben de bu belirsizlikten kurtulmak ve kardeşimin kafasında da bir şeyler şekillendirmek için en azından oturup değerlendirmemiz açısından sizlerin öneride bulunmanızı istedim.


 • burdasorularibensorarim  (29.04.19 10:20:44 ~ 10:23:30) 
geçen yıl üniversiteye yerleşmiş biri olarak ben de öyleydim, aklımda fazla bi şey yoktu. ne okusam içimi açacak gibi değildi. bu çok normal, zaten şu an şunu okumak istiyorum diyenler de asla o bölümün ne olduğunu bilemezler, öyle diyip de uniye gelen ve şu an pişman olan arkadaşlarım var.

avantajlı bölüm diye bi şey yok, eskiden varmış, çünkü eskiden uni sayısı azmış. şu an iyi bir uni ye girse, mesela odtü de sosyoloji okuyup da şu an çok güzel şirketlerde çalışan mezunlar biliyorum. yani demem o ki, iyi bir okul iyi şeylerin de kapısını açıyor. sivas'ta en ala mühendislik bölümü okumak yerine odtü'de sosyoloji okumayı tercih ederim şahsen. cunku bu tip okullar is dünyası ile iç içe olduğu ve mezun olunca direkt odtü etiketi verdiği için çok değerli.
 • mehmed resad  (29.04.19 10:26:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.