[]

Funda Esenç’in linç edilmesi doğru mu?

Sözlükte gündem olmuş. Önüne gelen hakaret ediyor. İnstagram hesabına da binlerce yorum yazmışlar..

eksisozluk.com


 
Dogru olmaması için bir sebep yok.


 • lion de la Turquie  (26.04.19 09:08:11) 
bence öncesini bilmediğimiz bir olay hakkında "peşin hükümlü" hareket etmek pek mantıklı değil. video sadece hakaretin olduğu yeri içeriyor ama o insan o raddaye nasıl geldi bilgimiz yok. neticede hakaret etmek başlı başına bir kabul edilemez bir durum ama bence olayın öncesini de görmek lazım. bir de yer hizmetleri görevlisi bence profesyonel değil, yolcunun üzerine yürümek yerine durumu amirine ve güvenliğe rapor etse bence daha etkili bir sonuç elde ederdi. neyse ki gidip yolcuya vurmadan geri döndü. bu sefer hakarete karşı darp gibi bir durum olurdu ki adli olarak çok boş bir dava olsada işinden olurdu.


 • helenart  (26.04.19 09:15:33) 
@lion de la Turquie Yaptığı kesinlikle çok ayıp ve cezasını çekmeli ancak buna yargı organları karar vermemeli mi sizce de? Bu şekilde linç edilmesi, ifşa edilmesi, hakaret edilmesi, fiziksel görüntüsü üzerinden bile laf edilmesi en az onun yaptığı kadar ayıp sanki.


 • blue serenity  (26.04.19 09:16:05) 
Kendisi de ayni sekilde o calisana hakaret edip milleti galeyana getirmeye calisiyordu. Bundan sonra sanirim empati yapmayi ögrenir.


 • VIPCH  (26.04.19 09:18:03) 
doğru. 10 üzerinden 8 doğru. hem aktivist, yogapants, özgürlükçü, medeni, yardımsever takılacaksın hem de işine gelince çirkefleşeceksin. bazen bir müsibet bin nasihatten yeğdir.


 • Jesus Christ  (26.04.19 09:26:03) 
linç ederek çok güzel yapıyorlar, 3 kuruş parasıyla kendini bir bok zannedip de işçiden emekçiden üstün görene az bile.


 • tabirimekruh  (26.04.19 09:27:26) 
tüm yorumlar aşırı haklı.
o kadın kendini haklı düşündüğü konuda kendini "koca kıçını bıdı bıdı" dedikten sonra haklılığını %100 kaybetmiştir. istediği kadar haklı olsun.
diğer yorumlarda dendiği gibi parası olduğu için kendini bir bok zannedip kendini üstün görmesine böyleleri ders olur.

linç yorumlarında neler söylendiğini ne kadar ileri gidildiğini bilmiyorum tabii. muhtemelen linç tayfası da aşırıya kaçan hakaretler de etmiştir ki bu da yanlış
 • yanginmerdiveni  (26.04.19 09:36:13) 
oradaki görevlinin muhtemelen herhangi bir suçu günahı yok. kendini beğenmiş, şımarık bir zengin çocuğu büyüyünce bu hâle geliyor işte.

yukarıda da dendiği gibi doğru olmaması için bir sebep yok. böyle terbiyesizlikler yapmaya kalkarken bir değil, on kere düşünür artık.

ayrıca hangi yargı, hangi organ?
 • avianthem  (26.04.19 09:39:16 ~ 09:44:40) 
Kesinlikle doğru bulmuyorum.

İnsanlar mutsuzluklarını kusacak yer arıyor. Bu yorumları, kendi hayatında yaşadıklarına tepki vermeye cesaret edemeyenler yapıyor. Yapılan yorumların on katını hakeden politikacılar varken, onlara ses çıkaramıyorken yapıyorlar.
 • archmage mahmut  (26.04.19 09:52:25) 
Doğru olmaması, linç kültürürünün çözüm odaklı, yapıcı olmamasından. Slut shaming ile bu toplumu, düzeni geliştiremezsiniz.


