Border Collie Yavru Arıyorum

İlk kez köpek besleyeceğim.
Hazır ve nazırım.

Border collie dişi yavru arıyorum. En büyük hayallerimden biriydi border collie yavru köpek beslemek. Sakat bir köpek vs. düşündüm ama ilk olacak o yüzden gönlümce olsun istedim.

Özellikle ırk hayvan aranmasından her ne kadar haz etmesem de ona girmeden daha faydalı olacak bir cevap yazayım. Daha önceki duyurunuzu okudum. İlk olarak öğle arası köpeğe bakmaya gelirim durumu bir iki yapsanız bile bir süre sonra yalan olacak, bu konuda gerçekçi ve hemfikir olalım. İki; 9-17 arası iş, yetişkin bir köpek bu süreyi yalnız geçirebilir ama yavru birincisi evin anasını beller, ikincisi baya sıkılır, üçüncüsü büyük ihtimalle ağlar ve havlar. Bunun neticesinde de birincisi siz köpeğe lanet edecek noktaya gelebilirsiniz çünkü evde bi şeyler parçalanacak, 8 saat bir yavrunun çişini tutması mümkün değil bi yerlere işeyip sıçacak; ikincisi ciddi anlamda havlar ve ağlarsa komşularla papaz olacaksınız. Üç; hayvanı eğitmek için özellikle zaman ayırmanız ve bu konuda önce kendinizi eğitmeniz lazım, bunu ne derece yapabileceksiniz onu düşünmelisiniz. Dört; sürekli ama sürreekkkllii ilgisi sizde olan ve sizden de karşılık bekleyen bi bebek olacak, bu bir süre sonra sinir bozucu bir hal alabilir, daraltabilir.

Bunları söylüyorum çünkü şimdi fikrin heyecanıyla size her şey toz pembe, ayy bebiş köpeğim olacak çok tatlııaa modunda geliyor olabilir ama maalesef sahiplenmelerin sonu hatrı sayılır bir oranda kötü bitiyor. Bu yüzden hayvan bakımının tatlı taraflarına odaklanırken bir yandan da gerçekçi ve mantıklı bir şekilde düşünüp karar vermenizi öneririm. Bu konuda nihai kararı verirken ayaklarınız mutlaka yere basmalı.

Ha bütün zorlukları geçtim hala kararım kesin diyorsanız yine de ilk köpek deneyiminizi yavru değil yetişkin bir köpekle yapmanız uygun olur. Emin olun çok daha rahat bir süreç geçirirsiniz. Karakterini nispeten bilerek sahipleneceğiniz, bazı temel eğitimleri almış olan, evde daha uzun süre yalnız kalabilecek olan yetişkin bir köpeğe yavrudan çok daha rahat ayak uydurursunuz. Daha öncesinde bu konuda deneyimi olmamış birinin ısrarla yavru sahiplenmek istemesinin gereği yok. Yavruluk dediğiniz dönem zaten max 6 ay. Sizin sahipleneceğiniz köpeğin de en az 3 aylık olacağını düşünürsek aradaki 3 aylık dönem için o ısrara değmez.

Son olarak da yine de içime sinmemekle birlikte
www.petarkadas.com
sosyal.petlebi.com
  • buff  (27.04.19 20:29:15)
yani benim dışımda zaman zaman evde olacak başkaları olacak ve o olmadığında köpeği ofise götüreceğim :)

gönlüm olsun, keyifle ilk köpeğimi besleyim, tanıyim sevim, ileriki hayatımda özellikle sakat ve sokakta kalan hayvanlar için birşeyler yapmak istiyorum.

iş saatlerim de biraz farklı bazı günler gitmesem de oluyor.

teşekkürler linkler için
  • ipmus90  (27.04.19 22:38:23 ~ 22:51:31)