merhaba tamamen sifirdan, yeni dogmus bir bebegin ogrenecegi gibi

almanca ogrenmeye baslayacagim. gercekten sayilari bile bilmiyorum, almanca'ya dair tek kelime bilmiyorum. o kadar yabanciyim. sizce nasil bir yol izleyerek calismaya baslamaliyim? neler yapmaliyim? ingilizcem var, benzerler mi ogrenme kolayligi acisindan? tuuuum onerilerinizi heyecanla ve korkuyla bekliyorum ;(

ayrica almanca bilen duyuru sakinlerine ozelden yazmak isterim :(

  • pelovann  (28.04.19 18:33:36)
öncelikle sakin ol, yeni doğmuş alman bebekler dahi dünyaya geldiklerinde almanca sayı saymayı bilmiyorlardı. hiç bilmiyor olmaya neden bu kadar takıldın anlamadım, hangimiz dil öğrenmeye B2 seviyesinden başlıyoruz ki? ayrıca ingilizcen olması önemli bir avantaj evet. almanca, ingilizceden daha zor bir dil ama çokça benzerlikleri var tabii. halihazırda yabancı dil biliyor olmanız (ve tabii ki bu dilin almancayla aynı aileden olması) güzel.

öğrenme konusunda bir şey öneremiyorum, herkesin tarzı farklı. ben gayet matematik çalışır gibi oturup gramer kitabından çalışıyorum. ismin halleri konusunda özellikle bu yaklaşımın faydasını gördüm. hoşuma da gidiyor zaten, sıkılmıyorum. çok ahkam kesecek durumda değilim açıkçası, ben de yeni başladım sayılır öğrenmeye. o açıdan bu konuda pek bi' şey söyleyemem.

sadece şundan emin olun: ingilizceyi iyi öğrenebildiyseniz, almancayı da iyi öğrenebilirsiniz. evet daha zor, evet farklı bir dil ama atla deve değil. ben artık beynim almadığı için kelimeleri ve artikelleri aklımda tutmakta çok zorlanıyorum, onu halledebilsem kimse tutamayacak. "kelimeleri artikelleriyle ezberleyin" diyorlar da aklıma girmiyor ki, istediğin kadar "das buch" diye öğren, bi' yerden sonra das uçuveriyor insanın aklından pii.
  • der meister  (28.04.19 19:04:46)
İngilizce bilmeniz avantaj, cümle yapısı benzer şekilde kuruluyor. Almancanın sinir bozucu yanı isimlerin başına gelen der,die ,das artikelleri. Bunları ezberlerken artikelleriyle ezberlemek gerek.

Almancayı doğuştan öğrenen biri olarak öğrenme tavsiyesi veremiyorum ama ben bile konuşmadıkça artikelleri unuttum. Okuma ve dinleme yaptıkça kulak aşinalığı ile çözebileceğinizi düşünüyorum.
  • glavina  (28.04.19 19:40:31)
peki cok tesekkur ederim cevaplariniz icin. onerebileceginiz kaynak var mi peki, nerden baslayayim nerelerden ilerleyeyim? kitap, youtube kanali, site vs her sey olur, dil hakkinda hicbir sey bilmedigim icin nereden baslayacagimi da kestiremiyorum. hic olmadi ingilizce gibi oturup alfabeden baslayayim diyorum.

  • pelovann  (28.04.19 23:16:33)