 • archmage mahmut  (26.04.19 09:59:56) 
Kesinlikle doğru. Sen işleyişe, firmanın çalışma biçimine, sana yaşattığı olumsuz duruma yönelik birçok şey söyleyebilirsin, ilgili birimlere şikayet edebilirsin fakat çalışanın fiziksel görüntüsüne hangi sebepten ötürü hakareti kendine hak görebilirsin ki?

Yani uçağın rötar yapmasında çalışanın fiziğinin ne gibi bir etkisi olabilir ki? Tamamen terbiyesizlik, hazımsızlık, ahlaksızlık.

Maddi olarak standartların üstüne çıkana bir şeyler oluyor yahu...
 • teoridefeminist pratiktegeysa  (26.04.19 10:00:54) 
kesinlikle doğru. iş hayatında çok tanıdım böyle kadınları. cazgır, manipülatif, gösteriş meraklısı. çok insanı ezdiklerine şahit oldum. ve o zaman bu tarz insanların çoğalmaması için dışlanmaları gerektiğine kani olmuştum. aksi taktirde çirkeflikleri avantajları oluyor. kimbilir daha kaç kişiyi bu şekilde hakaret ederek sindirmiştir bu kadın.


 • dafuq  (26.04.19 10:02:54) 
her şeye de duyar kasmaya gerek yok. olay ortada, kadının tavrı ortada. Öncesinde ne olursa olsun o cümleleri kurduktan sonra haklılığı bitmiştir. Bu kadın en kötü ihtimalle sessiz sedasız bir hakaret davasına konu olup üç kuruşluk tazminatı ödeyip bu işten kurtulurdu. Hatta belki üste çıkıp o insanı işinden bile edebilirdi. Nasıl ki bir insanın onuruyla oynama hadsizliğini gösteriyor, kendisinin de ifşa edilmesinde bir sakınca görmüyorum ben. Hakaret edilmesi abartılı belki ama kameralara çekin bunları diyen bir kadının ifşa edilmesinde sorun yok.


 • aquarium  (26.04.19 10:13:09) 
Linç eylemi kategorik olarak yanlıştır. Gerekçeden bağımsız olarak bunun tartışılması, övülmesi bile utanç verici bu ülke adına. Her işimizi linçle halledeceksek etik, ahlak kurallarına ve yasalara gerek kalmıyor, mağara insanları gibi yaşayalım o zaman. Videoya gelirsek, herşeyden önce başı yok, öncesinde görevlinin ne yaptığını bilmiyoruz, videonun başı olsa belki de linç edilen görevli olacaktı, sonuçta birini linç etmemiz lazım değil mi? Yolcunun görevliye hakaret etmesi ne kadar kendisi adına utanç verici ise, görevlinin bar fedaisi gibi kadının üstüne yürümesi de o kadar utanç verici.


 • mikro patlama  (26.04.19 10:16:16) 
pragmatik olarak dogru bence. soyle ki;

bir insanin ettigi kufurden, kavga tarzindan da karakteri hakkinda fikir sahibi olabiliriz. isik hiziyla cirkefe baglayana, koca kicini buyutecegine... gibi bir laf edene, sokak supruntusu diyene sahsen benim gosterebilecegim bir duyarlilik, hassasiyet, anlamaya calisma cabasi olmaz. kadinin cizdigi profil herkesi tiksindiren bir insan modeli. gunluk hayatta surekli karsilasiriz ama hic yoktan da suratina yumruk atamayacagimiz icin icimizde kusulacak birikmis ofke oluyor bu tiplere karsi. cu linc onun karsiligi.

faydaci kismina gelirsek, insanlar boyle videolari gorerek nerede nasil davranabilecegine dair biraz daha fikir sahibi olur belki. linc yemekten korkup daha terbiyeli seviyeli davranmaya calisir. icindeki gorgusuz kiroyu sahte bir nezaketle bile olsa bastirmaya calisir bir ihtimal.

ayrica rica edecegim,

insan o raddeye nasil geldi - hizmetleri görevlisi bence profesyonel değil

bu iki yaklasim dengeli degil. biri yolcu biri gorevli. yolcuyu yolculugunu gorevli gorevini bilecek. o radde dediginiz durumda edilen laflari duydunuz. yolcu insan olsa o raddeye geldiginde edecegi laf gene koca kicini buyutecegine... degil.
 • jimicik  (26.04.19 10:50:11) 
linç edilmesi yaptığı hareketten farksız bir durum olmaz. herhangi bir insanı fiziksel veya başka sebeplerden ben ezerim kafası çok saçma. elit gibi görünüp çomarın önde gideni bunlar. zengin erkek karısı tipi.


 • mikahakkinen  (26.04.19 10:51:30 ~ 10:52:28) 
Şimdi burada görünce ne yapmış diye baktım da az bile yapılan bu kadına.
O nasıl bir üslup, o nasıl bir mahalle ağzı, o nasıl terbiyesiz konuşma.
Ayıp çok ayıp.
 • kirmizipilotkalem  (26.04.19 11:07:38) 
ifsa edilmesini (iste sosyal medyada kadin/cocuk/azinlik haklarini savunan biri gibi) dogru, linc edilmesini (hakaret, iste chp zihniyeti gibi genellemeler, küfür vs) yanlis buluyorum.


 • pilav  (26.04.19 11:13:27) 
Az bile. İnşallah bir daha uçağa falan binemez. Tv'de dinledim. Uçağa binip saatine 15-20 dakika varken bağırıp çağırmaya başlamış. Uçak 15 dk gecikmiş sadece pilot da kadından özür dilemiş galiba.

O çalışan kıza da herkes davacı ol, şahit oluruz demiş ama olmamış. Hiç sevmiyorum böyle kadınları ya, inşallah insan içine çıkamaz.
 • geçerkenugradım  (26.04.19 11:13:46) 
sosyal medya linci tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı artık. kimse karşısında görse yüzüne söyleyemeyeceği şeyleri klavyeden rahat rahat, hiç çekinmeden yazabiliyor. kolaysa aynı linci o havalimanını oraya inşa edenlere ve Atatürk ismini silenlere yapın :) ayrıca reklamın iyisi kötüsü olmaz. 47 yaşındaki işsiz bir kadın sırf tanınmak için bile bunu yapmış olabilir. sicili yoksa, ceza verilse bile ertelenecek zaten.


 • hocam  (26.04.19 11:31:50) 
Lince katılmadım, ama ifşa edilmesini doğru buluyorum. Herkes lafım nereye gider demeden ağzına geldiği gibi konuşuyor. Halbuki bunun bir sorumluluğu var.


 • SiyamkedisiZorro  (26.04.19 12:26:50) 
Abi kadının iş yerine mail atmışlar ya, iş yeri açıklama yapmak zorunda kalmış dakpoda :D Ev adresini bulmuşlar kadının açık açık adresini yazıyorlar ya bu kadarı fazla. ekşi'de 1000 enrtry olmuş, sosyal medya hesaplarınnınn yorumlarına etmişsin küfürünü iş yerine kadar, ev adresine kadarına ne gerek varaq.

Bu kadar linç insanı intihara sürükler, ölse rahatlayacak mı insanlar anlamıyorum.
 • eazy  (26.04.19 12:40:28) 
dogru.


 • koela  (26.04.19 12:44:00) 
Bizim insanımız aşağılık kompleksli ve objektiflikten uzak olduğu için linci doğru bulanların olması çok normal.

Kadının yaptığını hiç tasvip etmiyorum; ancak bunu yaparken o kadının şahsına, hayatına hiçbir şekilde hakaret edip kendimi onun seviyesine indirmiyorum. İkisi de ayrı tipte varoşluklar. Ben olsam üslubun kalitesizliğinden bahsederim, kendi silahlarıyla vurarak laflarımla döverim.

Ama insan doğası ilkel tabii neticede, kriz anında herkes içindeki canavarı çıkarıyor ortaya gördüğümüz gibi.
 • piremses  (26.04.19 13:35:11) 
linç doğru değil ama ifşa doğru siyamkedisi+1


 • '  (26.04.19 14:52:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.